- homiki.pl - http://homiki.pl -

Śpiewać każdy może

W poniedziałkowy wieczór budynek filharmonii wrocławskiej zamienił się w warowną twierdzę. Wokół krążyło kilkudziesięciu policjantów. Przed wejściem stały radiowozy. Budynek był tak szczelnie obstawiony przez policjantów, że problemy z wejściem miały osoby, które kupiły bilety na koncert gejowskiego chóru z Bostonu.

Wszystko dlatego, bo kilkadziesiąt osób z prawicowych bojówek próbowało powstrzymać melomanów idących na koncert. Otoczeni przez policję ograniczyli się jedynie do obraźliwych okrzyków „Zboczeńcy! Dewianci!”, „Lesby, geje, cała Polska z Was się śmieje!”, „Chłopak i dziewczyna normalna rodzina!”. Artyści z Bostonu mówili jednak, że niczego się nie boją. – Jesteśmy pacyfistami, nie będziemy odrzucać jajek i pomidorów – mówi Polskiemu Radiu Wrocłąw dyrygent chóru Rubin Reynolds. Opowiadał, jak niemalże na całym świecie spotykają się z objawami nietolerancji. – Jesteśmy gejami i nie ma co z tego robić tajemnicy, ale przede wszystkim uwielbiamy muzykę – mówił Reynolds. Zaznaczał też, że w zespole 40 procent stanowią heteroseksualiści (w tym kobiety). Nie odżegnywał się jednak od tego, że ich występy mają charakter propagandowy. – Chcemy pokazać, że jesteśmy takimi samymi ludźmi, mamy matki i siostry, a przede wszystkim kochamy muzykę – dodawał Reynolds.

Przed filharmonią nie zabrakło przedstawicieli mniejszośći seksulanych oraz grup, które postanowiły je wesprzeć. Do osób z Kampanii Przeciw Homofobii Wrocław przyłączyli się dziennikarze z czasopisma „Recykling idei” a także członkowie grupy naukowej Uniwersytetu Wrocławskiego „Nic tak samo”. – To był totalny spontant – zdradza Justyna z KPH Wrocław. – Rano ktoś znalazł informację, że NOP organizuje pikietę. Na szybko, poprzez SMSy zebraliśmy się przez filharmonią. Udało nam się przygotować nawet banery!

Mimo pikiety koncert chóru gejów z Bostonu rozpoczął się bez problemów a demonstranci rozeszli się. Chór gejów z Bostonu przedstawił we Wrocławiu między innymi standardy musicalowe Gershwina. Wcześniej muzycy koncertowali w Berlinie. Teraz jadą z podobnym programem do Pragi. Dochód z występu ma być przeznaczony na walkę z AIDS.

Informacja: własna, KPH Wrocław, Polskie Radio Wrocław [1]
Zdjęcia: KPH Wrocław

Autorzy:

zdjęcie Paweł Walczak

Paweł Walczak [2]

autor zmigrowany z php-nuke – ID: 4; nazwa: pawelwalczak