Aleksander Wielki w kinie i w księgarniach

Historia powszechna w wydaniu pop – od ponad miesiąca najczęściej wspominaną postacią z dziejów jest starożytny król Macedonii i wybitny wojenny strateg Aleksander Wielki – a to głównie za sprawą filmu „Alexander” Olivera Stone'a, który wszedł na ekrany kin w naszym kraju na początku stycznia. Do marketingowej wrzawy wokół filmu postanowiły podłączyć się polskie wydawnictwa, które przygotowały kilka książek o Aleksandrze Wielkim. Postanowiliśmy zrobić krótki przegląd księgarskiej półki…

Paul Cartledge – „Aleksander Wielki”
Wydawnictwo: Bellona, Styczeń 2005
ISBN: 83-11-10104-3
Ukazuje sylwetkę tego największego i najbardziej znanego władcy starożytności w niezwykle interesujący, wieloaspektowy sposób. Paul Cartledge z jednej strony pisze o życiu, sukcesach i klęskach Aleksandra, a z drugiej – o pozostawionym przez niego dziedzictwie, które wpłynęło na kształt oraz oblicze współczesnego świata. Stawia pytania czasem nie mające odpowiedzi. Aleksander Wielki to bez wątpienia wspaniały król i zdobywca. Podbił cesarstwo perskie, dotarł do Oceanu Indyjskiego i w wieku 30 lat władał niemal całym antycznym światem. Kim był poza tym? Półbogiem czy zwykłym śmiertelnikiem, który nie wywyższa się ponad swoich poddanych? Tyranem czy łagodnym władcą? Okrutnikiem czy dobrotliwym „ojcem żołnierzy”? Zdobywcą kobiet, gejem czy biseksualistą?

Peter Green – „Aleksander Wielki”
Wydawnictwo WAB, Grudzień 2004
ISBN: 83-7414-099-2
Aleksander – rozsądny polityk, który uwierzył w swą boskość, nieustraszony żołnierz, łączący umiarkowanie wpojone mu przez Arystotelesa z barbarzyńskimi obyczajami ojczystej Macedonii, człowiek wspaniałomyślny i szczodry, który w gniewie potrafił zabić najlepszego przyjaciela. Kim naprawdę był ów charyzmatyczny wódz: megalomanem opętanym żądzą władzy, despotą porównywalnym z Hitlerem i Stalinem, czy dalekowzrocznym monarchą, oddanym idei zjednoczenia ówczesnego świata? Peter Green przedstawia własną odpowiedź, kreśląc barwną i dobrze udokumentowaną biografię Aleksandra na tle przepychu i okrucieństwa jego czasów.

Krzysztof Nawotka – „Aleksander Wielki”
Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Styczeń 2005
ISBN: 83-229-2618-9
Pierwsza polska biografia naukowa największego wodza starożytności, sportretowanego na tle geograficznym i kulturowym Macedonii, Grecji, imperium perskiego i Indii. Książka ta ukazuje Aleksandra – w świetle analizy wszystkich istotnych źródeł klasycznych i wschodnich – jako polityka i człowieka, podkreślając pozamilitarne aspekty jego panowania. Ważne miejsce zajmują w niej rozważania motywacji i planów politycznych króla Macedonii oraz wpływów jego trzynastoletnich rządów na świat zachodni i kultury tubylcze od Adriatyku po dolinę Indusu.

Graham Phillips – „Aleksander Wielki – morderstwo w Babilonie”
Wydawnictwo Wołoszański Sp. z o.o., Listopad 2004
ISBN: 83-89344-05-X
Graham Phillips ujawnia jakoby „żelazne dowody”, wskazujące na to, że Aleksander Wielki został otruty przez członka swojego dworu. Autor odtwarza scenę zbrodni i wskazuje ośmiu głównych podejrzanych, z których każdy miał zarówno motyw jak i okazję by zamordować Aleksandra. Analizując ich życie, odsłania labirynt seksualnych intryg, zajadliwej walki o władzę oraz romantycznej tragedii, które nieuchronnie prowadziły do śmierci cesarza. Ostatecznie w tej zawiłej i dramatycznej opowieści, wyłania się postać prawdziwego mordercy.

Steven Pressfield – „Aleksander Wielki”
Wydawnictwo: Rebis, Listopad 2004
ISBN: 83-7301-584-1
Fikcyjna autobiografia króla Aleksandra Macedońskiego, największego wodza wszech czasów, którego usiłowali naśladować inni, choćby Cezar czy Napoleon. Ta kronika wypadków wojennych, napisana żywym, soczystym językiem, nie tylko przypomina najsłynniejsze zwycięstwa młodego wychowanka Arystotelesa, ale też umiejętnie wprowadza w świat starożytnych Greków.

2 komentarzeAleksander Wielki w kinie i w księgarniach

  • heph84

    [Re: Aleksander Wielki w kinie i w księgarniach]

    a trylogia „Mary Renault”? a trylogia V. Massimo?

  • vega

    [Re: Aleksander Wielki w kinie i w księgarniach]

    Polecam książkę prof. Aleksandra Krawczuka „Ród Argeadów” o młodych latach Alesandra do momentu śmierci jego ojca Filipa. Same fakty podane w arcyciekawy sposób, czyta się jednym tchem, ale wydaje mi się, że tej pozycji trzeba szukać tylko w bibliotekach. Czy ktoś wie co z filmem Aleksander z Di Caprio i Kidman? bo doszły mnie słuchy, że wszystko rozeszło się po kościach i nic z tego..

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa