Inauguracja Roku Andersena

W Bibliotece Narodowej w Warszawie odbyła się dziś inauguracja Roku Hansa Christiana Andresena w Polsce. 2 kwietnia przypada 200. rocznica urodzin duńskiego pisarza, autora tak znanych baśni jak „Calineczka”, „Królowa śniegu”, czy „Dziewczynka z zapałkami”.

Inauguracji towarzyszyło otwarcie dwóch wystaw: „Andersen – człowiek i pisarz” oraz ekspozycji „Andersen w Polsce”, poświęconej recepcji twórczości duńskiego pisarza w kulturze polskiej. Skłądają się na nią wydania baśni Andersena w Polsce, przykłady najwybitniejszych ilustracji i elementów scenografii teatralnych, a także plakaty teatralne, nagrania dźwiękowe i inne.

Podczas uroczystości jedną z mniej znanych baśni pisarza zaprezentował niedawno nominowany Ambasador Hansa Christiana Andersena, Jerzy Stuhr. W programie znalazł się także kilkunastominutowy spektakl dziecięcego Teatru „Bronisze” na motywach baśni „Calineczka”. W programie polskich obchodów Roku Andersena znajduje się około 100 imprez: wystaw, spektakli teatralnych, spotkań, prelekcji i wykładów, projekcji filmów. Wydarzeniom patronuje Duński Instytut Kultury.

Hans Christian Andersen urodził się w 1805 roku w Odense w Danii. Zadebiutował w roku 1822 tomikiem poezji „Młodzieńcze próby”. Pierwsze swoje baśnie wydał dopiero kilkanaście lat później – w 1835 roku. Andersen nie traktował swojej twórczości dla dzieci poważnie – jak sam przyznawał, bajki pisał dla pieniędzy, a jego marzeniem była wielka kariera pisarza dla dorosłych. Powodzenie pierwszego tomu zachęciło go jednak do wydawania kolejnych. Łącznie duński pisarz stworzył około 150 baśni.

Inspiracji Andersen szukał głównie w folklorze. Badacze jego twórczości wskazują jednak również na autobiograficzny rys jego utworów, wielu biografów podkreśla również homoseksualizm Andersena i płynącą stąd szczególną wrażliwość. Za najbardziej osobistą z jego baśni uważane jest „Brzydkie kaczątko”. Sam pisarz podsumował nowelkę słowami: „Nieważne, że urodziłem się na kaczym podwórku, ważne że wyklułem się z łabędziego jajka”.

Źródło: Polska.pl, inf. własne

1 komentarz do: Inauguracja Roku Andersena

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa