Silni wirtualnie, zjednoczeni realnie

11 marca minęła 5ta rocznica wirtualnego istnienia serwisu racjonalista.pl – czolowego medium polskich racjonalistów, wolnomyślicieli, sceptyków, pasjonatów wiedzy, a zarazem jednego z najdynamiczniej rozwijajacych się merytorycznie kompendiów wiedzy i ośrodków internetowej publicystyki w polskiej Cyberprzestrzeni.


W pierwszym kwartale 2002 r. notowalismy ok. 3 tys. odwiedzin miesięcznie. W ostatnim kwartale 2003 r. – ok. 3 tys. dziennie. Obecnie notujemy kilkanaście tysięcy odwiedzin dziennie. Pierwszy milion odwiedzin zanotowalismy po ponad 4 latach istnienia, drugi milion – po ok. 5 miesiącach, trzeci milion – po ok. 3 miesiacach… Ok. 4,4 tys. osób prenumeruje nasz serwisowy biuletyn. Miesięcznie publikujemy kilkadziesiąt nowych artykułów, każdego miesiąca przybywa nam kilkoro lub kilkanaścioro nowych autorów. Publikujemy autorów polskich, jak i zagranicznych. Poza wolnomyslicielami publikują tutaj przedstawiciele wielu różnorodnych światopoglądów i wyznań (żadna inna grupa wyznaniowa i światopoglądowa nie stworzyla równie bogatego i różnorodnego merytorycznie serwisu internetowego). Obecnie przekroczylismy liczbę 200 autorów i 2700 artykułów. Po przeliczeniu tego materialu na standardowe strony A4, opublikowaliśmy ok. 16.800 stron. Po przeliczeniu tego na 300-stronicowe ksiazki, opublikowalismy w ramach Racjonalisty ok. 56 ksiazek. Nasz przecietny tekst ma 5,5 strony A4. Osobne treści stanowią setki wiadomości, nowin naukowych, ciekawostek, dyskusji na forum.

Liczby jednak w niewielkim tylko stopniu mówią czym jest Racjonalista i jakie ma znaczenie. A jest Racjonalista miejscem w polskiej przestrzeni spolecznej, gdzie można myślec, mówic i ksztaltować się na zasadzie autonomii i odwagi intelektualnej, bez ograniczenia ideologiczna poprawnością. Racjonalista jest interaktywnym medium, którego nadrzędnymi wartościami są idee wolnej myśli oraz rozumnego ksztaltowania przekonań i życia. Jak pisal Kazimierz Ajdukiewicz: „Głos racjonalisty jest zdrowym odruchem spolecznym, jest aktem samoobrony społeczeństwa przed niebezpieczenstwem opanowania go przez niekontrolowane czynniki”.

Nie chcemy jednak ograniczac się tylko do działalności publicystycznej i do wirtualnej integracji. Na obecnym etapie rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce, organizacja wirtualna to wciąż za malo, aby odgrywac istotne role spoleczne i podejmować działania w zakresie społecznej „misji” środowiska racjonalistycznego: wpływanie na rozumność stosunków społecznych, wypieranie z publicznej przestrzeni narodowego romantyzmu, mitów i przesądów. Racjonaliści polscy chcą brać udzial w ksztaltowaniu polskiego spoleczenstwa obywatelskiego. Dlatego też za konieczne uznajemy powołanie stowarzyszenia racjonalistów, wyrosłego na bazie czolowego medium polskich racjonalistow.

Owo medium i stowarzyszenie są wobec siebie komplementarne. Postawa racjonalna ma dwa aspekty: teoretyczny (racjonalne poglądy) i praktyczny (racjonalne działanie). Portal Racjonalista.pl jest tym co krystalizuje racjonalizm teoretyczny, Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów ma być tym, co krystalizować będzie racjonalizm praktyczny. Przy szerokim wsparciu naszej idei i aktywizacji społecznej rozproszonych bliskich nam ideowo jednostek, Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów będzie jednym z katalizatorów społeczeństwa wiedzy i synergetycznych działań ludzi kierujących się rozumem.

Pamiętajcie: Kiedy rozum śpi budzą się upiory. Nie trzeba długo rozwodzić się nad tym, ze dziś w Polsce rozum śpi, a upiory coraz bardziej harcują. Pleni się wiec polski neoromantyzm, potworki obskurantyzmu, rycerze nietolerancji, ludowi mesjasze, nadawcy niebios, szarlatani dekonstrukcji, nawiedzeni architekci naszych sumień i cały tabun pracujący nad zawracaniem Wisły kijem. Dlatego tez stoimy przed alternatywa: albo powiemy veto!, albo w przyszłości jedynym racjonalnym krokiem będzie emigracja, jeśli nawet nie zewnętrzna, to co najmniej wewnętrzna, bo niepodobna będzie brać udział w tym smutnym teatrzyku marionetek. Jeśli potrzeba nam obecnie jakiejś wiary, to wiary w siebie, wiary w to, ze wiele zależy od nas samych, i na koniec: wiary w przebudzenie się rozumu do pracy u podstaw.

Każdy, kto nie uważa, ze ciążącą na nim odpowiedzialność ogranicza sie do spraw najbliższej rodziny, każdy kto jest zainteresowany tworzeniem przestrzeni społecznej dla racjonalizmu praktycznego w ramach którego może w pełni wyrażać siebie i rozwijać swoja osobę, musi zadać sobie w którymś momencie pytanie: czy swój racjonalizm chce ograniczać jedynie do teorii i poglądów a racjonalizm praktyczny zastępuje (wirtualnym) malkontenctwem, czy tez jestem gotów i pragnę idee racjonalne wyrażać tak teoretycznie, jak i praktycznie?

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów jest skierowane dla tych wszystkich, którzy chcą wybrać opcje druga. Na czym opiera sie źródło wirtualnego sukcesu Racjonalisty? Jest to racjonalizm wyrażany z pasja i zaangażowaniem w najlepszym sensie tych slow. Dlatego tez chcemy, aby Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów było nie tylko organizacja konstruktywna i społecznie użyteczna, ale tez, aby dla jego członków było wielką przygoda. Jest jednak jeden warunek: trzeba wcześniej zdusić w sobie jakże „polską” apatie, odrętwienie, malkontenctwo, tumiwisizm.

Wchodzisz w to?

Zapoznaj sie wiec z deklaracja ideowa, ogolonymi założeniami stowarzyszenia, celami i środkami działania oraz zasadami dotyczącymi członkostwa…

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów (skrot: PSR) jest apolitycznym zrzeszeniem o charakterze światopoglądowym, etycznym i filozoficzno-naukowym polskich racjonalistów, identyfikujących sie z poniższymi celami statutowymi, działającym na podstawie ustawy z 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach. Poniżej można sie zapoznać z fragmentami statutu stowarzyszenia (na razie pominięto postanowienia zwłaszcza ustrojowe): Deklaracja ideaowa, albo akt erekcyjny. Po zapoznaniu sie i zaakceptowaniu powyższych postanowień i zasad, zachęcamy do wypełnienia: Deklaracji zainteresowania stowarzyszeniem racjonalistów. Z osobami, które wypełnią deklaracje w ciągu kilku dni nawiążemy kontakt!

Mariusz Agnosiewicz
Twórca Portalu racjonalista.pl.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa