Virginia Woolf (1882-1941) – autorka wielu powieści, esejów, centralna postać Bloomsbury, jest pisarką stawianą obok Jamesa Joyce’a w rzędzie twórców XX wieku, którzy ukształtowali nowoczesną powieść. Znajomość i korespondencja z Vitą Sackville-West, również pisarką i poetką, to dominujące przeżycie intelektualne i emocjonalne w życiu Virginii Woolf w latach 20…
Listy do Vity są fascynującym dokumentem, z którego wyłania się nieprzeciętna osobowość ich autorki jako kobiety i pisarki. Virginia Woolf była ściśle związana z tzw. Grupą Bloomsbury, skupiającą wybitne indywidualności. Intelektualiści i twórcy Bloomsbury nie tylko mieli wpływ na nowoczesną sztukę i literaturę, ale także sformuowali nową moralność, zrywając z zakłamaniem i pruderią epoki wiktoriańskiej.
Ale w tym wyborze listy do Vity Sackville-West to przede wszystkim zapis intymnego życia Virginii Woolf. To podróż w głąb jej umysłu, swego rodzaju portret wewnętrzny pisarki i jej własną ręką skreślony, którego kanwę stanowi bliska przyjaźń łącząca te dwie niepospolite kobiety i pisarki.
Niemałym triumfem tej przyjaźni jest fakt, że przetrwała ona, w różnych formach, niemal dwadzieścia lat, stając się dla Virginii Woolf duchowym oparciem w trudnych latach II wojny światowej.
(ze wstępu Danuty Piestrzyńskiej)
Morświn w różowym oknie.
Listy Virginii Woolf do Vity Sackville-West.
Wybór, przekład, opracowanie: Danuta Piestrzyńska
Warszawa 2003
Wydawnictwo Książkowe Twój Styl
www.wkts.pl
[Re: Morświn w różowym oknie.]
brzydki tytuł
[Re: Morświn w różowym oknie.]
>>>anthem… a ja pędze do wikipedii sprawdzić co to morświn (tzn. potwierdzić moje niedouczone przypuszczenia)