Elton kończy 58 lat

Naprawdę nazywa się Reginald Kenneth Dwight. Pseudonim artystyczny zapożyczył od Eltona Deana i Longa Johna Baldry'ego – tak nazywali się jego przyjaciele, którzy w latach 70tych tworzyli wraz z nim zespół Bluesology. Grali króto bo Elton postanowił usamodzielnić się. Dzięki ogłoszeniu w gazecie poznał Berniego Taupina. W 1970 roku stworzyli płytę „Empty Sky”. Elton napisał muzykę, Bernie – teksty. Razem pracują do dziś.

Elton John od początku swojej kariery szokował. Jego stroje wzbudzały ogromne kontrowersje. Zachowanie często kończyło się skandalami. W 1976 roku w wywiadzie dla „The Rollingstone Magazine” przyznał się, że jest gejem. Nie przeszkodziło mu to w robieniu dalszej kariery. W 1995 roku dostał Oskara za utwór „Can You Feel The Love Tonight” ze ścieżki dźwiękowej do filmu Król Lew a także niezwykle prestiżową nagrodę Królewskiej Akademii Muzycznej (jak dotąd jest jedynym kompozytorem muzyki rozrywkowej, który dostał podobne wyróżnienie).

Od 12 lat żyje w szczęśliwym związku z Kanadyjczykiem Davidem Furnishem. Spotkali się na imprezie zorganizowanej w domu Eltona 30 października 1993 roku. Elton był już wtedy idolem milionów, David właśnie zaczynał karierę managera w Londynie. Dziś David jest współudziałowcem wytwórni Rocket. Elton i David mają domy w Atlancie, Anglii i Francji. Elton otwarcie nazywa Davida „mężczyzną swojego życia”. W lutym tego roku wzięli ślub.

W sumie Elton John sprzedał ponad 150 milionów egzemplarzy płyt, 8 hitów było nr 1 w Stanach i 3 w Wielkiej Brytanii, ma drugie miejsce na liście najbogatszych piosenkarzy brytyjskich (po Paulu McCartneyu), drugie miejsce w kategorii „największa ilość tygodni spędzonych na liście brytyjskiej”, jest autorem najlepiej sprzedającego się singla wszech czasów („Candle In the Wind 1997”), zdobywcą 5 nagród Grammy…

Dziś (26.03.2005) kończy 58 lat. Nadal tworzy i nie daje o sobie zapomnieć.

Paweł Walczak

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa