Uganda: zastraszanie działaczy na rzecz praw gejów i lesbijek

Amnesty International jest zaniepokojona zastraszaniem działaczy na rzecz praw lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych (LGBT) w Ugandzie. W lipcu 2005 roku parlament w Ugandzie wprowadził do konstytucji poprawkę, która uczyniła niezgodnym z prawem małżeństwo osób tej samej płci.

Działaczka Victor Juliet Mukasa, Przewodnicząca Mniejszości Seksualnych Ugandy (SMUG) obawia się o swoje bezpieczeństwo, po tym jak splądrowano jej dom w nocy 20 lipca 2005 roku. Przedstawiciele władz lokalnych z przedmieść stolicy Kampali wtargnęli do domu podczas jej nieobecności i zabrali jej dokumenty i inne materiały, ewidentnie poszukując „obciążających dowodów”, w związku z jej działalnością w SMUG. Nie okazano przy tym nakazu rewizji. Organizacja działa na rzecz promocji i poszanowania zawartych w konstytucji Ugandy i w międzynarodowych traktatach praw lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transpłciowych, w tym zakazu ich dyskryminacji.

Kolejna działaczka, która była w domu Juliet podczas najazdu, została arbitralnie aresztowana i zatrzymana przez urzędników, a następnie zabrana na posterunek policji. Padła ofiarą nieludzkiego i poniżającego traktowania, ponieważ złamano jej prawo do wolności, bezpieczeństwa oraz nienaruszalności prywatności. Nie przedstawiono jej żadnych zarzutów i zwolniono pod warunkiem, że zjawi się następnego ranka, 21 lipca, na posterunku policji wraz z prezesem SMUG.

Amnesty International obawia się, że przedstawione zdarzenia to tylko niewielka część naruszania zakazu dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, prawa do wolności, bezpieczeństwa i nietykalności osób, poszanowania życia prywatnego, ochrony prywatności oraz wolności do zrzeszania się i wypowiadania własnych poglądów.

Amnesty International wzywa rząd Ugandy do poszanowania i zapewnienia wszystkim członkom grupy LGBT następujących praw, które zapewnia prawo międzynarodowe:

 • Zakaz dyskryminacji ze względu na orientację seksualną;
 • Prawo do wolności i bezpieczeństwa osoby oraz prawo, by nie podlegać arbitralnemu aresztowaniu lub zatrzymaniu, jak stwierdza Artykuł 9 Międzynarodowego Paktu Praw Politycznych i Obywatelskich, której stroną jest Uganda;
 • Zakaz poniżającego traktowania i karania zgodnie z Artykułem 7 Paktu;
 • Zakaz arbitralnego i bezprawnego naruszania prywatności, mieszkania, korespondencji zgodnie z Artykułem 17 Paktu;
 • Prawo do wolności słowa i zrzeszania się zgodnie z Artykułami 19 i 22 Paktu.

  Z uwzględnieniem działaczy SMUG, w tym Victor Juliet Mukasa, Amnesty International wzywa władze Ugandy do pełnego wdrożenia Deklaracji NZ dotyczącej Praw i Obowiązków Jednostek, Grup, Organów Społeczeństwa do Promocji i Ochrony Powszechnie Uznawanych Praw Człowieka i Podstawowych Wolności z 1998 roku.

  Tło wydarzeń

  W Ugandzie wciąż rozprzestrzeniona jest atmosfera uprzedzeń i wrogości wobec społeczności LGBT. 5 lipca 2005 roku parlament w Ugandzie wprowadził do konstytucji poprawkę, stwierdzającą, iż „małżeństwo jest zgodne z prawem tylko wówczas, gdy zostało zawarte przez kobietę i mężczyznę”. Poprawka stwierdza dalej, że „niezgodne z prawem jest zawarcie małżeństwa przez osoby tej samej płci”.

  Wcześniej, w lutym 2005 roku, Rada Mediów w Ugandzie zakazała emisji sztuki „Monologi waginy” amerykańskiej dramaturg, Eve Ensler, którą kilka organizacji kobiecych zamierzało wystawić dla obchodów Dnia V – dnia na rzecz podnoszenia świadomości o przemocy wobec kobiet. Rada uznała, że sztuka „w pierwszej kolejności promuje i chwali nienaturalny seks… lub homoseksualność.”

  W październiku 2004 roku na stację radiową nałożono wysoką karę za goszczenie na antenie talk show, w którym działacze rozmawiali o dyskryminacji członków LGBT w Ugandzie oraz o potrzebie systemu walki z HIV/AIDS. Rada Nadawcza nałożyła na radio karę w wysokości około tysiąca dolarów, stwierdzając, że program był „sprzeczny z moralnością społeczeństwa” oraz złamał obowiązujące prawo. Członkowie społeczności LGBT byli zastraszani po tych wydarzeniach przez urzędników bezpieczeństwa, przez co jeden z działaczy na rzecz praw gejów na jednym z głównych uniwersytetów zaczął obawiać się o własne bezpieczeństwo.

  Artykuł pochodzi ze strony Amnesty International

  Autorzy:

  zdjęcie tłum. Joanna Mieloch, AI

  tłum. Joanna Mieloch, AI

  autor zmigrowany z php-nuke – ID: 138; nazwa: Mieloch

 • 2 komentarzeUganda: zastraszanie działaczy na rzecz praw gejów i lesbijek

  • madeino

   [Re: Uganda: zastraszanie działaczy na rzecz praw gejów i lesbijek]

   i znowu to samo… eh… nietolerancja i niezrozumienie:( Wiem, ze prawa człowieka sa po stronie dyskryminowanych, gnebionych, ponizanych itd. Tylko czasem mam wrazenie ze organizacje broniace praw mniejszosci zupelnie nie poruszaja tematu homoseksualizmu… wiem, wiem – organizacje pozarzadowe nie sa maszynkami od bronienia wszystkich mniejszosci, zajmuja sie okreslonymi grupami. sam dzialam w takiej ktora zajmuje sie mniejszosciami etnicznymi, dzialalnoscia na rzecz pokoju, tendencji antyrasistowkich i antyfaszystowskich;] tylko ze my zyjemy w polsce gdzie ngo’sów jest kilka tysiecy i specjalizacja ulatwia dzialanie. tylko zawsze mi zal tych krajow gdzie ngo nie dzialaja tak preznie, a mimo to nie umieja sie zajac mniejszosciami seksualnymi. dobrze ze wiekszascia takich przypadkow zajmuje sie AI, ale nie jedna AI jest na tym swiecie!

   Drodzy Wolontariusze i Działacze NGO’sow!~
   Zacheccie wasze organizacje do dzialalnosci w kierunku poprawy sytuacji LGBT! Jezeli dzialacie gdzies to napiszcie – jaki stosunek ma wasza organizacja do tej mniejszosci!

   Lecz nie tylko biernosc, niektorych, jak sadze znajdujacych sie w mniejszosci NGO utrudnia walke o prawa LGBT w kontekscie rozwoju ustawodawstwa prawoczlowieczego. Martwi mnie postawa wielu naukowcow z tej dziedziny… Nie daze wcale aby odciac prawa czlowiek od zrodel chrzescijanskich, ale czasami spotykam sie z dosc dziwnymi stwierdzeniami niektorych naukowcow (prof. UMK T. Jasudowicz) który w jednej z swoich ksiazek oficjalnie stwierdza, ze on jako konserwatysta zadowolony jest z tego ze w MPPOiP/EKPC nie ma bezposredniego zwrotu mowiacego o ochronie homoseksualistow… troche to smutne i mam wrazenie ze dla niektorych wlasciwy jest tylko jeden swiatopoglad:| wliczajac w to dzialaczy praw czlowieka:|

   Ugandyjczycy trzymajcie sie!!! Kiedys moze bedzie inaczej…

  • niunios

   [Re: Uganda: zastraszanie działaczy na rzecz praw gejów i lesbijek]

   Powiem wiecej: kiedys na pewno bedzie lepiej!

  Skomentuj

  Możesz używać następujących tagów HTML

  <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

    

    

    

  Obraz CAPTCHY

  *

  Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

  napisz do nas: listy@homiki.pl

  Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
  Nr ISSN: 1689-7595

  Powered by WordPress & Atahualpa