Polacy za aborcją i edukacją seksualną

Polskie społeczeństwo domaga się rzetelnej edukacji seksualnej już w szkołach podstawowych, większego dostępu do metod zapłodnienia pozaustrojowego oraz złagodzenia ustawy antyaborcyjnej – wynika z badań przeprowadzonych w lutym tego roku przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).

W swoim sondażu CBOS pytał o prawo kobiety do przerywania ciąży, dopuszczalność prawną aborcji i jej warunki. Ankietowani proszeni byli także o opinie dotyczące wprowadzenia lekcji poświęconych wiedzy o seksualności człowieka do szkół podstawowych oraz dostępu do zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego.

W polskim społeczeństwie wyraźnie przeważa opinia, że kobieta powinna mieć prawo do decydowania w pierwszych tygodniach ciąży o tym, czy chce urodzić dziecko czy też nie (57 proc.). Przeciwny pogląd wyraża znacznie mniej osób – jedynie co trzeci Polak. W sumie aż prawie 90 proc. ankietowanych dopuszcza przerywanie ciąży, ale tylko 13 proc. z nich nie obwarowuje tego żadnymi ograniczeniami, blisko połowa opowiada się za dopuszczalnością ograniczoną, a 32 proc. – wprawdzie popiera zakaz, ale godzi się na pewne wyjątki (np. zagrożone życie lub zdrowie matki).

Wśród Polaków dominuje przekonanie o potrzebie wprowadzenia oświaty seksualnej do szkół podstawowych (79 proc. wskazań). Mniej więcej co szósty respondent jest odmiennego zdania. Trzy czwarte ankietowanych uważa, że małżeństwo, które nie może mieć dzieci, powinno mieć możliwość dokonania zapłodnienia poza organizmem kobiety. Zdaniem badanych, zabiegi zapłodnienia in vitro powinny być tylko częściowo płatne przez pacjentów (35 proc.) lub w ogóle bezpłatne (36 proc. wskazań). Jedynie co siódmy uważa, że ich koszty powinni w pełni pokrywać zainteresowani.

2 komentarzePolacy za aborcją i edukacją seksualną

  • lakis

    [Re: Polacy za aborcją i edukacją seksualną]

    wszystko pięknie tylko znając nasze super tolerancyjne i otwarte na wszystko społeczeństwo skończy się na gadaniu. Polska jako kraj chrześcijanski nie zgodzi się na aborcję, a Kościół na każdym kroku będzie przypominał, że to wbrew Prawom Boskim.co do edukacji seksualnej ogranicza się ona tylko do tłumaczenia 15 latkom( i więcej) na czym polega dojrzewanie i co to jest prezerwatywa.i na tym się kończy.a co do szkół podstawowych to wszystko będzie pięknie do czasu kiedy synek wróci ze szkoły do domu i zapyta tatusia kto to jest „gej”(albo „pedał” jeśli kształcił go będzie 45 letni pan z LPR-u!!!).

  • Ania

    [Re: Polacy za aborcją i edukacją seksualną]

    Ja odniosę się tylko do aborcji. Skoro Bóg zabronił zabijania ludzi, a przecież aborcja na tym polega – na zabiciu przez matkę i lekarza (osoby, które powinny je wspierać) bezbronnego i niewinnego dziecka, to dlaczego wogule są prowadzone rozmowy na ten temat? Nie mamy prawa za bijać nowego życia, które przecież będzie nowym obywatelem. władze powinny dbać o rozwój państwa a nie pozwalać na zabójstwo!

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa