Komitet Helsiński w obronie Parady

„W państwie prawnym rządzi prawo, a nie ideologia czy wola jednostki” – napisał Komitet Helsiński w oświadczeniu na temat Parady Równości. Wzywa w nim prezydenta do poszanowania obowiązującego prawa. Przyśle też obserwatorów na sobotnią demonstrację, zapowiedzianą przez organizatorów Parady Równości.

W oświadczeniu czytamy:

Wolność pokojowego gromadzenia się ludzi, chcących zademonstrować poglądy odmienne od poglądów większości, jest jednym z praw fundamentalnych. Bez tego nie ma wolnego społeczeństwa. W świecie demokratycznym jest to oczywiste od ponad 200 lat.

W 2005 roku władze Warszawy usiłują zakazać zorganizowania pokojowej Parady Równości, podobnie jak uczyniły to rok wcześniej. Już w połowie maja prezydent miasta oświadczył: „Nie widzę powodu do krzewienia kultury gejów. Nie zgadzam się na tę paradę i zdania nie zmienię”; „… zakażę parady niezależnie od tego, co napisali” [w zawiadomieniu organizatorzy zgromadzenia]. Te wypowiedzi jednoznacznie wskazują, że wydany przez władze miasta zakaz odbycia parady jest motywowany ideologicznie, zaś podane uzasadnienie prawne jest tylko pretekstem.

W państwie prawnym rządzi prawo, a nie ideologia czy wola jednostki. Prezydent miasta ma obowiązek respektować swobody wszystkich obywateli i nie może wybierać, która grupa ma prawo publicznie demonstrować swą obecność i swoje poglądy, a która nie.

Wzywamy prezydenta m.st. Warszawy do poszanowania obowiązującego prawa.

Organizatorzy Parady zapowiadają, że mimo zakazu nie zrezygnują z korzystania ze swego obywatelskiego prawa do demonstracji. Z licznych środowisk w kraju i za granicą dochodzą sygnały, że zakaz zmobilizował dodatkowych uczestników, którzy przyjdą, by wyrazić solidarność z grupa dyskryminowaną przez władze Warszawy. Także Komitet Helsiński w Polsce wyśle swych obserwatorów, by sprawdzić, czy na miejscu zgromadzenia nie dojdzie do kolejnych naruszeń praw człowieka i obywatela.

Warszawa, 6 czerwca, 2005r.

W imieniu członków Komitetu Helsińskiego w Polsce
Danuta Przywara

Źródło: ngo.pl

2 komentarzeKomitet Helsiński w obronie Parady

  • travia

    [Re: Komitet Helsiński w obronie Parady]

    Mam mieszane nastroje- od radosci, po przerazenie. Gdy czytam oswiadczenie Komitetu Helsinskiego jestem dumny,ze sa ludzie, ktorzy w tym chorym kraju tak właśnie myślą. Z drugiej strony do teraz brzmi w moich uszach ironiczny i cyniczny glos rzecznika prezydenta miasta, który produkował się rano w radio. Bezczelnie obwiniał organizatorow Parady o eskalacje nastrojow i zle przygotowanie. Zasłanial sie ciągle jakimś papierkiem, którego nie dostarczono do Magistratu, a którego -dodam- i tak nigdy nie wymagano od innych manifestacji w stolicy. Uczestniczyłem w Marszu Tolerancji w Poznaniu. Na plecach czuje kibolski pomruk „Pedały do gazu….” Czekają nas naprawdę czarne lata.

  • iwona

    [Re: Komitet Helsiński w obronie Parady]

    W pelnym znaczeniu tego slowa chodzi o nasze zycie i nasza godnosc. I o szacunek dla prawa. Nie wolno nam zgodzic sie na postawienie nas poza prawem. Ta sytuacja nie swiadczy o nas tylko o kondycji polskiej demokracji i antydemokratycznych postawach politykow i urzednikow. Jesli nie znajdziemy poparcia w kraju trzba poruszyc swiat. I jesli ustrzezemy sie w czasie parady chaosu i prowokacji – wygramy. Mam nadzieje ze organizatorzy pomysla o tym by kazdy uczestnik parady kierowal sie palnem i trzymal sie jasno okreslonych zasad i ze te zasady beda wszystkim znane, podane.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa