Wybory 2005

W tegorocznych wyborach do Parlamentu spośród tysięcy kandydatów do Sejmu i Senatu kilka osób otwarcie przyznaje się do swojego homoseksualizmu. Do tej pory zgłosiło się do nas czterech kandydatów. Poniżej ich prezentujemy. Z przyjemnością przedstawimy następnych. Aby później nie było głosów krytycznych, że w parlamencie nie mamy swoich reprezentantów. Dajcie nam szanse! Ujawnijcie się!

* * * *

Robert Biedroń – Kandydat do Sejmu RP, okręg 19
Sojusz Lewicy Demokratycznej

Mam 29 lat. Jestem absolwentem politologii i nauk społecznych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Ukończyłem również Szkołę Liderów Politycznych i Społecznych oraz Szkołę Praw Człowieka przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Jestem aktywnym politykiem Sojuszu Lewicy Demokratycznej, współautorem Statutu SLD, współpracownikiem i doradcą liderów partii. Od 2005 roku jestem również członkiem Krajowego Komitetu Wykonawczego gdzie odpowiadam za sprawy równouprawnienia i przeciwdziałania dyskryminacji.
Należę również do Stowarzyszenia Rozwoju Warszawy oraz Federacji Młodych Socjaldemokratów.

Współpracuję jako konsultant kilkunastu organizacji praw człowieka w Polsce i za granicą. Jestem ekspertem unijnym w sprawach antydyskryminacyjnych. Jestem członkiem Rady Programowo-Konsultacyjnej przy Pełnomocniku Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn.

Jestem dziennikarzem i publicystą – pisałem m.in. dla Trybuny, Gazety Wyborczej, Polityki. Napisałem pierwszą w Polsce pracę poświęconą prześladowaniom osób homoseksualnych przez nazistów w Europie.
Jestem współzałożycielem i prezesem Kampanii Przeciw Homofobii – ogólnopolskiej organizacji prawoczłowieczej.
W 2000 roku otrzymałem Tęczowy Laur – nagrodę przyznawaną za propagowanie idei tolerancji.

W 2004 roku otrzymałem nagrodę środowiska gejowsko-lesbijskiego – Człowieka Tęczy oraz nagrodę Człowieka Dającego Nadzieję za pracę z grupami marginalizowanymi społecznie.

Info: www.robertbiedron.pl

* * * *

Krystian Legierski – Kandydat do Sejmu RP, okręg 19
Zieloni 2004

Urodzony na podbeskidziu, koło Koniakowa, od lat mieszka w i działa Warszawie. Z wykształcenia prawnik – na codzień jest przede wszystkim aktywny jako mecenas kultury i przedsiębiorca-współwłaściciel kultowego warszawskiego klubu Le Madame. Klub Le Madame stanowi znane w całym kraju centrum ciekawych wydarzeń artystycznych i kulturalnych, ale także – społeczno-politycznych.

Działacz na rzecz obrony praw mniejszości oraz wolności i tolerancji światopoglądowej. Udziela społecznie porad prawnych w Stowarzyszeniu Lambda. Twórca „Listu otwartego prawników do prezydenta Warszawy w związku z zakazem Parady Równości”

Info: www. krystian.legierski.zieloni2004.pl

* * * *

Piotr Porożyński – Kandydat do Sejmu RP, okręg 40
Zieloni 2004

Urodził się 22 lipca 1979 r. dokładnie na granicy znaków zodiakalnych raka i lwa.
W czasach liceum świetnie się bawił współorganizując z przyjaciółmi koncerty i wieczory poetyckie. Należał do Młodzieżowej Rady Miasta Szczecina.
Magister politologii. Jeden semestr studiował na Uniwersytecie w Bari we Włoszech. Odbywał praktyki m.in. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i w Polskim Radiu Szczecin.

Uczęszczał do Europejskiego Collegium Filmu i Fotografii. Stworzył Klub Niezależnych Twórców Filmowych którego autorstwa jest etiuda „Ławka Diogenesa”.

Przeprowadzał warsztaty dla licealistów jako trener Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Jest członkiem Lambdy Szczecin i aktywnie działa na rzecz praw mniejszości w Polsce. Jest autorem „Raportu na temat przedstawiania mniejszości seksualnych w podręcznikach szkolnych”.
Pracował m.in. w radiu. Prowadzi własną firmę – biuro tłumaczy.

Ma kochanego psa. Dużo podróżuje, rower i woda to dla niego codzienność. Najlepiej wypoczywa otoczony dziką przyrodą i przyjaciółmi. Kilkanaście razy w roku bierze udział w wyprawach w góry lub spływach kajakowych które też współorganizuje. Zwiedził większość Europy ale marzy mu się podróż koleją transsyberyjską nad Bajkał, przez Mongolię i Chiny do Tybetu. Podróże pomogły mu zrozumieć jak dużą wartością jest różnorodność otaczającego nas świata oraz pomogły odnaleźć wiele dobrych wzorców możliwych do zastosowania w naszym kraju.

Info: www. piotr.porozynski.zieloni2004.pl

* * * *

Bartek Lech – Kandydat do Sejmu RP, okręg 41
Zieloni 2004

Urodził się i wychował na szczecińskim prawobrzeżu. Ma 22 lata i studiuje Integrację Europejską w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego. Należy do grupy młodych ludzi, którzy chcą po studiach zostać w kraju po to, aby go zmieniać na lepsze.

Od dziecka zainteresowany działalnością społeczną i mediami. W dużej części wychowało do Polskie Radio Szczecin, w którym prowadził wraz z rówieśnikami program dla dzieci i młodzieży. Jako nastolatek działał w Amnesty International i Młodzieżowej Radzie Miasta Szczecina. Tuż przed rozszerzeniem Unii odbył staż w Parlamencie Europejskim.

Wstąpił do Zielonych w 2003 roku, a w listopadzie 2004 został wybrany do Rady Krajowej. Obecnie jest Koordynatorem kampanii Zielonych 2004: TAK dla Konstytucji UE oraz członkiem biura prasowego partii. Współpracuje z Grupą Zielonych w Parlamencie Europejskim. Współorganizował takie wydarzenia jak Zielony Dzień Wolności Wypowiedzi oraz Dites OUI!

Uważa, że polityk to osoba, której głównym zadaniem jest szukanie rozwiązań dla realnych problemów społecznych. Wspiera lokalne grupy w walce o zrównoważony transport w miastach. Zwolennik ‘czystej energii’- opartej na odnawialnych źródłach. Uczestnik protestów przeciwko elektrowniom jądrowym. Jest przekonany, że wojna nie jest sposobem na rozwiązanie problemów oraz że jedyną skuteczną drogą do walki z terroryzmem jest walka z biedą.

Czytuje prasę z całego globu, również z najdalszych jego części.
Wolne chwile spędza tam, gdzie jest zielono – w Puszczy Bukowej albo gdzieś dalej…

Info: www. bartek.lech.zieloni2004.pl

* * * *

Krzysztof Ogonowski – Kandydat do Sejmu RP, okręg 21
Zieloni 2004

Urodzony w Namysłowie w 1981 roku w rodzinie pochodzącej z Kresów Wschodnich.

Ukończył Zespół Szkół – Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Namysłowie (jest rolnikiem). Był Stypendystą Prezesa Rady Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej, oraz uzyskał prestiżowy tytuł „Technik 2001”. W 2001 był laureatem IV edycji ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Polską Fundację im. Roberta Schumana, oraz SGGW.

Aktualnie po odbyciu praktyk w Hamburgu kontynuuje studia dzienne na wydziale Architektury Krajobrazu na SGGW w Warszawie. Wykonał m.in. projekt upamiętniający Akcję Hiacynt (przy współpracy z Lambdą). W 2005 roku uzyskał wyróżnienie od Stowarzyszenia Architektów RP i dr Indeki (Dziekan Architektury Krajobrazu/SGGW) za kreatywną działalność projektową.

Jest autorem książki po-kuszenie i laureatem wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich (w Katowicach, Opolu, Łodzi, Tychach, i in.). Należy do Stowarzyszenia Młodych Poetów (Opole), Stowarzyszenia Suterena (Opole), oraz klubu literackiego Wena (Namysłów).

Trenował dżiu-dżitsu, oraz taniec standardowy. Codziennie gra w kosza i podnosi ciężary. Przynajmniej raz w tygodniu stara się uprawiać seks.

Jest: patriotą lokalnym, niepoprawnym optymistą, sk8tem.

Życiowe zasady:

 • wierzę w dobro drugiego Człowieka
 • nie neguję Ludzi – staram się im ufać

  Info: www. krzysztof.ogonowski.zieloni2004.pl

  * * * *

  Waldemar Zboralski – Kandydat do Sejmu RP, okręg 10
  Unia Lewicy (lista SLD)

  Lat 45. Wykształcenie zawodowe, pomaturalne – pielęgniarz dyplomowany. Działacz polityczny i społeczny ruchu gejowskiego. Do lipca 2004 członek „APP Racji” a od czerwca 2005 członek Unii Lewicy III RP.
  Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Gejów i Lesbijek na Rzecz Kultury w Polsce (ILGCN) oraz członek honorowy Kampanii Przeciw Homofobii (KPH).

  Jako pierwszy w historii Polski polityk nie ukrywający tego, że jest gejem, w roku 2004 kandydował na posła do Parlamentu Europejskiego.

  Współpracował z zespołem przygotowującym Parady Równości w Warszawie w 2004 i 2005 roku.

  Publikował teksty polityczne w różnych czasopismach (m.in. „Inaczej”, „Fakty i Mity”, „Gazeta Nowosolska”), dotyczące również mniejszości seksualnych od 1991 roku – a jako pierwszy w Polsce opublikował w 1992 roku w gazecie ogólnopolskiej („Przegląd Tygodniowy”) postulat legalizacji związków partnerskich osób tej samej płci.
  Trafnie wtedy przewidział ogólnospołeczną dyskusję na ten temat w pierwszym pięcioleciu 21. wieku…

  2 lata pracował jako asystent rektora Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze. Ostatnie 11 lat przepracował w branży włókienniczej, w tym 5 lat jako kierownik zaopatrzenia dużej fabryki tekstylnej, produkującej wykładziny podłogowe. Od lutego 2005 bezrobotny.

  Obecnie odświeża prawo wykonywania wyuczonego zawodu pielęgniarza w szpitalu w Zgierzu. Powraca do wyuczonego zawodu we wrześniu 2005.

  Trwa w związku partnerskim w oczekiwaniu na uchwalenie odpowiedniej ustawy.

  Info: www.zboralski.gaa.pl

  * * * *

 • 37 komentarzyWybory 2005

  • pd

   [Re: Wybory 2005]

   przystojniacy ci Zieloni 🙂

  • michpirog

   [Re: Wybory 2005]

   pd!-durny komentarz (niby zart -ale dosc kiepski..)jakby uroda miała tu jakiekolwiek znaczenie..

  • Viktor

   [Re: Wybory 2005]

   rany, jestes troche nerwowy chyba, chlopak napisal tylko ze sa przystojni

  • Szopik

   [Re: Wybory 2005]

   No tak przystojniacy 😀 Miejmy tylko nadzieje ze im brzuszki nie urosną jak wiekszosci naszych wiejskich rodakom, ups rodakom na wiejskiej 😛

  • Piotrek P.

   [Re: Wybory 2005]

   przez najbliższe lata to nam nie grozi, mam nadzieje ze nie tylko nasz wygląd wam sie podoba, mimo wszystko dzieki 🙂

  • kttk

   [Re: Wybory 2005]

   ah, jaki on przystojny, prawie jak kenedy, clinton , cz kwasniewski, kariera murowana 😀

   podobami sie retusz zdjeciabiedronia i nazwanie mecenasem kultury wlasciciela le madame 🙂

   hmm, a gdzie wasze obietnice przedwyborcze kandydaci?

  • primo19

   [Re: Wybory 2005]

   Ładne biografie, buźki (moim zdaniem) znacznie mniej, ale nie urodę mamy oceniać tylko Wasz pomysł na przyszłośc kraju. Szkoda, że dziwnym trafem nic na ten temat nie potrafiliście przekazać w swoich prezentacjach. Po co chcecie kandydować? Niby z jakiej racji mam zagłosować na kogoś, kto zorganizował Zielony Dzień Wolności Wypowiedzi czy ma ukochanego psa lub jeździ na mazury… To nie wybory miss i nie wystarczy stwierdzić, że martwi Was głód i bieda w kraju. Konkrety! Konkretów potrzebuje społeczeństwo, którego warstwa polityczna już jakiś czas temu się zdezawuowała. Może Wy spóróbujecie reanimować to zanikające zaufanie? Życzę powodzenia, ale najpierw, przed głosowaniem, chcielibyśmy usłyszeć Wasze propozycje światopoglądowe i pamiętajcie, że wyborcom nie wystarczy stwierdzenie: „Moja działalność mówi sama za siebie…” Nie wymagamy bezpodstawnych obietnic, ale szczerości i skrupulatnie ukonstytuowanego programu.

   Dobrze, że obyło się bez deklaracji w stylu: „15 lat niespraiwedliwych rządów kolejnych koalicji w Polsce zdeterminowało mnie do tego, aby powiedzieć nie…” Takie wynurzenia polityków (bardzo popularne ostatnio) działają już na wyborców jak najskuteczniejsze emetyki.

  • zadra

   [Re: Wybory 2005]

   no , naprawde ci zieloni fajni, co jeden to atrakcyjniejszy 🙂

   Zagłosuję na Legierskiego! 🙂

  • MArek

   [Re: Wybory 2005]

   Jakiegoś programu!!!! I bez sciemy!!

  • kttk

   [Re: Wybory 2005]

   a ja chyba sie oswiadcze zielonemu piotrusiowi, ale dopiero jak wygra, grunt to kasiasty maz polityk 🙂

  • Łukasz

   [Re: Wybory 2005]

   Na GL znalazłem jeszcze jednego gejowskiego kandydata. 😛

  • wroclaw

   [Re: Wybory 2005]

   Ludzie – Bałgam głosujcie na LEWICĘ – w ostateczności może być cokolwiek, ale błagam – tylko nie nacjonalistyczno-faszystowska Liga Polskich Rodzin. Brawa dla Roberta Biedronia!!! Nazwał rzeczy po imieniu. A poza tym nie powiedział że Kościół to faszyści – określił tym mianem jedynie charakter samej nagonki na środowiska homo. Jestem wierzącym katolikiem i właśnie dlatego moje serce krwai jak widzę co robi Kościół, jak widzę jak daje poparcie bojówkom MW skierowaną przeciw najwyższej po Bogu wartości – przeciw człowiekowi :[. Aż żal serce ściska jak w imię Jana Pawła II po wyjściu z kościoła rzuca się kamieniami w niewinnych ludzi. SKANDAL !!! HALLO !!!

  • primo19

   [Re: Wybory 2005]

   I cisza zapadła… Czyżby nasi kandydaci nie zaglądali na homiki? Hehe… kiedy rozmowa toczyła się o ich buźkach od razu ktoś się odezwał, a w momencie gdy wymaga się od niech uczestnictwa w merytorycznej dyskusji nagle nie ma nikogo.
   Hallo! Gdzie Wasze programy?!

  • kttk

   [Re: Wybory 2005]

   hmm, nic nie znaczaca partia zielonych skupiajaca odrealnionych idealistow

   i skompromitowane w wszystkich mozliwych opcjach sld

   wroze wam wspanialy sukces wyborczy 😀

   ps
   czlowiek inteligentny , ktory cos soba reprezentuje startowalby z list prawdziwej partii politycznej

  • łukasz

   [Re: Wybory 2005]

   czekam, aż wreszcie ujawni się ktoś z PiS-u albo LPR-u 😉

  • spectator

   [Re: Wybory 2005]

   Kiedy czytam Wasze komentarze przypomina mi się kłótnia podczas zebrania kółka nihilistycznego opisanego w „Biesach”.
   Do tych, którzy narzekają na brak programu u w/w kandydatów: Nie martwcie się. Szygalew się znajdzie.

  • Irena Nowacka

   [Re: Wybory 2005]

   pedaly do domu!!!

  • kttk

   [Re: Wybory 2005]

   a niby skad piszemy posty na homikach irenko 😀

  • Erico

   [Re: Wybory 2005]

   jeszcze nie mogę Irenko do domu, bo mnie szef nie puści

  • Efka

   [Brawo Robert]

   Juz nie moge sie doczekac wyborow i mozliwosci glosowania na Roberta Biedronia. Brawo Robert! I do przodu!

  • kttk

   [Re: Wybory 2005]

   oby sie nie zalapal 😛

  • shygay

   [Re: Wybory 2005]

   Krzysiu Ogonowski to też gej?

  • kttk

   [Re: Wybory 2005]

   niech mnie ktos oswieci, bo mnie to przerasta

   dlaczego tak zdolni ludzie nie wstapili do jakiejs znaczacej partii?te zyciorysy powinny im utorowac wszedzie droge

  • shygay

   [Re: Wybory 2005]

   Może dlatego, że ich poglądy pasują tylko do takich partii? A może inne partie ich nie chcą, takich jakimi są?

  • shygay

   [Re: Wybory 2005]

   Wiecie co? Kto dodał Krzysia Ogonowskiego? Ten człowiek jest z mojego okręgu i wydaje mi się, że nie jest gejem…
   Jest tylko i AŻ gayfriendly 🙂

  • redakcja

   [Re: Wybory 2005]

   Krzysztof Ogonowski został dodany na prośbę mailową kandydata Piotra Porożyńskiego.

  • ebh

   [Re: Wybory 2005]

   „Przynajmniej raz w tygodniu stara się uprawiać seks.”

   hehehe, samo staranie sie nie wystarczy, w sejmie tez

  • shygay

   [Re: Wybory 2005]

   >Krzysztof Ogonowski został dodany na prośbę mailową kandydata Piotra Porożyńskiego.

   Hmm…, wydaje mi się, że bardziej w porządku byłoby dodawanie osób na ich własną prośbę.

  • wiedza

   [Re: Wybory 2005]

   ogonowski tez gej

   (na ogol podawanie takich informacji jest niesmaczne, ale tutaj wydaje sie w pelni uprawnione)

  • kttk

   [Re: Wybory 2005]

   nie jestem zaskoczony ze prawdziwa partia polityczna nie chce meic w swoich szeregach kogos z zielonych, bycie gejem to juz drugorzedna zupelnia kwestia

   poglady zielonych sa dobre na pogadanki licealistow na etyce, a z realnym zyciem to maja niewiele wspolnego

  • Zapominalski

   [Re: Wybory 2005]

   A gdzie kandydat Zboralski??

  • Pawel Walczak

   [Re: Wybory 2005]

   Przyjelismy zasade, ze umieszczamy wizytowki tylko tych kandydatow, ktorzy sie do nas zglosza i wyraza chec publikacji. Jesli Pan Waldemar Zboralski bedzie chcial sie znalezc na naszym portalu to z przyjemnoscia to uczynimy 🙂

  • shygay

   [Re: Wybory 2005]

   Ale wyżej redakcja napisała, że kandydat Ogonowski sam się nie zgłosił. To jak to jest?

  • Junkier

   [To proste…]

   „dlaczego tak zdolni ludzie nie wstapili do jakiejs znaczacej partii?te zyciorysy powinny im utorowac wszedzie droge”

   Droga/i kttk!
   Tak zdolni ludzie (np. Piotrek Porożyński) nie zostaliby przyjęci do partii:
   – starych cwanych czerwonych pająków pt. SLD (oni swoją młodzieżową ekipę już skompletowali: Olejniczak i obibok Napierdalski);
   – homofobów, którzy po cichu uprawiają seks „nie po bożemu”, czyli PiS;
   – koniukturalistów i aferałów, robiących sobie jaja z ludzi hasłem „Człowiek z zasadami”, które ma charakteryzować najbardziej bezbarwnego kandydata na prezydenta, a więc PO (partia P. Piskorskiego, Z. Gilowskiej i K. Zaremby, raz konserwatywna, a raz liberalna – geje nigdy nie mogliby na nią liczyć);
   – czy mam wymieniać inne „znaczące partie”, które na pewno wejdą do Sejmu (LPR, Samoobrona, PSL)? w ich przypadku szkoda strzępić języka – nikt z nich nie oczekuje młodych, idealistycznie nastrojonych homoseksualistów, bawią się świetnie we własnym gronie Romków, Andrzejów i Jarków…

  • kttk

   [Re: Wybory 2005]

   dobrze, niech trzymaja sie zawziecie swoich zasad i nigdy nie wejda do sejmu, bardzo madrze

   proponuje troche posymulowac i dzieki temu zrobic cos sensownego jako posel partiipajakowcz czego tam jeszce 😉

  • nie moge podac

   [Re: Wybory 2005]

   a ja zokochałem sie w siostrze pana porożyńskiego.

  • ja

   [Re: Wybory 2005]

   w tej zdzirze co daje kazdemu? chyba jestes slepy!

  Skomentuj

  Możesz używać następujących tagów HTML

  <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

    

    

    

  Obraz CAPTCHY

  *

  Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

  napisz do nas: listy@homiki.pl

  Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
  Nr ISSN: 1689-7595

  Powered by WordPress & Atahualpa