Moja Manifa

Organizacja tegorocznej Manify przeszła moje oczekiwania. Kilkaset osób, jak podaje dzisiejsza prasa nawet ok. tysiąca, w większości kobiet (choć zauważyłam też dużą reprezentację mężczyzn) przeszła trasą od Placu Trzech Krzyży, przez Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście do Placu Zamkowego. Było głośno, kolorowo, wesoło i tłoczno.

Wesołość nie umniejszyła powagi haseł tegorocznej Manify, a zwłaszcza głównego „Jesteśmy silne, razem – silniejsze”. Bardzo ważne były także hasła dotyczące sytuacji zawodowej i materialnej kobiet w RP.

Założone w 2004 roku Porozumienie Lesbijek (LBT) skupia aktywistki z organizacji LGBT i feministycznych oraz grupy nieformalne i osoby niezrzeszone, które uważają, że dalsze ukrywanie obecności lesbijek (LBT) w społeczeństwie jest bezcelowe i szkodliwe, ponieważ utrwala postawy dyskryminacji. Jednym z praktycznych sposobów realizacji celów Porozumienia Lesbijek (LBT) była współorganizacja Manify 2005 i jak największe zaznaczenie obecności lesbijek (LBT) wśród osób uczestniczących w tej manifestacji.

Dla mnie najważniejsza była Fioletowa Rewolucja. Nieobecność lesbijek w życiu społecznym jest bardzo silna, do tego stopnia, że wczorajszy Teleekspres (TVP1) nie zauważył naszej obecności w tegorocznej Manifie. Nic jednak nie zmieni faktu, ze lesbijki to kobiety podwójnie wykluczane ze społeczeństwa, najpierw z powodu bycia kobietami a potem – orientacji seksualnej. Jeśli w Polsce mówi się o homoseksualistach, to odmienia się przez wszystkie przypadki słowo gej, a przecież istniejemy także my, lesbijki.

Blado wypadł protest Młodzieży Wszechpolskiej. Po raz pierwszy, w tym roku, poczułam, że jest nas: feministek, kobiet, lesbijek, osób popierających ruch feministyczny, więcej i potrafimy sobie poradzić z MW. To było dobre doświadczenie. Obyło się bez przemocy i agresji. Okrzyki MW skutecznie zagłuszały nasze, bardzo głośne: Precz z faszyzmem. A happening czarno-różowych wróżek i transparent: I tak was kochamy, dopełniły mojego poczucia siły.

Obecność w ochronie kobiet – policjantek była znamienna. Prawdopodobnie nie ma zawodu, w którym nie byłoby kobiet. Zadziwiające jest więc traktowanie kobiet w tak podrzędny sposób. Prostym przykładem są wysokie odprawy dla górników z likwidowanych kopalń przy jednoczesnym braku takich odpraw dla pielęgniarek czy nauczycielek.

Cieszę się, że mogłam być na Manifie 2005. Pomimo chłodu. Kiedy prawie trzy lata temu wystąpiłam w programie TVN „Rozmowy w toku” miałam wrażenie, że lesbijek w Polsce nie ma, a już na pewno nie ma tych po 30. Wczoraj, na trasie manifestacji serce mi rosło. Podziwiam odwagę dziewczyn, które wzięły udział w happeningach, odważyły się pokazać swoje twarze. Dziękuję kobietom, organizatorkom Manify 2005, Porozumieniu Kobiet 8 Marca oraz Porozumieniu Lesbijek. Wszystkie jesteśmy kobietami i to nas łączy! Mam nadzieję, że wspólnymi siłami zrobimy więcej dla kobiet w Polsce.

Autorzy:

zdjęcie Baszka von Hanff

Baszka von Hanff

autor zmigrowany z php-nuke – ID: 12; nazwa: B_von_Hanff

4 komentarzeMoja Manifa

 • Moje Imie

  [Re: Moja Manifa]

  Ale to znaczy, ze geje dyskryminuja lesbijki?:P. Nie no zartuje oczywiscie, mam dwie kolezanki feministki, ktore z wielkim podekscytowanie opowiadaly o swoim udziale w Manifie, moze i ja wybiore sie za rok:)

 • ebh

  [Re: Moja Manifa]

  A byly drag queeny/kingi? 🙂
  Ja sie nie wybiore, chociaz manify to chyba jedyna okazja zeby zobaczyc feministyczne poczucie humoru, ktorego zwykle u feministek nie idzie uswiadczyc ;P

 • Erico

  [Re: Moja Manifa]

  >>>>>>ebh
  tu właśnie problem, czy zaciskać piąstki i usteczka walcząc o swoje,
  czy śmiechem zwalczyć, ironią i dystansem do swego paskudnego wizerunku???

 • ebh

  [Re: Moja Manifa]

  I tak, i tak, z wyczuciem chwili kiedy jak 😉

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa