Te Fu eN

30 czerwca „Fakty” TVN zrelacjonowały przyjęcie przez hiszpański parlament ustawy zrównujący osoby homoseksualne z pozostałą częścią społeczeństwa pod względem dostępu do instytucji małżeństwa w dość zaskakującym tonie. Zapowiadający materiał Bogdan Rymanowski obwieścił „porażkę tradycyjnej rodziny”, sam materiał był bogato ilustrowany zdjęciami roznegliżowanych osób z pytaniem „czy u nas będzie podobnie”.

Takie potraktowanie sprawy wywołuje moje oburzenie.

Kwestia formalizacji związków osób tej samej płci jest przedmiotem dyskusji, także w Polsce, dyskusji czasem gwałtownej. Państwa materiał z 30 czerwca, niezwykle sensacyjny, być może odpowiada celom telewizji komercyjnej – przyciągnięcia uwagi widza. Zastanówmy się jednak, czy w ten sposób nie wyrządzają Państwo szkody opisywanej grupie – osobom homoseksualnym, a także społeczeństwu obywatelskiemu.

Zestawiając kwestię formalizacji związków z nagością, epatowaniem nagością, seksualnością, przyczyniają się państwo do utrwalania w naszym społeczeństwie stereotypów. Homoseksualista – seks – osoba żyjąca seksem, odbierana tylko poprzez swą aktywność seksualną. A może lepiej powiedzieć „związek jednopłciowy”? Czy hiszpańska ustawa ma coś wspólnego z seksualnością? Rozwiązłością seksualną? Czy polski projekt ustawy o rejestrowanym związku partnerskim „zagląda” obywatelom do łóżka?

Związek – małżeństwo – rodzina – co te pojęcia maja wspólnego z paradami w gorszym lub lepszym guście? Czy parada w Warszawie także pełna była „golasów”? Czy to polscy homoseksualiści sieją zgorszenie, czy polscy nadawcy telewizyjni epatują swych widzów seksem?

Podsumowując – Państwa materiał na temat Hiszpanii mógł urazić wiele osób. Po pierwsze poprzez przedstawienie osoby homoseksualnej przez pryzmat obsceniczności. Po drugie, dezawuując ideę związku pomiędzy osobami tej samej płci. Bardzo wiele osób homoseksualnych tworzy związki i wiele z nich określa tą sytuację mianem rodziny. Po trzecie wreszcie, utrwalając poprzez sensacyjny ton i zestawienia zdjęć negatywne stereotypy, przyczyniają się Państwo do niweczenia wysiłku wielu osób i instytucji, w tym fundacji, instytucji państwowych, wysiłku zmierzającego do propagowania postawy otwartości, szacunku i akceptacji dla odmienności. Wysiłku na rzecz społeczeństwa obywatelskiego.

TVN nie jest nadawcą publicznym. Nie zwalnia to jednak stacji z odpowiedzialności za rozpowszechniane treści. Czy warto propagować lęk, niezrozumienie? Proszę pamiętać, że wśród Państwa widzów są także osoby homoseksualne. Państwa widzów, tych, dzięki obecności których pozyskują Państwo reklamodawców. Czy do własnego widza wypada się zatem zwracać jak do osoby obcej, nieobecnej, niebezpiecznej, nie wartej szacunku?

Oficjalny list sygnowany przez Kampanię Przeciw Homofobii, został przesłany do dyrektora progaramowego stacji TVN

14 komentarzyTe Fu eN

 • Heretyk?

  [Re: Te Fu eN]

  Żerowanie na fobiach to tani chwyt mediów pokroju TVN czy gazety Fakt.Zdrugiej strony przewartościowuje się marności,które uwielbia tłum,tak,aby wydrzeć z niego kasę.Genialne! I w ten sposób ludzie mają to na co zasługują.Wszak najłatwiej żyć będąc zanurzonym w „powszechność”

 • MAX

  [Re: Te Fu eN]

  Oczywiście, że małżeństwa homoseksualne to porażka tradycyjnej rodziny. Jestem gejem i do szczęścia nie potrzebne mi ani małżeństwo, ani adopcja. Homoseksualizm to sprawa mniejszościowa, a każdy gej, czy lesbijka, która jest oburzona materiałem TVN-u niech puknie się w łeb. Homoseksualizm nie może być uznany za normę, bo wtedy świat wartości przewróci się do góry nogami. Przestańcie zachowywać się jak rozkapryszone dzieci, którym wolno więcej, tylko dlatego, że trochę inaczej żyją. A autorzy tego portalu, niech trochę świadomiej dobierają słowa i ferują wyroki. Wśród homoseksualistów też są prostaki i populiści. A idźcie wszyscy …

 • marcinmichal

  [do MAXa]

  Czy ktoś tu twierdzi, że chce więcej? Że muwolno więcej? Czy ktos tu twierdzi, że INACZEJ żyje?

  Przepraszam Cię bardzo, ale to Ty stawiasz sprawe tak: „jetem gejem i do szczęścia nie jest mi potrzebne małżeństwo(…)” – o adopcji jakos w omawianym tekście nie ma. W imię kogo wypowiadasz się? Nas wszystkich? Wujek dobra rada? Sprawa mniejszościowa? Nie norma? a Afroamerykanie w USA – też mniejszościowi – nie są normą? Może są gorsi zatem, co? No jednak nie! MAX, dziwię się, że tak chętnie przepraszasz, że żyjesz. Tak łatwo odmawiasz sobie naleznych Ci praw. I – w przeciwieństwie do ciebie – nie będę nawoływał Cię do pukania się w głowę. Jeśli uważasz, że media, politycy, Twoi sąsiedzi, mogą bezkarnie opluwac się, to przykro mi, tyle mogę zrobić.

  Ja, jak większość w tym kraju, założyłem rodzinę, homorodzinę – ale to szczegół. I oczekuję, co chyba nie jest niezwykłe – szacunku.

  Źwiat wartości, o którym piszesz, przeraża mnie. Czy wartościa zatem jest pogarda dla odmienności i wyrzucanie osób odmiennych poza nawias? Czy może wartością jest otwartość społeczeństwa i pokojowa koegzystencja, przyjazne współzamieszkiwanie wszystkich? Co wolisz?

  Wyznawcy „wartości” pogardy ostatnio postrzelili śrutem dwie homicze osoby w Katowicach. Pobito homicze osoby w Poznaniu. Pobito w Warszawie. Zdemolowano homiczy bar z frytkami i dragkłin w Warszawie. Zamordowano (!) osobę w Poznaniu!! No i jak, przepraszamy, że żyjemy? Ustępujemy miejsca? Godzimy się na nagłówki w tabloidach: „Szok!! Oni się publicznie pocałowali!! Skandal!! Wicedmarszałek Sejmu ich wspiera!! Wstyd!!”

  A sprawa homiki a media wymaga osobnego opracowania.

 • Walpurg

  [Re: Te Fu eN]

  Obawiam się, że TVN nie przejmie się tym 🙁

  Trzeba pomyśleć nad jakimś sposobem, by dopiec wszystkim mediom, które posługują się nieustannie manipulacją (Wprost, Newsweek, TVN).

  Można publicznie zadeklarować, ze nei czytamy/nie ogladamy manipulatorów, ale kto się tym przejmie? A i sprawdzić tego nie można.
  Akcja zbierania podpisów i wydrukowanie petycji w prasie? A ile osób podpisze się imionami i nazwiskami?
  Wystąpić na drogę prawną? A skąd prawnicy? Wśród „działaczy” LGBT co drugi to prawnik (takie można odnieść wrażenie) a efektów nie widać…

  Jesteśmy bardzo słabi!

 • homos

  [Re: Te Fu eN]

  Pewnie to niewiele da, ale dopóki sie nie wymyśli lepszego sposobu trzeba bojkotowac! i mówić głosno o tym, że to homofobia, manipulacja, brak rzetelności, nieprofesjonalne itp.
  Pisanie listow też zawsze coś daje, przynajmniej nie popada sie w biernośc i marazm

 • spectator

  [Re: Te Fu eN]

  Rety co z bełkot!
  Tutaj trudno znaleźć wypowiedź swiadcacą o czyms więcej niz o frazologicznym zcieciu jej autora.
  No nijak nie widzę związku między strzelaniem ze srutu do gejów a akceptacją kazdego kolejnego modelu „rodziny”.
  aha. Versacego zastrzelił gej… ergo – wszyscy geje to mordercy.

 • marcinmichal

  [Re: Te Fu eN]

  a może zauważysz związek pomiędzy mnożącymi się wypowiedziami – coraz mniej między wierszami – wzywającymi do nienawiści, a owym strzelaniem ze śrutu? w imię „idei” polski? przecież to obrzydliwe. mówiłeś niedawno, że za słowem „polska” kryje się coś więcej niż normy prawa cywilnego. co? wielka polska od morza do morza? polska polaków arcypolskich? co to zelektryfikować się nie dadzą bo zawsze przy świecach się jadało?

  a z versacem jesteś już chamski w uproszczeniach.

  co tak cię – spectator – ciągnie na pedalskie portale, co?

 • spectator

  [Re: Te Fu eN]

  Bo lubię dysutować:)
  A jesli Wy nie lubicie „homofobów”, którzy dyskutują to bedziecie mieli doczynienia z takimi, którzy strzelają. Przyroda nie zna pustki.

 • marcinmichal

  [Re: Te Fu eN]

  spectator – zastanów się dwa razy zanim coś napiszesz.

 • Erico

  [Re: Te Fu eN]

  ale milo ze wpadasz spectatorze. jest urozmaicona amosfera:-) moze kiedys uzgodnimy protokół rozbieżności:-)

 • Szymon Goldman

  [Re: Te Fu eN]

  Potrzebny jest porządny serwis internetowy, w którym prezentować będziemy homofobiczne firmy z wezwaniem do ich bojkotu! Ważne by witryna taka była stale aktualizowana i rzetelna. Sam bym taką stworzył, gdybym się tylko znał na webdesignie.

 • Diego

  [Re: Te Fu eN]

  tvn coraz bardziej brnie w ta nieciekawa stronie swojej niebezstronnosci.

 • Heteryk

  [Re: Te Fu eN]

  Szymonie Goldman!

  A może stwórzmy również stronę, na której będziemy prezentować z imienia i nazwiska wszystkich gejów nachalnie podrywających innych facetów w klubach, którzy ewidentnie sobie tego nie życzą?

  Stoję przy barze, w zwykłym klubie (Alchemia, Ptaszyl itp), spokojnie czekając na swą kolej, i w co najmniej połowie przypadków podchodzi jakiś gej i zaczyna mnie podrywać. Mówię więc „do widzenia”, i żadko zdarza się, by taki gej się wycofał. W skrajnych przypadkach potrafi łazić za mną pół wieczora.

  Może ktoś nazwie mnie homofobem, ale w 90% przypadków, w których podrywający mnie gej nie zareaguje na „do widzenia”, walę ordynarnie w mordę.

  Geje mają prawo do swej odmienności – ja mam również prawo do prywatności, a nachalne podrywanie przez faceta narusza ją ewidentnie.

  Tak więc, zróbmy stronę ze zdjęciami nachalnych gejów…

 • marcinmichal

  [Re: Te Fu eN]

  Heteryku!

  Jak często jesteś podrywany w heteryckich klubach przez gejów? Jeśli często, zasłużyłeś na tytuł Zjawiska Statystycznego.

  😉

  Oczywiście podchodzę do Twojego problemu poważnie, choć przypomina mi się brzydki mit uwodzenia przez homo, co to mężów od żon porywają, żony od mężów…

  Widocznie chodzisz do kiepskich klubów. zmień miejsca zabawy. A pomysł z prezentowaniem na www oceń sam po zastanowieniu się.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa