Uważajcie na rzeżączkę!

Rzeżączka jest jedną z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołana jest ona niewielką bakterią Gram-ujemną, nazywaną dwoinką rzeżączki – Neisseria gonorrhoeae. Zakażenie ma typowo formę miejscową i ograniczone jest do narządów płciowych.

Dwoinka rzeżączki jest wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Łatwo ginie w środowisku suchym, podwyższonej temperaturze oraz pod wpływem środków odkażających, dlatego odpowiednia higiena w gabinecie kosmetycznym, w pełni zapobiega możliwości przeniesienia tego patogenu na inne osoby.

Epidemiologia i szerzenie się rzeżączki

W ciągu ostatnich dziesięcioleci obserwuje się stopniowy spadek zachorowań za rzeżączkę. W Polsce w latach 70-tych współczynnik zapadalności na tę chorobę wynosił 153,7 na 100 000 mieszkańców, natomiast w latach 90-tych już tylko 3,2 na 100 000 mieszkańców. Jest to związane z większą świadomością społeczeństwa, lepszym dostępem do służby zdrowia oraz poprawą jakości dostępnej diagnostyki mikrobiologicznej.

Rzeżączka jest chorobą o dużym potencjale zakaźnym. Ryzyko jej przeniesienia (podobnie jak innych chorób przenoszonych drogą płciową) wzrasta szczególnie w środowiskach osób młodych, bardzo aktywnych płciowo (promiskuityzm); w środowiskach, w których nadużywa się alkoholu lub narkotyków oraz wśród prostytutek. Przeniesieniu zakażenia sprzyja krótki okres wylęgania choroby, ignorowanie objawów choroby przez osobę zakażoną, leczeniem „na własną rękę” oraz duża zakaźność rzeżączki (szczególnie dla kobiet).

Rzeżączka u kobiet

Najczęstszą postacią zakażenia rzeżączkowego u kobiet jest zapalenie szyjki macicy. Okres wylęgania choroby jest dłuższy niż u mężczyzn i wynosi 7-14 dni.
Początkowo pojawiają się upławy, które mają charakter ropny. Nadmierna wilgotność narządów płciowych prowadzi do maceracji naskórka, podrażnienia i zaczerwienienia tej okolicy, co w konsekwencji powoduje świąd i pieczenie.
Przedłużające się zakażenie może prowadzić do zajęcia endometrium (błona wyściełająca światło macicy), co objawia się silnymi i obfitymi miesiączkami oraz krwawieniem międzymiesięcznym. Czasami zapalenie szyjki macicy może być bezobjawowe, co stwarza ryzyko nieświadomego zakażenia partnera oraz późniejszych komplikacji zdrowotnych.
Zapaleniu szyjki macicy często towarzyszy zapalenie cewki moczowej. Jest to druga postać rzeżączki u kobiet. Objawy przebiegają łagodniej niż u mężczyzn. Chore kobiety mają uczucie parcia na mocz, potrzebę częstego oddawania moczu oraz świąd i pieczenia okolicy narządów płciowych.

W cewki moczowej może wydalać się treść ropna.

Rzeżączka u mężczyzn

Zakażenie rzeżączkowe u mężczyzn dotyczy przede wszystkim cewki moczowej. Choroba rozwija się bardzo szybko, a okres jej wylęgania wynosi tylko 2-5 dni. Pierwszymi objawami są: uczucie pieczenia w cewce moczowej, ból w czasie oddawania moczu oraz wydzielina z cewki moczowej. Wydzielina ta najpierw ma charakter surowiczy, ale szybko przemienia się w treść ropną. Typowe jest zaczerwienienie ujścia cewki moczowej oraz wypływanie z niej ropny.

Czasem w przebiegu choroby (w przypadkach nie leczonych) może dojść do zapalenia tylnej części cewki moczowej, a nawet podrażnienia pęcherza moczowego. Objawami tego stanu są napadowe bóle w czasie oddawania moczu, gwałtowne uczucie parcia na mocz oraz oddawanie moczu co kilka-kilkanaście minut. Czasami w moczu pojawia się krew.

Jeśli choroba nadal jest nie leczona może przenosić się na gruczoł krokowy i jądra, co grozi utratą płodności.

Inne postaci zakażenia N. gonorrhoeae

W przypadku nietypowych praktyk seksualnych, może dojść do zapalenia innych narządów. Opisywana jest rzeżączka odbytu i odbytnicy, rzeżączkowe zapalenie gardła oraz rzeżączkowe zapalenie spojówek.
Należy pamiętać o możliwości zakażenia dziecka przez matkę w czasie porodu. Najczęstszą postacią zapalenia rzeżączkowego u dzieci jest zapalenie spojówek, które może prowadzić do ślepoty. Aby temu zapobiec u nowo narodzonych dzieci wykonuje się tzw. zabieg Credégo, który polega za zakropieniu do worka spojówkowego, 1%-owego roztworu azotanu (V) srebra (AgNO3), który jest zabójczy dla dwoinki rzeżączki.

Leczenie

Leczenie rzeżączki jest bardzo proste i może być przeprowadzone przez każdego lekarza. Polega ono na kilkunastodniowym przyjmowaniu antybiotyków z grupy penicylin.

JEŚLI ZAUWAŻYSZ ZMIANY W OBRĘBIE NARZĄDÓW PŁCIOWYCH ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA! PO CO NARAŻAĆ SIEBIE NA KOMPLIKACJE, A SWOJEGO PARTNERA (PARTNERKĘ) NA ZAKAŻENIE?

Tekst pochodzi z książki, która w październiku 2005 r. ukaże się nakładem Wydawnictwa Medycznego Górnicki pt. „Higiena – podręcznik dla studentów wydziału kosmetologii” autorstwa: E. Murawskiej-Ciałowicz i M. Zawadzkiego.
(w książce poruszone będą również takie zagadnienia jak: HIV i AIDS, choroby przenoszone drogą płciową, choroby skóry, body piercig – przekłuwanie ciała, laseroterapia, bezpieczeństwo solarium i opalania, i wiele innych).

298 komentarzyUważajcie na rzeżączkę!

 • kttk

  [Re: Uważajcie na rzeżączkę!]

  i bardzo dobrze, jakas kara zz zdzirowatosc musi byc, o przepraszam za promiskuityzm
  hahahha

 • michpirog@interia.pl

  [Re: Uważajcie na rzeżączkę!]

  ee powyzszy komentarz bez sensu..ale rzeczywiscie ” z sexem ostroznie”a najlepiej…. zachowywac abstynencje lub przynajmniej wstrzemiezliwosc..no i oczywiscie MIEC STALĄ PARTNERKE CZY PARTNERA I BYC TEJ OSOBIE WIERNYM !
  kto jest za-podpisywac sie !
  michał pirółg

 • michpirog@interia.pl

  [Re: Uważajcie na rzeżączkę!]

  a tak a poropos tematyki zdrowia i medycyny („slowo do Szanownej Redakcji”) tematyki zdrowia-sam osobiscie od lat wielu (mimo ze student nauki humanistycznej) intersuje sie róznorakimi zgadnieniami z dziedzinyny Eskulapa -i chetnie cos w miare sił na te tematy bym „skrobnął”…..

 • Erico

  [Re: Uważajcie na rzeżączkę!]

  Erico ma stałego partnera, nie ze strachu przed rzeżączką, są inne plusy takiego bytu:_)

 • Marcin-Eskulap

  [Re: Uważajcie na rzeżączkę!]

  Michale, współpraca jest mile widziana 🙂 Jeśli masz jakiś pomysł na artykuł to napisz do mnie! Pozdrawiam wszystkich!

 • kttk

  [Re: Uważajcie na rzeżączkę!]

  myslicie ze te artykuly medyczne do kogos trafia?wszedzie sie mowi o szkodliwoscipalenia tytoniu i jakos to za bardzo nie dziala, jak palili tak pala nadal i pewnie beda glodowac jak im podwyzsza ceny a palic nie przestana
  trzeba sie pogodzic z faktem ze niektorzy nie maja mozgu i pozwolic im robic z wlasnym cialemna co maja ochote

 • Marcin-Eskulap

  [Re: Uważajcie na rzeżączkę!]

  Jestem pewnien, że do niektórych osób treści zawarte w artykułach medycznych jednak docierają. Źwiadczą o tym chociażby e-maile, które dostaje, a w których znajdują się pytania dotyczące konkrtenych zagadnień medycznych. Po artykule o kile dostałem kilkanaście listów ludzi, którzy zauważli u siebie niepokojące objawy, a u dwóch osób rozpoznanie tej choroby było bardzo prawdopodobne. Dlatego opłaca się pisać takie teksty! Nawet dla jednej osoby!

 • redakcja

  [Re: Uważajcie na rzeżączkę!]

  racja, na artykuły poradnicze wchodzi bardzo dużo osób, z samych wyszukiwarek, szukając już konkretnej pomocy.
  wpisz w google „kiła”. portal homiki będzie w pierwszej 10tce znalezień.

 • kttk

  [Re: Uważajcie na rzeżączkę!]

  wpisz w google „kiła”. portal homiki będzie w pierwszej 10tce znalezień.

  hahah,to cudownie, dzieki temu geje beda utozsamiani z kila oprocz hiva

  super pomysl 😀

 • Erico

  [Re: Uważajcie na rzeżączkę!]

  to co z tego?
  artykuł ma charakter poradniczy i ma pomagać przede wszystkim, nie żyjmy w obłudzie i niepotrzebnej pruderii.

 • Marcin-Eskulap

  [Re: Uważajcie na rzeżączkę!]

  Hmm, kttk, nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, ale większość chorób płciowych dotyczy jednak populacji heteroseksualnej. HIV nie jest epidemią gejów, a heteroseksualistów. To nie te czasy, kiedy plaga tego wirusa dziesiątkowała naszą grupę. A poza tym, info o artykule o kile w pierwszej dziesiątce google.pl świadczy nie o „puszczalstwie” gejów, ale o większej świadomości i wiedzy tej części populacji. Poza tym, jak pisałem wcześniej, cały sceptycyzm traci znaczenie, jeśli można pomóc chociaz jednej osobie. Pozdrawiam

 • Marcin-Eskulap

  [Re: Uważajcie na rzeżączkę!]

  To właśnie dzięki fachowym artykułom, wykładom i poradnictwu, ilość zakażeń wirusem HIV w środowisku gejowskim drastycznie spadła. A jeśli ktoś wyrabia sobie zdanie na podstawie kawałów takich jak wyżej, to nie mam nic do dodania. Ludzie o pewnym poziomie inteligencji są „niereformowali” i nikt tego nie zmieni.

 • kttk

  [Re: Uważajcie na rzeżączkę!]

  dla mnie hiv jest swietnym eliminatorem jednostek promiskuitywnych z spoleczenstwa 😀 mogloby powstac takich wiruskow troche wiecej

 • szok

  [Re: Uważajcie na żrącą dusze rzeżączkę !!]

  HIV pewnie jest narzędziem bożym, gdyż eliminuje osoby promiskuitywne (niezaleznie od płci i orientacji), osoby uzależnione od narkotyków dożylnych, czyli tych osób, które się nie przydadzą w bożym planie płodzenia jak największej trzódki chrystusowej… alkohol wspaniale indukuje powstawanie różnego rodzaju raków, więc pewnie też jest narzędziem bożym do eliminacji alkoholików, gdyż ci zapominają, że alkohol nie może być ich bożkiem, bo jeden jest tylko bóg… podobnie z papierosami…
  niestety w rzeczywistości HIV nie eliminuje tylko tych złych, promiskuitywnych osób (a fe fe fe), a zakażeniu może ulec ktoś kto będzie mieć jednorazowy stosunek z obcą osobą (skok w bok), może zarazić sie pielęgniarka od pacjenta, która jest pobożna katoliczką, może zarazić się nienarodzona, niewinna istota ludzka od matki…

 • Darek

  [Re: Uważajcie na rzeżączkę!]

  Nikomu źle nie życzę, ale taki kretyn jak „kttk”. Pewnie żyjący bezgrzesznie katolik… powinien choć raz w życiu załapać syfa! Tak dla zasady skur**synu! Może jednak się mylę? Pewnie poszedłby świadomie zarażać innych. Gejów i kobiety. Lepiej niech złamie nogę. I niech będzie to będzie złamanie otwarte. A z ulicy niech go weźmie łódzkie pogotowie ratunkowe… Wszystkim pozostałym ludziom „dobrej woli” życzę wielu lat życia w zdrowiu. A dr Martiemu szczególnie! Pisz dalej Przyjacielu swój mądry poradnik. Chociażby dla jednej osoby. Warto. Dziękuję.

 • dzoker666

  [Re: Uważajcie na rzeżączkę!]

  widac ze kttk nie wychodzi z domu, caly dzien siedzi przed kompem i zazdrosci innym ze uprawiają sex. Nie miales dziewczyny pewnie w swoim zyciu : )

 • Twoje imiętees

  [Re: Uważajcie na rzeżączkę!]

  zarazil mnie maz jak zrobil skok w bok okropienstwo uzywajcie prezerwatyw niewierni kutasi

 • olek

  [Re: Uważajcie na rzeżączkę!]

  zdrada jest domena obojga plci i nie dotyczy to jedynie bo to wy jestescie bezwzgldne i wyrachowane. Jesli chodzi o sex i wiernosc to wydaje mi sie ze jest to sprawa indywidualnego podejscia kazdego z nas.Niestety swiat tak jak i my nie jestesmy idealni qiec sprubujmy jskos zyc w symbiozie bez oszczerstw i wyzwisk. A jesli chodzi o zdradzona to pewnie sobie sama zapracowala na to.pozdrawiam

 • rysiek

  [Re: Uważajcie na rzeżączkę!]

  detrollator: rysiu, słońce. jeszcze raz tu przyjdziesz i zostawisz po sobie taki komentarz, to postaram się, by tobie przytrafiło się to, o czym pisałeś.

 • MAR

  [problem]

  witam serdecznie mam pewien problem od 2 dni mam chrostki na zoledziu i starsznie mnie swedzi w ciagu ostatniego tygodnia nie wspolzylem pojawilo mi sie to nagle prosze o szybka odpowiedz .

 • ag

  [Re: Uważajcie na rzeżączkę!]

  witam Wszystkich,mam problem…jak wiekszosć osob na tej stronce;) Od kilkunastu godzin mam ostre parcie na pęcherz…dodatkowo przy oddawaniu moczu strasznie mnie piecze.Jakąś chwilę temu pojawiło się lekkie krwawe zabarwienie….Czytalam juz mnostwo inf na ten temat…i szczerze nie mam juz zielonego pojecia co to jest…mam nadzieje ,ze zwykle zapalenie cewki moczowej…a rzeżączka…kurde…no bo skąd?…HELP 🙂

 • Bartek

  [Re: Uważajcie na rzeżączkę!]

  Ostrzegam we Warszawie panuje kiła i rzeżączka, mój znajomy załapał. Koniecznie się badajcie. Nie leczona kiła przechodzi w stadium utajone które jest bardzo grozne.
  Lekarz w zakaznym twierdzi ze jest nas tam coraz więcej, a ile osób bagatelizuje objawy?

 • Marcin-Eskulap

  [Re: Uważajcie na rzeżączkę!]

  Witam!
  Jeśli macie do mnie jakies pytania piszcie na mój mail. Nie będę odpowiadał na Wasze pytania tutaj w komentarzach. Pozdrawiam
  Marcin-Eskulap
  Moj mail: lekarz@homiki.pl

 • Sław

  [Re: Uważajcie na rzeżączkę!]

  Grrr, można się wściec. Poradnia dermatologiczna mi strajkuje i do odwołania strajku będzie nieczynna – jak głosi wywieszka na drzwiach. A czekam na rozpoczęcie kuracji… Niefart jak zawsze. Uważajcie na siebie ludzie, szkoda zdrowia i nerwów.

 • tornero

  [Re: Uważajcie na rzeżączkę!]

  HMHM MArcin Esculap to jednak mądry facet i wie o czym pisze a prymitywy w stylu KTTK nie mają o niczym pojęcia, próbują tylko zabrać głos na internecie bo w rzeczywistości pewnie nikt nie słucha takich jak on….. Jak nie macie pojęcia o chorobie to się nie wypowiadajcie… uwierzcie mi …. leczenie nie jest proste a zarazić się jest łatwo nawet nie wiesz kiedy i nawet jeśli masz stałego partnera bo skąd wiesz że on jest ci wierny???

 • Lukas

  [Re: Uważajcie na rzeżączkę!]

  Mam pytanie mialem dzis wyciek z pracia przezroczystej mazi bez podniecenia co to moze byc nie mialem zadnych kontaktow pluciowych ,,,, prosze o odpowiedz

 • mako666

  [Re: Uważajcie na rzeżączkę!]

  jak cie piecze przy oddawaniu moczu, to mozliwe ze to chlamydia trachomatis 😛
  to tez choroba wenerczna, ale mozna sie nia zarazic rowniez na basenie[tak bylo w moim przypadku] albo poprzez brudny recznik. zglos sie do dermatologa-wenerologa on zrobi ci specjalne testy. powodzonka 🙂

 • Patric 22

  [Re: Uważajcie na rzeżączkę!]

  Oj mialem ją raz a teraz znow powrocila. Uzywam prezerwatyw za kazdym razem gdyz co 2 – 3 dzien sypiam z innym partnerem. U gejow to norma ale chyba tylko my tak sie zabezpieczamy..niestety to chyba nie wystarcza;(

 • Patric 22

  [Re: Uważajcie na rzeżączkę!]

  Oj mialem ją raz a teraz znow powrocila. Uzywam prezerwatyw za kazdym razem gdyz co 2 – 3 dzien sypiam z innym partnerem. U gejow to norma ale chyba tylko my tak sie zabezpieczamy..niestety to chyba nie wystarcza;(

 • Patric 22

  [Re: Uważajcie na rzeżączkę!]

  Oj mialem ją raz a teraz znow powrocila. Uzywam prezerwatyw za kazdym razem gdyz co 2 – 3 dzien sypiam z innym partnerem. U gejow to norma ale chyba tylko my tak sie zabezpieczamy..niestety to chyba nie wystarcza;(

 • forcefeedback

  [Re: Uważajcie na rzeżączkę!]

  „W przypadku nietypowych praktyk seksualnych” – buahhha – a od kiedy oral lub anal są nietypowe? 😛

 • m

  [Re: Uważajcie na rzeżączkę!]

  nie mogę wysłać emaila do
  Marcina-Eskulap
  na adres – lekarz@homiki.pl
  niech ktos cos pomoże

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa