- homiki.pl - http://homiki.pl -

Oregon…kto daje i odbiera

Jak podaje portal www.kosciol.pl, Sąd Najwyższy amerykańskiego stanu Oregon zdecydował o anulowaniu 3000 małżeństw homoseksualnych zawartych w ubiegłym roku w hrabstwie Multnomah.
Sąd stwierdził iż zezwolenie na rejestrację jednopłciowych związków nie leżało w kompetencjach lokalnych władz hrabstwa, gdyż kwestie związane z małżeństwem podlegają jurysdykcji prawa stanowego.
Hrabstwo Multnomah, najbardziej liczna pod względem ludności część Oregonu (należy do niej miasto Portland) zaczęło rejestrować homoseksualne małżeństwa w marcu ubiegłego roku, twierdząc iż nie robienie tego byłoby dyskryminacją i łamałoby stanową konstytucję. Wydawanie aktów ślubu jednopłciowym związkom zakończyło się po sześciu tygodniach. Dziś wszystkie 3 tysiące par przestały być małżenswtwami – zdecydował sąd.
Obecnie, po podobnych wyrokach w innych stanach USA, jedynym w którym jednopłciowe związki mogą liczyć na otrzymanie aktu ślubu jest Massachusetts.

Od homików: Czy w tym przypadku nie zadziałała zasada, iż prawo nie działa wstecz, oraz że praw nabytych się nie traci? PB
źródło: www.kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/content/article/20050414223529524.htm