Trevor Fisher – Oscar Wilde i Bosie. Fatalna namiętność

Historia miłości Oscara Wilde'a i lorda Alfreda Douglasa z pewnością należy do najbardziej romantycznych tragedii na świecie. Nierozważna decyzja pisarza, by pozwać markiza Quewensberry – ojca Bosiego, przed sąd za zniesławienie, doprowadziła go do całkowitego poniżenia, uwięzienia, wygnania, a w końcu do przedwczesnej śmierci. Londyńskie środowisko literackie podzieliło się na dwa wrogie obozy: jedni uważali, że Bosie porzucił przyjaciela w potrzebie, inni – że Wilde stał się niewinną ofiarą długotrwałego sporu między szalonym ojcem i rozpieszczonym synem.

Trevor Fisher, zagłębiając się w mroki wiktoriańskiego półświatka homoseksualistów, analizuje dramatyczne relacje między głównymi osobami dramatu, by wydać sprawiedliwy werdykt: Oskar – wyrachowany i bezsilny, uwielbiający urodziwych mężczyzn; Bosie – złoty młodzieniec ulegający napadom gwałtownego gniewu, zwłaszcza z powodu pieniędzy; jego ojciec, Queensberry – szkarłatny markiz dobrze znany arystokracji z powodu skłonności do awantur; Konstancja, żona Oskara, porzucona i zagubiona; Robie Ross, pierwszy kochanek Wilde'a, wykonawca jego literackiego testamentu, toczący gwałtowny spór z Bosiem Douglasem.Analizując skomplikowaną historię, autor ujawnia obsesję Oskara i Bosiego, dwóch utalentowanych twórców, których „miłość, która nie śmie wyjawić swego imienia” doprowadziła na skraj przepaści.

:: Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Książkowego Twój Styl.

Trevor Fisher – Oscar Wilde i Bosie. Fatalna namiętność

Wydawnictwo Twój Styl
Wydanie I
Grudzień 2004
ISBN 83-7163-347-5
Z angielskiego przełożyła Irena Stąpor


:: Czytaj w Homikach o autorze „Portretu Doriana Graya” >>

Autorzy:

zdjęcie Jerzy Piątek

Jerzy Piątek

Jeden ze współzałożycieli i redaktor portalu Homiki.pl, w stowarzyszeniu Otwarte Forum.
Zawodowo związany z branżą PR.
Prywatnie – zapalony fotograf, miłośnik poezji Rolfa Dietera Brinkmanna, dobrej kawy i rowerów.

1 komentarz do: Trevor Fisher – Oscar Wilde i Bosie. Fatalna namiętność

  • Gaffron

    [Re: Trevor Fisher – Oscar Wilde i Bosie. Fatalna namiętność]

    Książka bardzo cenna dla wszystkich „wilde’ystów”, z pewnością godna polecenia. Szczególnie interesujące są losy lorda Douglasa po śmierci Wilde’a, nie wszyscy bowiem wiedzą, że Bosie wyparł się swej inwersji, ożenił się, przeszedł na katolicyzm i stał się radykalnym wrogiem postaw homoseksualnych. Jedyne co martwi, to fotografia zamieszczona na okładce polskiego wydania – zaszła pomyłka bo fotka nie przedstawia Wilde’a i Douglasa, jak zapewne zakładano, a dwóch Douglasów – Alfreda i jego starszego brata Francisa. Małe qui pro quo.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa