W Berlinie o Polsce – niepochlebnie

25 tysięcy gejów i lesbijek uczestniczyło w sobotę w obchodach Christopher Street Day (CSD) w Berlinie domagając się tolerancji i równouprawnienia dla homoseksualistów w całej Europie.

Pod hasłem „My tworzymy naszą Europę” przez centrum stolicy Niemiec przejechało 59 barwnie udekorowanych ciężarówek z odkrytymi platformami, na których przebrani w kolorowe, często prowokujące kostiumy homoseksualiści tańczyli w rytmie muzyki techno. Kilkaset tysięcy mieszkańców Berlina oraz turystów kibicowało uczestnikom przemarszu.

Burmistrz Berlina Klaus Wowereit, zdeklarowany homoseksualista, przekazał polskim gejom wyrazy uznania i solidarności.

– W Polsce, w Warszawie nadal nie jest możliwe przeprowadzenie takiej parady, jak ta, w Berlinie. Podziwiam odważnych Polaków i Polki, którzy pomimo zakazu uczestniczyli w demonstracji. Musieli drżeć o swoje życie, a pomimo to zaangażowali się na rzecz obywatelskiego społeczeństwa i równouprawnienia – powiedział Wowereit.

Polityk SPD jako jeden z pierwszych oświadczył kilka lat temu publicznie, że jest gejem i że uważa, iż „to dobrze”.

– Wspólna Europa nie zatrzyma się przed rogatkami Warszawy – powiedział Axel Blumental z Niemieckiego Związku Gejów i Lesbijek. Zarzucił prezydentowi Warszawy (Lechowi Kaczyńskiemu), że zakazując Parady Równości naruszył konstytucję. Niemiecka Organizacja Pomocy dla Homoseksualistów rozpoczęła zbiórkę pieniędzy dla polskich gejów na wypadek, gdyby zostali pociągnięci do odpowiedzialności finansowej za udział w nielegalnej demonstracji.

Paradę otworzyli w południe przewodniczący Bundestagu Wolfgang Thierse (SPD), minister rolnictwa Renate Kuenast (Zieloni) oraz jej partyjny kolega Volker Beck. – Swoją obecnością chcę podkreślić, że Europa jest czymś więcej niż tylko wolnym rynkiem. Jest wspólnotą łączącą różnych ludzi i różne kultury – powiedział Thierse.

– Wydarzenia w Polsce pokazują, że musimy walczyć o podstawowe prawa gejów i lesbijek we wszystkich krajach. Nie możemy ograniczać się tylko do spraw niemieckich – powiedział Beck stacji telewizyjnej RBB. – W Polsce trzeba mieć odwagę, żeby uczestniczyć w demonstracji gejów – dodał.

– Na ulicach stoją setki neonazistów i rzucają nie tylko jajkami, ja też oberwałem kilkoma – podkreślił niemiecki Zielony. Beck oraz szefowa Zielonych Claudia Roth uczestniczyli dwa tygodnie temu w zakazanej przez władze Paradzie Równości w Warszawie.

źródło: gazeta.pl

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa