Fundamentalizm religijny z gejem w tle

Mary i jej najlepsza przyjaciółka Hilary rozpoczynają właśnie ostatni rok nauki w chrześcijańskim liceum. Dziewczyny rozpiera żarliwa religijność, chęć naprawy świata i nawracania zagubionych duszyczek. Pewnego dnia chłopak Mary, z którym wiąże ją rzecz jasna jedynie platoniczne uczucie, zwierza się jej, że chyba jest gejem…

Wstrząśnięta Mary doznaje wizji, w której ukazuje się Jezus i powierza dziewczynie misję uratowania nieszczęśnika. Mary z pełnym zaangażowaniem stara się wyprowadzić zagubionego młodzieńca na drogę ku normalności, co kończy się nieoczekiwaną ciążą. Odrzucona przez Hilary i pozostałe świętoszkowate przyjaciółeczki, Mary staje się szkolnym outsiderem. Dopiero przyjaźń z innymi szkolnymi „niedotykalnymi”: cynicznym, przykutym do wózka Rolandem, wyzwolonym synem dyrektora Patrickiem oraz zbuntowaną i wyzywającą Cassandrą – pomoże Mary odnaleźć prawdę o życiu, o sobie i Bogu.

Autor scenariusza i reżyser Brian Dannelly twierdzi, że scenariusz „Wszystkich świętych” jest w dużej mierze zainspirowany jego własnymi doświadczeniami szkolnymi: „Chodziłem do katolickiej szkoły podstawowej, chrześcijańskiej szkoły średniej i jeździłem na żydowskie obozy letnie. Z tych doświadczeń wypływa najważniejsza życiowa lekcja: nigdy nie jest tak, że cała prawda jest po jednej stronie. Mój scenariusz miał mieścić się w głównym nurcie filmów młodzieżowych, równocześnie zawierając poglądy i pomysły nigdy nie występujące w tego typu filmach. Chciałem zrobić przystępny film przepojony duchem niezależności”. Wspominając czasy szkolne, Dannelly mówi: „W mojej szkole średniej nie wolno nam było tańczyć. Musieliśmy się trzymać od przedstawicielek płci przeciwnej w odległości minimum 15 centymetrów, a na balu maturalnym musieliśmy się zadowolić oglądaniem teatrzyku kukiełkowego”.

Aby pokazać współczesne młodzieżowe ruchy chrześcijańskie, twórcy filmu najpierw przeprowadzili badania i zebrali informacje na temat chrześcijańskich zespołów rockowych i ich fanatycznych miłośników, młodzieżowych kółek modlitewnych, pobożnych uczniów, których wiara jest często bardziej ślepa i bezwarunkowa niż dorosłych. Aby wczuć się charakter swoich bohaterów i poznać klimat religijnych spotkań, Dannelly i aktorzy uczestniczyli w „Wiecu zbawienia” na stadionie w Anaheim w Kalifornii oraz w zjeździe młodych chrześcijan w Brytyjskiej Kolumbii.

Sposób pokazania chrześcijańskiego fundamentalizmu spowodował liczne komplikacje podczas realizacji filmu. Właściciel domu, w którym miała mieszkać filmowa Mary, zrezygnował z udostępnienia go ekipie, gdy dowiedział się o komediowym aspekcie filmu. Podobnie stało się w przypadku luterańskiego kościoła, w którym miała być zrealizowana część zdjęć. Również popularny chrześcijański zespół rockowy, który miał grać w filmie, już w trakcie realizacji zrezygnował z udziału, obawiając się, że urazi swoich fanów.

Dyskutując o kontrowersyjności scenariusza, twórcy filmu i aktorzy podkreślają, że głównym przesłaniem filmu jest miłość i akceptacja wszystkich religii i wyznań. Film nie krytykuje chrześcijaństwa, religii czy wiary. Wypowiada się jedynie przeciwko nietolerancji i niemożności otwarcia serca i umysłu na inny sposób myślenia, niemożności zrozumienia, że każdy wierzy na swój sposób.

Reżyser:
Brian Dannelly

Scenariusz:
Brian Dannelly, Michael Urban

Obsada:
Jena Malone, Mandy Moore, Macaulay Culkin, Patrick Fugit, Heather Matarazzo

4 komentarzeFundamentalizm religijny z gejem w tle

 • Twoje imię ja

  [Re: Fundamentalizm religijny z gejem w tle]

  Polecam, fajny, ogladalem z przyjemnościa. Najlepszą reklama nich bedzie fak, iz zjechali ten film w TV PULS. Szkoda, ze nie widzieliscie ich recenzji!

 • nierealna

  [mierzi mnie ta prostota]

  osobiscie uznam film za jeden z tych latwych lekkich i przyjemnych chcacych mowic o czyms powaznym a mowiacych o niczym naprawde…jednak ktos w ogle probuje pokazac otwarcie smieszosc fanatyzmu religijnego…
  ogolnia da sie przejsc ten film

 • f_f

  [Re: Fundamentalizm religijny z gejem w tle]

  naozaj zaujmave;)

 • Grzechu

  [Re: Fundamentalizm religijny z gejem w tle]

  film do bani, tematyka go nie broni, jest po prostu zle zrobiony i tyle, troche obiektywizmu, panowie!

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa