Polska bohaterem raportu Amnesty International

Amnesty International w corocznym raporcie dotyczącym przestrzegania praw człowieka zwróciła uwagę na problem homofobii w Polsce. W oddzielnym rozdziale dotyczącym naszego kraju, problem nietolerancji wobec mniejszości seksualnych był jednym z czterech opisywanych zagadnień. Amnesty International pisało także o niezgodnym użyciu broni przez policję, o łamaniu praw kobiet i o wydaleniu jemeńskiego uchodźcy.

Oto tekst raportu, dotyczący dyskryminacji gejów i lesbijek:
„Pogwałcenie prawa do zachowania własnej tożsamości

Osoby LGBT były atakowane przez grupy młodych mężczyzn. W maju w Krakowie ponad 3000 uczestników demonstracji, Marszu Tolerancji, było niewystarczająco chronionych przez policję, w czasie gdy zostali zaatakowani przez 300 osób, w tym niektórych posłów i przedstawicieli władz lokalnych. W listopadzie kibice piłki nożnej zaatakowali w Poznaniu setki uczestników demonstracji nawołującej do większego poszanowania praw mniejszości seksualnych. Aresztowano dziewięć osób podejrzanych o agresywne zachowania.

W czerwcu, prezydent Warszawy – Lech Kaczyński, nie pozwolił na zorganizowanie Parady Równości, marszu organizowanego przez osoby LGBT i ich zwolenników. Oświadczył, że takie wydarzenie byłoby nieprzyzwoite seksualnie i mogłoby razić uczucia religijne innych ludzi.

Komitet Praw Człowieka ONZ zaniepokoił fakt, że prawo do wolności od dyskryminacji dla mniejszości seksualnych nie było w Polsce w pełni przestrzegane, a działania i zachowania o charakterze dyskryminacji na tle orientacji seksualnej nie zostały wystarczająco ścigane i ukarane. Zalecił odpowiednie szkolenia funkcjonariuszy organów ochrony porządku publicznego oraz wyraźne zakazanie w polskim prawie dyskryminacji ze względu na orientację seksualną.

źródło: www.amnesty.org.pl

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa