- homiki.pl - http://homiki.pl -

Zrzuć maskę, załóż ryj

Posted By bukowski On 1 marca 2005 @ 11:57 In Na barykady | 9 Comments

Po raz drugi Dzień Kobiet świętować będą wrocławskie świnie, których nieformalna grupa żyje od kilku lat w mieście. – To tylko mała garstka naszego stada, które ma swoje lochy we wszystkich większych miastach Polski. Jesteśmy obecne w Warszawie, Krakowie, mamy swoje wysłanniczki w Katowicach, Wałbrzychu oraz Poznaniu. Stado rośnie, od pewnego czasu zasilają je również knury – wyjaśnia prezeska świń, Agniusza.

Tradycyjnie do grupy feministek z pewnością przyłączą się queerowcy, geje i lesbijki oraz wszyscy, którzy sympatyzują z kobietami, ruszą w marcowym pochodzie.

Manifa wrocławska rządzi się swoimi prawami i hasłami. W tym roku dziewczyny gromadzą się pod transparentem Oprócz kwiatów chcemy etatów. Dyskryminacja ekonomiczna i nierówne prawa przy wypłacie to główny przedmiot ulicznego protestu.

Świńska idea zrodziła się pod wpływem lektury powieści Marie Darrieussecq zatytułowanej „Świństwo”. Po przeczytaniu literackiej bajki z 1996 roku o przemianie bohaterki w świnię, epitet „ty świnio” brzmi w ich ustach jak pieszczota. Lektura tej feministycznej powieści uczy bezgranicznej wolności w stosunku do własnego ciała. Społeczeństwo wyznacza normę, której trudno sprostać? Olej to. Zostań maciorą, lochą, prosiaczkiem i żyj w zgodzie z własną naturą.

Dziewczyny, które kochają świnie mówią, że najłatwiej jest im o nich mówić podczas menstruacji albo tuż przed nią, kiedy szczupłe ciało napełnia się wodą i krwią. Objawia się wtedy ich zwierzęca natura w postaci świńskiego apetytu i nieobliczalnych pomysłów. Ostra jazda hormonalna szpeci piękną cerę, bo pojawiają się na niej pryszcze. U podłoża ich przemian w brudaski i rzekomo leniwe, głupie świnie, leży bunt ideologiczny. Niektóre z nich deklarują się jako feministki, inne jako lesbijki, największa część tego stada przyznaje się do fascynacji anarchofeminizmem.

Świńskie zjazdy i obrady to niezły sprawdzian poczucia humoru. Dziewczyny z kilku polskich miast postanowiły zaprotestować przeciwko traktowaniu ich jak grzeczne, spokojne, uległe i piękne ciała. Bunt loch ma być głośny i prowadzić do wyzwolenia. Domagają się swobody wyboru i zaspokajania apetytu na życie i seks. Co robią? W piątkowe wieczory umawiają się na frytki z majonezem, przy których wymyślają świńskie historie. Organizują też świńskie stadka na corocznych Manifach, czyli manifestacjach feministycznych. Czego się boją? Totalnego świniobicia, czyli pozbawienia kobiet głosu i możliwości równoprawnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Zabawa ze świńskim motywem znana jest nestorce ruchu feministycznego w Polsce, prof. Marii Janion. Ona również uległa jej kilka lat temu i teraz wycina teksty z prasy codziennej poświęcone świniom. Gromadzi je w specjalnej teczce zatytułowanej „świństwo”. – Mamy ogromnie dużo dystansu do rzeczywistości, reklam i samego feminizmu. W pewnym sensie jesteśmy idealnym wcieleniem „trzeciej fali”, w której to, co stereotypowe i bardzo mocno obwarowane granicami płci, rozpuszcza się w totalnym żarcie. Szanujemy dokonania naszych starszych koleżanek z „drugiej fali”, wybieramy jednak znacznie bardziej rozrywkowe i medialne środki do wyrażenia naszego feminizmu – wyjaśnia Agniusza.

Dziś świński temat staje się coraz bardziej trendy, a same świnie uchodzą za symbol si. Występują w bajkach, wierszach, na blogach, w grach planszowych i w filmach. Świński temat kręci nie tylko facetów, którzy po świńsku dowcipkują i piją. Świńskie fantazje, świńskie rzeczy, podkładanie sobie świń. Świństwo robi kolosalną karierę, a sam Różewicz pisze o świniach z wielką troską

ludzkość tym razem ruszyła na pomoc
ruszyła na pomoc
i zamiast świnki
przerobić na szynki i schaby
władze zapewniły im rentę
i dożywocie („Ucieczka dwóch świnek”)

- To będzie malowniczy przemarsz – zapowiada Agniusza. – Tym bardziej, że świnia jako symbol, na przykład w snach wpływa na śniącego uszczęśliwiająco. Pojawienie się świni w marzeniu sennym należy uważać za zapowiedź pomyślności i dobrobytu. – Niedzielny heppening miejskich świń rozpocznie się wraz z coroczną Manifą. Organizatorki świńskiego marszu zapraszają wszystkich, którym bliska zdaje się idea wyzwolenia przez śmiech. Jeśli masz w domu ryj lub świńską maskę, włóż ją i przyjdźna wrocławski Rynek. Hasłem tegorocznej świńskiej manify jest: „W stadzie raźniej”.

Chętni, którzy chcą się przyłączyć do marszu mogą zgłosić się do Agniuszy agniusza@wp.pl [1].

UWAGA ZMIANA!
Happening odbędzie się 8 marca (we wtorek), o godz. 17.00 przy Przejściu Świdnickim.

:: Manifa w innych miastach [2]


Article printed from homiki.pl: http://homiki.pl

URL to article: http://homiki.pl/index.php/2005/03/zrzu-mask-za-ryj/

URLs in this post:

[1] agniusza@wp.pl: mailto:agniusza@wp.pl

[2] :: Manifa w innych miastach: http://www.homiki.pl/modules.php?name=Messages&mid=99

[3] Redakcja: http://homiki.pl/index.php/autorship/nuke_topic_2/

[4] Ogól się babo!: http://homiki.pl/index.php/2006/03/ogl-si-babo/

[5] Kwiatek dla Ewy: http://homiki.pl/index.php/2005/03/kwiatek-dla-ewy/

[6] Organizacje, garstka studentów i... rzesza roszczeniowych gejów: http://homiki.pl/index.php/2004/06/organizacje-garstka-studentw-i-rzesza-roszczeniowych-gejw/

Copyright © 2011 homiki.pl. Wszelkie prawa zatrzeżone.