- homiki.pl - http://homiki.pl -

Co może gej Kowalski i lesbijka Malinowska?

Posted By bukowski On 1 lutego 2005 @ 20:09 In Na barykady | 34 Comments

W Polsce żyje około dwa miliony gejów i lesbijek. Są naszymi braćmi, siostrami, kolegami w pracy, lekarzami, nauczycielami, spowiednikami… Chciałoby się powiedzieć pełno nas a jakoby nikogo nie było.

Jesteśmy największą a zarazem najcichszą mniejszością w Polsce. Milczące 2 miliony. Głos w publicznych debatach zabiera jedynie kilka, w porywach do kilkunastu osób, które odważyły się na coming-out przed kamerami. W działaniach organizacji LGBT walczących o homicze prawa bierze udział zaledwie kilkaset osób. To nawet nie jest promil naszej dwumilionowej grupy! Społeczeństwo łatwo odrzuca argumenty małych grup. Tymczasem w Polsce homoseksualistów liczy się w milionach, zaprzyjaźnionych są z nami kolejne miliony przyjaciół, krewnych i członków rodzin. Takiej grupy nie można ignorować!

Nasi oponenci mają zaplecze polityczne, wydają książki, mają do dyspozycji gazety, rozgłośnie radiowe i programy telewizyjne. Wstawia się za nimi autorytet kościoła, naukowcy a przede wszystkim masy – społeczeństwo. Partie lewicowe w większości traktują nas jako zło konieczne. Dlaczego mamy być traktowani jako mało znacząca grupa w społeczeństwie?

Każdy z nas (dosłownie każdy!) – gej Kowalski i lesbijka Malinowska może zrobić coś pożytecznego dla środowiska, czyli także dla siebie.

 • Piszmy
  Piszmy do polityków, do homofobów, do wszelkich organizacji i partii gejów i lesbijki. Niech nas zobaczą! Niech wiedzą, że jesteśmy.
  Piszmy nie tylko meile do naszych przeciwników. W panującym w Polsce jedynym słusznym światopoglądzie wstawienie się za grzesznymi sodomitami i sodomitkami to akt odwagi i szczególnej determinacji. Piszmy do tych, którzy nam pomagają, wspierają. Piszmy do senatorów, którzy poparli naszą ustawę, do autorytetów, którzy się za nami wstawiają. Do dziennikarzy, którym udało się napisać rzetelny tekst o homoseksualizmie. Niech popierający nas czują, że ich zaangażowanie nie idzie na marne. Niech poczują potrzebę swoich działań!
  Nasz portal nie raz zachęcał do pisania w obronie swoich praw. Pisaliśmy meila do Donalda Tuska i Lecha Kaczyńskiego. Namawialiśmy do popierania ustawy o związkach partnerskich. Ktoś powie: po co robić burzę w szklance wody? Warto. Potrzebne są działanie wielkie, ale też potrzebne są działania w skali mikro.

 • Dyskutujmy
  Na łamach portali onet.pl, wp.pl, gazeta.pl czy interia.pl co tydzień ukazuje się od kilku do kilkunastu tekstów, których bohaterami są geje i lesbijki. Pod większością z nich toczą się gorące dyskusje, w których udział biorą setki internautów. Część z nich to niereformowalni przeciwnicy inności, część to agresywni antyklerykałowie, ale duża część to ludzie, którzy po prostu nie mają wyrobionego zdania na nasz temat.
  Warto czasami zajrzeć na fora, w których standardem jest nienawistna postawa wobec homików. Śmiejmy się z homofobów, żartujmy i pokażmy, że jesteśmy ponad wyzwiskami i pseudonaukowymi dywagacjami. Warto wziąć udział w każdej dyskusji na temat homoseksualizmu. Pamiętajcie, że nieobecni nie mają głosu.

 • Wlepiajmy się pozytywnie
  Wlepka kosztuje 10 groszy. Ulotka jeszcze mniej. Zostawiając wlepkę lub ulotkę, co najmniej jednej osobie zostawiasz przesłanie. Choć wlepki maja krótki żywot to niektóre z nich potrafią wisieć nawet kilka tygodni. Jedna z wlepek, która ponad miesiąc temu zawisła przy wejściu na 3 peron Dworca Głównego we Wrocławiu nadal tam jest. Codziennie mijają ją setki ludzi. Więcej o wlepkach [1]

 • Kształćmy się
  Wszystkie dyktatury i monopole ideologiczne karmią się strachem wynikającym z niewiedzy. Studiuj prawa gejów i lesbijek, poznawaj naszą historię. Zaprzyjaźnij się ze słynnymi homikami. Naucz się odpierać ataki przeciwników. Nie bądź milczącą owcą! Nie daj się zagadać!

 • Rozmawiajmy z bliskimi
  Jeżeli przeżyłeś już swój coming – out, wykorzystaj to. Rozmawiaj z rodzicami, przyjaciółmi, opowiadaj o sobie, o swoim życiu, o dyskotekach, o drag queens. Im więcej wiedzą o twoim homoseksualnym życiu, tym mniej się boją (także Ciebie).

 • Bądźmy dla siebie Braćmi i Siostrami!
  Jesteśmy uciskani i poniżani. Nie mamy praw, nie mamy godności. Co gorsza – w obliczu homofobicznych ataków nie potrafimy się jednoczyć i współdziałać.
  Czy to gniazdo żmij? Odnoszę czasami takie wrażenie. Ciągle się ktoś obraża na kogoś, tam się procesują, innym razem dają sobie w twarz, piszą paszkwile, donoszą, itp.
  Są linie demarkacyjne, grupy władzy, obozy, dąsy. To żałosne. Może to dobrze, że mieszkam we Wrocławiu i omija mnie tropienie zawiłosci i powiązań naszej ścisłej śmietanki towarzyskiej.

 • Nie bądźmy sknerami
  Jeden procent podatku to właściwie niewiele, ale to może być twój wkład w działalność organizacji. Zwłaszcza, jeżeli nie masz odwagi ani możliwości odkryć przyłbicy. Jakkolwiek by nie oceniać działalności naszych organizacji, nasi działacze mają odwagę, mają pasję, mają idee, ale nie mają środków. Lambda mieści się w trzypokojowym mieszkaniu, KPH wreszcie ma lokum ale za to bez mebli. Wiele szczytnych akcji pozostaje na papierze dlatego, że nie ma pieniędzy na ich zrealizowanie. Nie chcę być tutaj rzecznikiem Kampani Przeciw Homofobii i Lambda Warszawa (bo te dwie organizacje mają status organizacji pożytku publicznego i tylko na nie można oddawać jeden procent). Są strony internetowe, są meile do przedstrawicieli i rzeczników. Jeżeli masz pytania, wątpliwości – zapytaj! Nie szukaj igły w stogu siana! Nie marudź!

 • Tępmy osracyzm
  Osracyzm to nasza narodowa zabawa. Polega na tym, że się osrywa każdego kto się wychyli ponad poziom. Osracyzm działa świetnie w środowisku gej-les. Po głowie dostaje działacz, organizacja, akcja. Nie wiem, czy wynika to z zawiści, z zadrosci, czy z kompleksów. W naszym gej-les bagienku oberwał każdy, kto odważył się wystąpić publicznie w naszej sprawie. Kochani malkontenci i malokntentki! Może zamiast marudzić w waszych norach, stwórzcie jedyną idealna organizację, bądźcie wzorami gejów czy lesbijek. Ale coś zróbcie, oprócz gadania. Nie oznacza to, że z radością mamy przyjmować wszystko co nam działacze mówią. Patrzmy im na ręce, pytajmy się, dociekajmy ale nie przeszkadzajmy im pracować.

  Zabrzmiało jak kazanie, ale co tam…

  Autorzy:

  zdjęcie Paweł Walczak

  Paweł Walczak [2]

  autor zmigrowany z php-nuke – ID: 4; nazwa: pawelwalczak


 • Article printed from homiki.pl: http://homiki.pl

  URL to article: http://homiki.pl/index.php/2005/02/co-moe-gej-kowalski-i-lesbijka-malinowska/

  URLs in this post:

  [1] Więcej o wlepkach: http://www.homiki.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=246

  [2] Paweł Walczak: http://homiki.pl/index.php/autorship/nuke_topic_4/

  [3] Piotr Bukowski: http://homiki.pl/index.php/autorship/nuke_topic_1/

  [4] WALCZ O SWOJE!: http://homiki.pl/index.php/2005/02/walcz-o-swoje/

  [5] Nie zmarnuj tego procenta! (2): http://homiki.pl/index.php/2005/01/nie-zmarnuj-tego-procenta-2/

  [6] Nie zmarnuj tego procenta! (1): http://homiki.pl/index.php/2005/01/nie-zmarnuj-tego-procenta-1/

  [7] Organizacje, garstka studentów i... rzesza roszczeniowych gejów: http://homiki.pl/index.php/2004/06/organizacje-garstka-studentw-i-rzesza-roszczeniowych-gejw/

  [8] Please...: http://homiki.pl/index.php/2004/05/please/

  Copyright © 2011 homiki.pl. Wszelkie prawa zatrzeżone.