- homiki.pl - http://homiki.pl -

Dlaczego nie zagłosuję na Szyszkowską?

Prowadziłem ostatnio z moimi przyjaciółmi debatę na temat tego, czy to, że polityk jest gayfriendly, czy też nie, jest decydującym czynnikiem, który wpływa na to, jak głosują geje, lesbijki, osoby biseksualne lub też trasgender. Przyznaje, że inspiracją do tej dyskusji były dwa wywiady Marzeny Chińcz, które ukazały się na wortalu Lesbijka.org. Jeden z Robertem Biedroniem, drugi z Szymonem Niemcem i potem jeszcze Radio Lorga wyemitowało wywiad z prof. Marią Szyszkowską.

Mówiąc w telegraficznym skrócie chodziło o to, czy organizacje gejowskie powinny otwarcie popierać prof. Szyszkowską w wyborach na prezydenta, ponieważ, jak wiadomo, Maria Szyszkowską tak zawzięcie i szczerze (trzeba to przyznać) broniła gejów i lesbijek, walczyła z homofobią oraz była autorka ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich, która – przypominam – przeszła w Senacie, ale zapodziała się w Sejmie.

Ja, szczerze mówiąc, kompletnie nie rozumiałem i nadal nie pojmuję zarzutów Marzeny Chińcz w stosunku do Kampanii Przeciw Homofobii w kwestii niepoparcia Marii Szyszkowskiej. Jako członek tej organizacji nie życzę sobie, aby KPH popierała jakiegokolwiek kandydata w wyborach na prezydenta. To jest po prostu nieprofesjonalne. Ja mimo tego, że jestem gejem, nie mam zamiaru głosować na prof. Szyszkowską, bo jej poglądy w wielu innych kwestiach (poza sprawa gay rights) mnie przerażają. Kiedy słuchałem wywiadu z Marią Szyszkowską zdębiałem. Chwalenie Chin Ludowych (jednego z najbardziej zbrodniczych systemów na świecie) przypomniało mi wychwalania Andrzeja Leppera pod adresem Adolfa Hitlera. „Przecież nie pochwalałem jego zbrodni, ale system budowy autostrad” – odparł Lepper. Błagam! Adolf Hitler, podobnie jak ChRL, nie należą do listy osób czy państw, które się chwali! Przypomnę tylko, że obecny prezydent Chin Hu Juntao był w czasie powstania w Tybecie pierwszym sekretarzem w tamtejszej Komunistycznej Partii Chin i wydal rozkaz strzelania do Tybetańczyków! Marzena Chińcz w ogóle nie zareagowała, mówiąc tylko coś w stylu: „Przepraszam Pani profesor, ale nie uważa Pani, ze tam ludzie są piekielnie wyzyskiwani”. No właśnie są! I lądują w więzieniu z byle powodu! Wykonuje się tam, według organizacji międzynarodowych, kilkanaście tysięcy potajemnych wyroków śmierci!

Ale zostawmy tu już te nieszczęsne komunistyczne Chiny, dajmy spokój sprawie poparcia, jakiego udzieliła Marii Szyszkowskiej Komunistyczna Parta Polski (nawet nie wiedziałem, że jeszcze istnieje). Ale jej poglądy na sprawy podatków, wolnego rynku, edukacji, służby zdrowia itd są kompletnie sprzeczne z moimi. Czy w związku z tym mam oddać glos na Marię Szyszkowską? Nie. Dlaczego? Dlatego, że naprawdę fantastyczne poparcie, jakiego profesor udzieliła osobom homoseksualnym w Polsce nie jest, moim zdaniem, wystarczającym powodem oddania głosu na jej kandydaturę w wyborach prezydenckich – biorąc pod uwagę gigantyczną rozbieżność moich i profesor Szyszkowskiej poglądów. Gdyby Kampania Przeciw Homofobii poparła prof. Szyszkowską, to byłbym pierwsza osoba, która by z KPH wystąpiła.

Szanuję Marię Szyszkowską za jej poglądy w wielu kwestiach, szczególnie dotyczących praw człowieka, ale kandydatów w wyborach prezydenckich ocenia się przez pryzmat ich kompleksowych zapatrywań na wiele kwestii, a nie poprzez ich poglądy czy dokonania w jednej, choćby nawet diabelsko ważnej sprawie. Zapytany kiedyś przez dziennikarza Tygodnika Powszechnego „Czy nie uważa Pan, że politycy w Polsce traktują sprawę gejów i lesbijek instrumentalnie?” Odpowiedziałem: „Oczywiście, że tak, choć nie jest to typowe tylko dla Polski, ale dla wszystkich krajów i kampanii wyborczych. Ale mogę z cala pewnością powiedzieć, że są w Polsce dwie polityczki, które kwestie praw gejów i lesbijek traktują naprawdę poważnie i ja wierze w szczerość ich intencji. Są to: Izabela Jaruga-Nowacka i prof. Maria Szyszkowska”. I zdania nie zmieniłem.

Z tego samego powodu nie jestem sobie w stanie wyobrazić głosowania na kogoś ze względu na jego orientację seksualną. Co to za kryterium? Czy ja mam oddać głos na kandydata, ponieważ jest gejem, choć jego poglądy polityczne są w większości dalekie od moich? Z tego samego powodu, mimo, że uważam się za feministę, jestem przeciwny parytetom na listach wyborczych dla kobiet. To jest, według mnie, fałszywie rozumiana równość. Ja nie mam zamiaru oddać głosu na kandydata bo jest: gejem, lesbijką, kobietą albo wegetarianinem.

Niedawno głośno było o wiceprzewodniczącej Gminy Żydowskiej w Poznaniu, która miała się znaleźć na liście Samoobrony (w końcu się na niej dzięki Haszem nie znalazła). I co? Dlatego, ze jestem Żydem miałbym oddać na nią glos? Bzdura.

Marzy mi się tylko, żeby geje, lesbijki osoby bi i transgender stały się aktywnymi uczestnikami/uczestniczkami życia społecznego w Polsce. Bez względu czy głosują na SLD, SDLP, UL, Partię Demokratyczną, Platformę i inne partie. To jest świetna okazja do wpływania na rzeczywistość. Nie dajcie sobie wmówić, że „i tak się nic nie zmieni”, albo „nie marnuj swego głosu i nie glosuj na kogoś, kto nie ma szans”. Szanse ma każdy! I to jest esencja wyborów.

Demokracja oraz otwarte i tolerancyjne społeczeństwo nie budują się same!

***

Mike Urbaniak – członek krakowskiego oddzialu Kampanii Przeciw Homofobii i koordynator tegorocznej XIX Konferencji International Gay and Lesbian Youth Organization. Szef Biblioteki Żydowskiej im. Rabina Remuh w Krakowie i członek Żydowskiego Stowarszyszenia CZULENT.
***

Jako redakcja nie popieramy żadnej partii politycznej, ani żadnej osoby kandydującej na urząd prezydenta. Chcemy być forum wymiany opini, dlatego nasze łamy są otwarte na przeróżne poglądy.

Redakcja