- homiki.pl - http://homiki.pl -

Nie zmarnuj tego procenta! (2)

W Polsce zarejestrowanych jest ponad dwa tysiące organizacji pożytku publicznego. Tylko dwie z nich poświęcają się li tylko obronie praw mniejszości seksualnych. Możesz dołożyć swoją cegiełkę do walki o emancypację gejów i lesbijek. Nie musisz chodzić z tęczowym transparentem po ulicy. Na pewno zrobią to za Ciebie członkowie Kampanii Przeciw Homofobii i Lambdy Warszawa. Sam zdecyduj, komu przeznaczysz jeden procent.
Niedawno publikowaliśmy prezentację Kampanii Przeciw Homofobii. Tym razem prezentujemy plany warszawskiej Lambdy.


1. Stowarzyszenie Lambda Warszawa posiada status organizacji pożytku publicznego
Aby uzyskać status pożytku publicznego organizacja musi prowadzić działalność w obszarach pożytku publicznego, które wymienia Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz spełnić dodatkowe wymagania dotyczące jawności i standardów swojego działania. Uzyskanie tego statusu daje organizacjom kilka przywilejów, m.in. możliwość korzystania z odpisu 1%.
Dzięki nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), każda osoba fizyczna może przekazać 1% swojego podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego i w ten sposób pomniejszyć swoje zobowiązania podatkowe. To jedyna szansa, jaką stwarza polskie prawo, do zadecydowania na co zostaną przeznaczone pieniądze z Twojego podatku. 1% nie jest darowizną ani ulgą. Można powiedzieć, że ze społecznego punktu widzenia jest to przejaw demokracji bezpośredniej. Dzięki niej każdy polski podatnik może samodzielnie zadecydować do kogo trafi 1% podatku dochodowego, który należny jest państwu. Korzystając z tej możliwości, wyręczamy Ministra Finansów – co prawda w niewielkim stopniu – w trudzie dystrybucji środków publicznych. Jeśli nie zdecydujemy się na przekazanie 1% organizacji pożytku publicznego, podatek trafi do wspólnego worka. Z prawno – podatkowego punktu widzenia nie dysponujemy własnymi pieniędzmi, a tylko korzystamy z „uprzejmości” państwa, które pozwala nam samodzielnie zadecydować, gdzie trafiają państwowe pieniądze. Nie ma to wiele wspólnego z darowizną, którą wykładamy dobrowolnie z własnej kieszeni.

2. Dlaczego warto wesprzeć Lambdę?

 • Stowarzyszenie Lambda Warszawa jest najstarszą organizacją działającą na rzecz osób homo-, bi- i transseksualnych w Polsce
 • Jest jedyną organizacją tego typu, która posiada własny lokal
 • Wspiera osoby homo-, bi- i transseksualne poprzez prowadzenie grup spotkaniowych, telefonu zaufania, prowadzenie porad prawnych
 • Aktywizuje środowisko osób homoseksualnych (warsztaty, konferencje)
 • Działa na rzecz tolerancji i poszanowania praw człowieka
 • Współpracuje z organizacjami międzynarodowymi
 • Działa na zasadzie wolontariatu i utrzymuje się jedynie z grantów i darowizn osób prywatnych
 • Masz możliwość skontrolowania, w jaki sposób zostały wydane Twoje pieniądze poprzez wgląd do sprawozdań finansowych organizacji
  3. Jak wykorzystamy Twoje pieniądze
  Otrzymane dzięki Twojej uprzejmości środki wykorzystamy na utrzymanie i rozwinięcie działalności Stowarzyszenia Lambda Warszawa.
  W Lambdzie odbywają się grupy spotkaniowe dla lesbijek, gejów i osób transseksualnych, spotkania gejów-chrześcijan, lesbijek-kajakarek, odbywa się Dyskusyjny Klub Filmowy, Telefon Zaufania, mają miejsce konferencje i warsztaty, mieści się biblioteka.
  Dzięki Twojej pomocy będziemy mogli kontynuować działalność i podnosić jej jakość oraz realizować nowe inicjatywy.
  Yga Kostrzewa
  Rzeczniczka prasowa Lambda Warszawa

  :: Więcej o Lambdzie [1]
  :: Rozmowa z Ygą Kostrzewą [2]

  Autorzy:

  zdjęcie Paweł Walczak

  Paweł Walczak [3]

  autor zmigrowany z php-nuke – ID: 4; nazwa: pawelwalczak