Nic nie mogło być inaczej. Listy Oskara Wilde'a

Nie ma chyba w literaturze światowej drugiego twórcy, może z wyjątkiem Byrona, którego imię do tego stopnia odcisnęłoby się na epoce, w której żył i tworzył, co imię Oskara Wilde'a. Nie ma chyba również drugiego twórcy w literaturze, który mógłby dorównać Wilde’owi w sławie i niesławie.
Wielkość i upadek Wilde’a to tragedia grecka w nowoczesnym przebraniu.

Ten Irlandczyk dzięki swojej twórczości, w tym przede wszystkim powieści „Portret Doriana Graya”, baśniom z tomu „Szczęśliwy książę i inne opowiadania”, jednoaktowej tragedii „Salome” oraz komediom salonowym, dzięki błyskotliwości umysłu został wyniesiony na same szczyty literackiej sławy i towarzyskiego sukcesu na początku lat 90. XIX wieku, żeby w roku 1895 zostać z nich strąconym na samo dno upadku, hańby i poniżenia. Po kilku latach sławy i powodzenia wielbiciel piękna, miłośnik „sztuki dla sztuki” i „król życia”, został skazany na 2 lata więzienia i ciężkich robót i wtrącony do odosobnionej celi, prowadząc egzystencję złożoną z „gorzkich upokorzeń i dotkliwych niewygód”.

Dlaczego tak się stało? Najlepszej odpowiedzi udziela on sam na kartach tej książki, która jest pierwszym tak obszernym wyborem listów Wilde’a udostępnionym czytelnikowi polskiemu.

Książka rozpada sie na dwie części, jak rozpada się życie Wilde'a, a listy zgromadzone w tych dwu częściach, swego rodzaju aktach – posłużyły do skonstruowania tragedii jego życia. Dzięki takiemu układowi książka zyskała na dramatyczności, pozwalając śledzić kolejne stadia nieuchronności losu, jaka towarzyszyła poczynaniom tego niezwykłego człowieka i pisarza („Mojego życia nie można naprawić. Wisi nad nim fatum”), począwszy od jego triumfów, a skończywszy na beznadziejnej walce ze „wstrętnym filisterskim światem”.

Listy te to nieocenione źródło do poznania Wilde’a niejako od wewnątrz i usłyszenia tej prawdy, która jest prawdą Oskara Wilde’a i o Oskarze Wildzie. Stanowią one też znakomite uzupełnienie biografii „Oskar i Bosie. Fatalna namiętność” Trevora Fischera.


Nic nie mogło być inaczej. Listy Oskara Wilde'a.
Koncepcja, wybór, przekład i opracowanie: Danuta Piestrzyńska
Styczeń 2005, wydanie I
248 stron, oprawa miękka ze skrzydełkami
ISBN 83-7163- 552-4
Wydawnictwo Książkowe Twój Styl

2 komentarzeNic nie mogło być inaczej. Listy Oskara Wilde'a

  • Paula

    [Re: Nic nie mogło być inaczej. Listy Oskara Wilde’a]

    Dlaczego przy artykułach o kulturze niektórzy ludzie muszą się aż tak niekulturalnie wpisywać??…

  • kocisko

    [Re: Nic nie mogło być inaczej. Listy Oskara Wilde’a]

    Takich Oscarów Wilde’ów było więcej … nie wiem dlaczego czytuje sie najczesciej Jego ?….

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa