Marhaba znaczy cześć

Marhaba to przyjacielskie pozdrowienie po arabsku i nazwa grupy złożonej z czterech zaprzyjaźnionych ze sobą „zdrajców” – aktywistów z Palestyny, Libanu i Izraela. Prawo oficjalnie zabrania kontaktów między obywatelami tych państw. Grupa podróżuje po Europie od połowy października 2004 do końca kwietnia 2005. Informuje o ruchach społecznych, formujących się w opozycji wobec starych i nowych form opresji i dyskryminacji, od izraelskiej wojskowej okupacji do patriarchatu, od prześladowania mniejszości seksualnych do wojen o ropę.

W skład grupy wchodzą cztery osoby: palestyński uchodźca pracujący w ISM (Międzynarodowy Ruch Solidarności, zob. Viva.palestyna.pl), izraelski buntownik, przedstawiciel nowych ruchów społecznych w Libanie oraz działaczka z Europy, z dużym doświadczeniem zdobytym w podróżach po Bliskim Wschodzie.

Podróżują razem, aby poszerzyć i skonsolidować siec działaczy na rzecz sprawiedliwości i pokoju w rejonie śródziemnomorskim. – Chcemy wspólnie, oddolnie walczyć przeciw tak zwanemu „zderzeniu cywilizacji”, dzieląc się informacjami, poszerzając istniejące związki, tworząc wspólne projekty.

Jednym z członków grupy jest Imad Mortada – aktywista gejowski z Libanu, zaangażowany w inicjatywy antykapitalistyczne i antywojenne. Członek grupy antyautorytarnej „Autonoumia”. Jako redaktor indymediów w Bejrucie (Beirut.indymedia.org), pracował w okupowanym Iraku składając raporty o łamaniu praw człowieka (zob. Raport). Działacz grupy queerowej Helem (Helem.net), pierwszej organizacji tego typu działającej otwarcie w arabskim kraju. Helem to libański ruch obrony lesbijek, gejów, bi-i transseksualistów. W libańskim prawie karnym istnieje artykuł mówiący, że „akt homoseksualny jest sprzeczny z natura”. Prawo przewiduje dla homoseksualistów karę do roku więzienia.

Państwowe prześladowania osób o orientacji homoseksualnej są na porządku dziennym i obejmują aresztowania, denuncjacje, upokarzające przesłuchania. Helem od czterech lat działa na rzecz zniesienia dyskryminującego zapisu w prawie karnym, jak również na rzecz tolerancji wobec homoseksualistów w społeczeństwie libańskim. Grupa zorganizowała pierwszą w Bejrucie i Libanie publiczną demonstrację gejów i lesbijek w ramach demonstracji przeciw wojnie w Iraku. Tym samym po raz pierwszy w kraju arabskim homoseksualiści wystąpili publicznie z politycznym przesłaniem. Przed wybuchem wojny w Iraku Mortada wraz z bejruckimi niezależnymi aktywistami rozpoczął kampanię „No War No Dictatorship” („Nie dla wojny, nie dla dyktatury”), występującą zarówno przeciw wojnie w Iraku jak i przeciw dyktaturom w krajach arabskich.

W trakcie spotkań w Polsce Imad Mortada poruszy następujące tematy:

– Homoseksualność w Libanie, gdzie homoseksualistom grozi kara do roku wiezienia, prześladowanie ze strony organów ścigania, dyskryminacja społeczna i represja.
– Sytuacja uchodźców palestyńskich w obozach uchodźców w Libanie. Mortada spędził około sześć lat pracując w obozach dla palestyńskich uchodźców, głownie z dziećmi i młodzieżą oraz z grupami sprzeciwiającymi się represyjnej i dyskryminacyjnej polityce libańskiego rządu wobec uchodźców.
– Sytuacja polityczna w Libanie i działalność niezależnych aktywistów przeciw represji aparatu państwowego i globalizacji. Obecna eskalacja po zabiciu premiera i potentata przemysłowego Rafika Hariri, wpływ tego wydarzenia na lokalna scenę polityczna.
– Możliwości współpracy z polskimi aktywistami w wyżej wymienionych obszarach.

::: Zajrzyj na stronę internetową Imada >>

PROGRAM SPOTKAŃ:

31 marca: Poznań
18.00 spotkanie otwarte w Księgarni Bookarest, ul Półwiejska 42
Organizatorzy: Zieloni 2004 (Ostra Zieleń)

1-2 kwietnia Gdańsk
– piątek: spotkanie z uniwersytecką grupą genderową i Zielonymi 2004
– sobota: spotkanie otwarte w Akademickim Centrum Kultury, z zaproszonymi mediami

3 kwietnia Toruń
19.00 Cafe Bar Pilon, Bulwar Filadelfijski 1
Organizator: Federacja Anarchistyczna Toruń

4-5 kwietnia Warszawa
4 kwietnia 14:00 Konferencja prasowa w Infoszopie, ul. Targowa 22
Więcej informacji pod adresem zaczek@gmail.com

4 kwietnia 18:30 : Konferencja naukowa „Ruchy społeczne na Bliskim Wschodzie – opowieść uczestników”. Konferencja, organizowana przez Stowarzyszenie Młoda Socjaldemokracja oraz kolo naukowe Ars Politica odbedzie sie na Uniwersytecie Warszawskim, Sala Czarnowskiego, Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych, Krakowskie Przedmieście 3.

W przygotowaniu:
5 kwietnia – spotkanie z redakcją pisma „Dalej”

6 kwietnia Łódź
19.00 spotkanie otwarte w kinie Cytryna (Zachodnia 81/83) wstep wolny
Organizator: Federacja Anarchistyczna Lódz

7-8 kwietnia Śląsk
7 kwietnia 17:00 Chorzow spotkanie otwarte w Rebel Bar
8 kwietnia Katowice: spotkanie ze Związkiem Zawodowym Górników, spotkanie otwarte na Uniwersytecie Śląskim

8-9 kwietnia Kraków
– 8 kwietnia 18:30 spotkanie otwarte i konferencja prasowa w galerii Bunkier Sztuki, Pl.Szczepanski 3a
Fundacja LBGT

10 kwietnia Lublin
-spotkanie otwarte w Akademickim Centrum Kultury „Chatka Zaka”
Federacja Anarchistyczna Lublin, Kolo Naukowe Gender, Kolektyw Jedzenie Zamiast Bomb – Lublin

11-12 kwietnia Białystok
-spotkanie otwarte na Uniwersytecie
-konferencja prasowa
-spotkanie z Federacja Anarchistyczna sekcja Białystok
Federacja Anarchistyczna Białystok

13-16 kwietnia Rzeszów, Częstochowa
W przygotowaniu. Zainteresowanych prosimy o kontakt z miejscowymi organizatorami:
Rzeszów – Federacja Anarchistyczna, kontakt: Arek arkj@o2.pl, Wiszu wiszu-fa@wp.pl
Częstochowa – Federacja Anarchistyczna i squat Elektromadonna, kontakt: Artur akielasiak@wp.pl

::: Zobacz stronę Marhaby >>

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa