- homiki.pl - http://homiki.pl -

Uważajcie na rzeżączkę!

Rzeżączka jest jedną z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołana jest ona niewielką bakterią Gram-ujemną, nazywaną dwoinką rzeżączki – Neisseria gonorrhoeae. Zakażenie ma typowo formę miejscową i ograniczone jest do narządów płciowych.

Dwoinka rzeżączki jest wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Łatwo ginie w środowisku suchym, podwyższonej temperaturze oraz pod wpływem środków odkażających, dlatego odpowiednia higiena w gabinecie kosmetycznym, w pełni zapobiega możliwości przeniesienia tego patogenu na inne osoby.

Epidemiologia i szerzenie się rzeżączki

W ciągu ostatnich dziesięcioleci obserwuje się stopniowy spadek zachorowań za rzeżączkę. W Polsce w latach 70-tych współczynnik zapadalności na tę chorobę wynosił 153,7 na 100 000 mieszkańców, natomiast w latach 90-tych już tylko 3,2 na 100 000 mieszkańców. Jest to związane z większą świadomością społeczeństwa, lepszym dostępem do służby zdrowia oraz poprawą jakości dostępnej diagnostyki mikrobiologicznej.

Rzeżączka jest chorobą o dużym potencjale zakaźnym. Ryzyko jej przeniesienia (podobnie jak innych chorób przenoszonych drogą płciową) wzrasta szczególnie w środowiskach osób młodych, bardzo aktywnych płciowo (promiskuityzm); w środowiskach, w których nadużywa się alkoholu lub narkotyków oraz wśród prostytutek. Przeniesieniu zakażenia sprzyja krótki okres wylęgania choroby, ignorowanie objawów choroby przez osobę zakażoną, leczeniem „na własną rękę” oraz duża zakaźność rzeżączki (szczególnie dla kobiet).

Rzeżączka u kobiet

Najczęstszą postacią zakażenia rzeżączkowego u kobiet jest zapalenie szyjki macicy. Okres wylęgania choroby jest dłuższy niż u mężczyzn i wynosi 7-14 dni.
Początkowo pojawiają się upławy, które mają charakter ropny. Nadmierna wilgotność narządów płciowych prowadzi do maceracji naskórka, podrażnienia i zaczerwienienia tej okolicy, co w konsekwencji powoduje świąd i pieczenie.
Przedłużające się zakażenie może prowadzić do zajęcia endometrium (błona wyściełająca światło macicy), co objawia się silnymi i obfitymi miesiączkami oraz krwawieniem międzymiesięcznym. Czasami zapalenie szyjki macicy może być bezobjawowe, co stwarza ryzyko nieświadomego zakażenia partnera oraz późniejszych komplikacji zdrowotnych.
Zapaleniu szyjki macicy często towarzyszy zapalenie cewki moczowej. Jest to druga postać rzeżączki u kobiet. Objawy przebiegają łagodniej niż u mężczyzn. Chore kobiety mają uczucie parcia na mocz, potrzebę częstego oddawania moczu oraz świąd i pieczenia okolicy narządów płciowych.

W cewki moczowej może wydalać się treść ropna.

Rzeżączka u mężczyzn

Zakażenie rzeżączkowe u mężczyzn dotyczy przede wszystkim cewki moczowej. Choroba rozwija się bardzo szybko, a okres jej wylęgania wynosi tylko 2-5 dni. Pierwszymi objawami są: uczucie pieczenia w cewce moczowej, ból w czasie oddawania moczu oraz wydzielina z cewki moczowej. Wydzielina ta najpierw ma charakter surowiczy, ale szybko przemienia się w treść ropną. Typowe jest zaczerwienienie ujścia cewki moczowej oraz wypływanie z niej ropny.

Czasem w przebiegu choroby (w przypadkach nie leczonych) może dojść do zapalenia tylnej części cewki moczowej, a nawet podrażnienia pęcherza moczowego. Objawami tego stanu są napadowe bóle w czasie oddawania moczu, gwałtowne uczucie parcia na mocz oraz oddawanie moczu co kilka-kilkanaście minut. Czasami w moczu pojawia się krew.

Jeśli choroba nadal jest nie leczona może przenosić się na gruczoł krokowy i jądra, co grozi utratą płodności.

Inne postaci zakażenia N. gonorrhoeae

W przypadku nietypowych praktyk seksualnych, może dojść do zapalenia innych narządów. Opisywana jest rzeżączka odbytu i odbytnicy, rzeżączkowe zapalenie gardła oraz rzeżączkowe zapalenie spojówek.
Należy pamiętać o możliwości zakażenia dziecka przez matkę w czasie porodu. Najczęstszą postacią zapalenia rzeżączkowego u dzieci jest zapalenie spojówek, które może prowadzić do ślepoty. Aby temu zapobiec u nowo narodzonych dzieci wykonuje się tzw. zabieg Credégo, który polega za zakropieniu do worka spojówkowego, 1%-owego roztworu azotanu (V) srebra (AgNO3), który jest zabójczy dla dwoinki rzeżączki.

Leczenie

Leczenie rzeżączki jest bardzo proste i może być przeprowadzone przez każdego lekarza. Polega ono na kilkunastodniowym przyjmowaniu antybiotyków z grupy penicylin.

JEŚLI ZAUWAŻYSZ ZMIANY W OBRĘBIE NARZĄDÓW PŁCIOWYCH ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA! PO CO NARAŻAĆ SIEBIE NA KOMPLIKACJE, A SWOJEGO PARTNERA (PARTNERKĘ) NA ZAKAŻENIE?

Tekst pochodzi z książki, która w październiku 2005 r. ukaże się nakładem Wydawnictwa Medycznego Górnicki pt. „Higiena – podręcznik dla studentów wydziału kosmetologii” autorstwa: E. Murawskiej-Ciałowicz i M. Zawadzkiego.
(w książce poruszone będą również takie zagadnienia jak: HIV i AIDS, choroby przenoszone drogą płciową, choroby skóry, body piercig – przekłuwanie ciała, laseroterapia, bezpieczeństwo solarium i opalania, i wiele innych).