Coming–out poprzez powieść

Sarah Waters (rocznik `66) pochodzi z Neyland, małego miasteczka w Pembrokeshire, leżącego na południowo-zachodnim wybrzeżu Walii, w miejscu dosłownie i w przenośni na marginesie Wysp Brytyjskich. Chociaż rodzina nie przejawiała miłości do książek, Sarah wraz z ojcem tworzyła własne opowieści, rozbudzając w sobie apetyt na literaturę. W wieku 18 lat opuściła Neyland, by studiować literaturę angielską na uniwersytecie w Kent, ale wciąż czuła, że pochodzi z Anglii klasy B. Wielką zaletą jej małomiasteczkowego pochodzenia okazało się zachowanie szczególnej, gotyckiej wrażliwości, która wpłynęła na jej spojrzenie na świat i zainteresowanie epoką wiktoriańską. Nie dziwi więc fakt, że akcję swoich trzech dotychczasowych powieści umieściła w XIX-wiecznej Anglii.

Uzyskawszy doktorat z literatury brytyjskiej (jest znawczynią właśnie powieści wiktoriańskiej), zamieszkała w Londynie. I zaczęła pisać kontynuując trend odświeżonej powieści lesbijskiej, zainicjowany przez takie autorki jak: Jeanette Winterson, Ali Smith i Emma Donoghue.

Jej pierwsza powieść, Muskając aksamit (Tipping the Velvet, 1998), zdobyła w 1999 roku nagrodę Betty Trask Award. Debiut literacki był zarazem rodzajem coming out. Książka wpłynęła na zmianę w postrzeganiu jej osoby przez bliskich i rodzinne miasto. Nie była pewna, jak to zostanie przez nich odebrane, jednak rodzicom spodobała się obecność córki w mediach i sława, nawet jeśli wiązało się to z „dziwnym” rodzajem popularności – w kontekście sztuki lesbijskiej.

Druga powieść, Niebanalna więź (Affinity) ukazała się w 1999 roku.

W roku 2002, za trzecią swoją książkę, Złodziejka (Fingersmith), Sarah Waters otrzymała nagrodę Stowarzyszenia Autorów Powieści Kryminalnych w dziedzinie kryminalnej powieści historycznej.

Czwarta powieść Sarah Waters zostanie wydana w Anglii w lutym 2006 roku, w Polsce zaś prawdopodobnie w listopadzie 2006, nakładem Prószyński i S-ka.
Sarah Waters uhonorowano nagrodą British Book Awards w kategorii autor 2003 roku. Prestiżowy kwartalnik „Granta” przyznał Autorce tytuł Najlepszego spośród Młodych Brytyjskich Powieściopisarzy (2003).

13 września nakładem Wydawnictwa Prószyński i Spółka ukaże się powieść Sary Waters „Muskając aksamit”. Ta debiutancka książka jest wielobarwnym obrazem świata teatru i rewii wiktoriańskiego Londynu. Przemiana głównej bohaterki, Nancy, ze skromnej dziewczyny w wodewilową artystkę, następnie prostytutkę i utrzymankę, przeraża i porusza. Czytelnik poddaje się porywającej fali miłości, pożądania i sensualnych doznań dziewczyny, które czasem prowadzą ją jednak do zguby. Narracja, mająca charakter wspomnień, oddaje znakomicie urok, ale także cierpki smak życia gwiazd i gwiazdeczek angielskich teatrów końca XIX-ego wieku.

Autorka rozpoczęła pisanie powieści podczas zbierania materiałów do pracy doktorskiej. Zaintrygował ją wiktoriański światek rewii, zaczęła intensywnie tropić i studiować obraz codziennego życia epoki, rozwój ruchu sufrażystek i początki zainteresowania socjalizmem. Ponadto wiele uwagi poświęciła XIX-wiecznej pornografii lesbijskiej i słownikom slangu związanego z seksualnymi przyjemnościami safistek. Tytułowe słowa: „muskając aksamit” to określenie pieszczoty cunnilingus (pieszczenie językiem intymnych części ciała kobiety).

Telewizja BBC wyprodukowała filmową adaptację powieści w 2002 roku. Już wkrótce na naszych stronach znajdziecie fragmenty książki. Tymczasem dla rozbudzenia apetytów przytaczamy fragmenty recenzji.

Czyżby był to nowy gatunek literacki? Erotyczna, lesbijska powieść przygodowa? …To jest wspaniałe.
Independent on Sunday

Od pierwszego akapitu czytelnik trafia do epoki wiktoriańskiej dzięki znakomitemu przywiązaniu do szczegółu i odtworzeniu atmosfery. Czytając można niemal dotknąć szorstkiej powierzchni muszli ostrygi, usłyszeć szum lamp gazowych, poczuć zapach potu i pomady do włosów, a w końcu posmakować prawdziwej namiętności… Ani jednej nudnej strony. Wyśmienita galeria postaci.
Historical Novel Review

Cudownie soczysta, odważna erotycznie debiutancka powieść, której akcja umieszczona została w epoce chwały i sukcesów wiktoriańskiej rewii.
Woman's Journal

To prawdopodobnie najważniejszy debiut w tego rodzaju literaturze od czasów Jeanette Winterson.
Daily Telegraph

Muskając aksamit jest tak wciągającą lekturą, iż czytelnicy zapragną poddać się tej uczuciowej i hedonistycznej edukacji co najmniej dwukrotnie.
Kerry Fried, amazon.com

… pełne seksu i awanturnicze swawole w wydaniu lesbijskiego półświatka szalonych lat dziewięćdziesiątych XIX-ego wieku.
Independet on Sunday

—————————-
Spotkanie dotyczące twórczości Sary Waters odbędzie się w warszawskim klubie Le Madame 30 września 2005 o godz. 18. Już dziś serdecznie zapraszamy!

4 komentarzeComing–out poprzez powieść

 • Kasia Em

  [Re: Coming–out poprzez powieść]

  Oglądałam film na podstawie książki „Muskając aksamit” – jeśli książka jest tak wspaniała jak film, to muszę ją mieć!

 • ebh

  [Re: Coming–out poprzez powieść]

  Znam z wersji angielskiej, z pewnosci przeczytam w polskiej. Wszystkie 3 powiesci S. Waters warte sa polecenia, nie tylko dla erotyki, ale tez dla dbalosci o detale, o oddanie kolorytu epoki, plus zagadka w tle, wiec czyta sie jak kryminal. Po trosze w strone erotyki Winterson i gotyckosci Murdoch.

 • mateusz

  [Re: Coming–out poprzez powieść]

  polecam wszystkim serial , tylko trzy odcinki – świetna zabawa 🙂 do wypożyczenia w british counsil

 • Kasia Em

  [Re: Coming–out poprzez powieść]

  Film można będzie zobaczyć w czwartek przed i w niedzielę po w Wolnym Czasie – ale niestety, ta przyjemność tylko dla dziewczynek.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa