Zrzuć maskę, załóż ryj

Po raz drugi Dzień Kobiet świętować będą wrocławskie świnie, których nieformalna grupa żyje od kilku lat w mieście. – To tylko mała garstka naszego stada, które ma swoje lochy we wszystkich większych miastach Polski. Jesteśmy obecne w Warszawie, Krakowie, mamy swoje wysłanniczki w Katowicach, Wałbrzychu oraz Poznaniu. Stado rośnie, od pewnego czasu zasilają je również knury – wyjaśnia prezeska świń, Agniusza.

Tradycyjnie do grupy feministek z pewnością przyłączą się queerowcy, geje i lesbijki oraz wszyscy, którzy sympatyzują z kobietami, ruszą w marcowym pochodzie.

Manifa wrocławska rządzi się swoimi prawami i hasłami. W tym roku dziewczyny gromadzą się pod transparentem Oprócz kwiatów chcemy etatów. Dyskryminacja ekonomiczna i nierówne prawa przy wypłacie to główny przedmiot ulicznego protestu.

Świńska idea zrodziła się pod wpływem lektury powieści Marie Darrieussecq zatytułowanej „Świństwo”. Po przeczytaniu literackiej bajki z 1996 roku o przemianie bohaterki w świnię, epitet „ty świnio” brzmi w ich ustach jak pieszczota. Lektura tej feministycznej powieści uczy bezgranicznej wolności w stosunku do własnego ciała. Społeczeństwo wyznacza normę, której trudno sprostać? Olej to. Zostań maciorą, lochą, prosiaczkiem i żyj w zgodzie z własną naturą.

Dziewczyny, które kochają świnie mówią, że najłatwiej jest im o nich mówić podczas menstruacji albo tuż przed nią, kiedy szczupłe ciało napełnia się wodą i krwią. Objawia się wtedy ich zwierzęca natura w postaci świńskiego apetytu i nieobliczalnych pomysłów. Ostra jazda hormonalna szpeci piękną cerę, bo pojawiają się na niej pryszcze. U podłoża ich przemian w brudaski i rzekomo leniwe, głupie świnie, leży bunt ideologiczny. Niektóre z nich deklarują się jako feministki, inne jako lesbijki, największa część tego stada przyznaje się do fascynacji anarchofeminizmem.

Świńskie zjazdy i obrady to niezły sprawdzian poczucia humoru. Dziewczyny z kilku polskich miast postanowiły zaprotestować przeciwko traktowaniu ich jak grzeczne, spokojne, uległe i piękne ciała. Bunt loch ma być głośny i prowadzić do wyzwolenia. Domagają się swobody wyboru i zaspokajania apetytu na życie i seks. Co robią? W piątkowe wieczory umawiają się na frytki z majonezem, przy których wymyślają świńskie historie. Organizują też świńskie stadka na corocznych Manifach, czyli manifestacjach feministycznych. Czego się boją? Totalnego świniobicia, czyli pozbawienia kobiet głosu i możliwości równoprawnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Zabawa ze świńskim motywem znana jest nestorce ruchu feministycznego w Polsce, prof. Marii Janion. Ona również uległa jej kilka lat temu i teraz wycina teksty z prasy codziennej poświęcone świniom. Gromadzi je w specjalnej teczce zatytułowanej „świństwo”. – Mamy ogromnie dużo dystansu do rzeczywistości, reklam i samego feminizmu. W pewnym sensie jesteśmy idealnym wcieleniem „trzeciej fali”, w której to, co stereotypowe i bardzo mocno obwarowane granicami płci, rozpuszcza się w totalnym żarcie. Szanujemy dokonania naszych starszych koleżanek z „drugiej fali”, wybieramy jednak znacznie bardziej rozrywkowe i medialne środki do wyrażenia naszego feminizmu – wyjaśnia Agniusza.

Dziś świński temat staje się coraz bardziej trendy, a same świnie uchodzą za symbol si. Występują w bajkach, wierszach, na blogach, w grach planszowych i w filmach. Świński temat kręci nie tylko facetów, którzy po świńsku dowcipkują i piją. Świńskie fantazje, świńskie rzeczy, podkładanie sobie świń. Świństwo robi kolosalną karierę, a sam Różewicz pisze o świniach z wielką troską

ludzkość tym razem ruszyła na pomoc
ruszyła na pomoc
i zamiast świnki
przerobić na szynki i schaby
władze zapewniły im rentę
i dożywocie („Ucieczka dwóch świnek”)

– To będzie malowniczy przemarsz – zapowiada Agniusza. – Tym bardziej, że świnia jako symbol, na przykład w snach wpływa na śniącego uszczęśliwiająco. Pojawienie się świni w marzeniu sennym należy uważać za zapowiedź pomyślności i dobrobytu. – Niedzielny heppening miejskich świń rozpocznie się wraz z coroczną Manifą. Organizatorki świńskiego marszu zapraszają wszystkich, którym bliska zdaje się idea wyzwolenia przez śmiech. Jeśli masz w domu ryj lub świńską maskę, włóż ją i przyjdźna wrocławski Rynek. Hasłem tegorocznej świńskiej manify jest: „W stadzie raźniej”.

Chętni, którzy chcą się przyłączyć do marszu mogą zgłosić się do Agniuszy agniusza@wp.pl.

UWAGA ZMIANA!
Happening odbędzie się 8 marca (we wtorek), o godz. 17.00 przy Przejściu Świdnickim.

:: Manifa w innych miastach

9 komentarzyZrzuć maskę, załóż ryj

 • bimbalimba

  [Re: Zrzuć maskę, załóż ryj]

  feministki to sfrustrowane biedne dziewczeta z ktorymi nikt poza im podobnymi nie chce sie bawic- to se wymyslaja manify, ministry, heteromatrixy i katoszariaty

 • look

  [Re: Zrzuć maskę, załóż ryj]

  A bimbalimba chyba też jest sfrustrowana, bo nic innego nie robi, tylko wyżywa się w komentarzach na http://www.homiki.pl 😛
  Ciociu, ciociu, nie bądź taka… 😉

 • bimbalimba

  [Re: Zrzuć maskę, załóż ryj]

  typowo heteronormatywna zagrywka-
  konczy sie na – a wiec samica,
  nie zgadza sie z ‚moralna wiekszoscia’ to sfrustrowana i sie wyzywa

  ;]

 • look

  [Re: Zrzuć maskę, załóż ryj]

  Właśnie. Taka sama zagrywka, jaką zastosowałeś wobec feministek. „Nie zgadza się z ‚moralną większością’ to sfrustrowana” Tyle że w krzywym zwierciadle; przechwycona, żeby sparodiować i wyśmiać. Buziak :*

 • Krycha

  [Re: Zrzuć maskę, załóż ryj]

  Lubie jak ludzie podchodza do siebie z dystansem i z przymruzeniem oka. Z przyjemnoscia zaloze swinski ryj i wezme udzial w maskaradzie aby udowodnic malkontentom i ponurakom, ze feministki maja poczucie humoru; nie musza walczyc – moga sie bawic.

 • ef

  [Re: Zrzuć maskę, załóż ryj]

  Feminizm mimo swojej złożoności od strony teoretycznej jest, niestety, rozumiany strasznie stereotypowo (vide: wypowiedź bimbalimby). Jeżeli w Polsce są kobiety, które czują się z jakichś powodów dyskryminowane, to mają święte prawo wyrazić swoją opinię choćby organizując taki heppening. A tak w ogóle to się wybiorę, może będzie fajna zabawa. 🙂

 • Nina2

  [Re: Zrzuć maskę, załóż ryj]

  Super Agniusza!

 • wencia

  [niezla str]

  strona jest chyna podobna do ciebie hihihi

 • Dorato-atea

  [Re: Zrzuć maskę, załóż ryj]

  Wyzwolenie ciała, a przy okazji duszy lód na sercu u niektórych kruszy. Oddać się woli, posłuchać ciała, bym mogła być do reszty wspaniała. Popieram!:)

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa