Gen geja

Nowe badania genetyczne opublikowane 12 stycznia „pomagają wyjaśnić, dlaczego jedni mężczyźni są gejami, podczas gdy inni są heteroseksualni.”

W badaniach, opublikowanych w biomedycznym piśmie Human Genetics, poddano analizie 456 osób pochodzących ze 146 niespokrewnionych ze sobą rodzin, w których było co najmniej dwóch braci – gejów. Ogłoszono, że jest to pierwsza pełna analiza genomu pod kątem orientacji seksualnej mężczyzn.

„Znaleźliśmy trzy obszary chromosomowe, w których prawdopodobnie znajdują się geny mające wpływ na orientację seksualną” powiedział dr Brian Mustanski z Uniwersytetu Illinois, jeden z sześciu naukowców z różnych instytucji, które prowadziły te badania.

„Myślę, że zasadniczo znaleźliśmy te obszary, które prawdopodobnie mają wpływ na orientację seksualną” stwierdził Mustanski. „Odkryliśmy pewne geny, które wpływają na hormony i rozwój mózgu. Następnym krokiem będzie przyjrzenie się konkretnym genom z nowej próbki rodzin, w celu zorientowania się, czy to one właśnie oddziałują na orientację seksualną.”

W badaniach stwierdzono również, że „ze względu na złożoność orientacji seksualnej, w grę będą wchodzić liczne geny, z których część będzie stanowić raczej geny autosomalne (chromosomu nie związanego z płcią) niż powiązane z płcią. „Po wcześniejszych badaniach dotyczących par bliźniaków – gejów, w raporcie ogłoszono, że można wykazać, iż orientację seksualną „dziedziczymy” od chromosomu X lub chromosomu płciowego jedynie w ograniczonym zakresie.

„Wcześniejsze badania obejmowały jedynie chromosom X” powiedział Mustanski, „wykazały one, że obszar na samym końcu chromosomu X może wpływać na orientację seksualną.”

Obecne badania miały na celu stworzenie przeglądu analizującego chromosomy związane i nie związane z płcią, aby określić geny potencjalnie mające wkład w zróżnicowanie orientacji seksualnych.

Mustanski porównywał badania do próby znalezienia jednej osoby w mieście liczącym 40 tysięcy mieszkańców. „Czynimy pewne założenia odnośnie tego gdzie dana osoba może się znajdować poprzez pukanie do jednego mieszkania na każdej ulicy” stwierdził. „Zawęża to obszar w znaczący sposób.”

Mustanski poinformował, że prowadzone jest właśnie kolejne badanie nad genetyką orientacji seksualnej, i założył, iż badacze uwzględnią te najnowsze odkrycia w swoich badaniach, lecz raport na ten temat powstanie za kilka lat.

Jeżeli zaś chodzi o to, ile znaczy dokładne umiejscowienie tych genów, Mustanski stwierdził: „Odkrycie konkretnych genów to będzie kwestia znacznie ważniejsza niż znalezienie przyczyny homoseksualizmu. Określenie ich w znaczący sposób polepszy nasze zrozumienie ludzkiego zróżnicowania, ewolucji i rozwoju mózgu.”

Mustanski podkreślił wagę badań koncentrujących się na kobietach. „Podobnie jak w wielu innych kwestiach, kobiety są spychane na koniec, a byłoby warto przyjrzeć się kobiecej seksualności” powiedział Mustanski.

źródło: strona domowa Briana Mustanskiego, tłumaczenie: Jaga
foto: Brian Mustanski (http://mypage.iu.edu/~bmustans/)

12 komentarzyGen geja

 • Kuapouchy

  [Re: Gen geja]

  Dużo tu słów sugerujących, tj.: „zasadniczo”, „prawdopodobnie”, „możliwe, że”, „może”, itp…

 • Czarek

  [Re: Gen geja]

  bo to nauka, a nie dogmatyka

 • sceptyk

  [Re: Gen geja]

  Brian Mustanski jest cenionym na świecie naukowcem i z tego co widać, z rekacji, świat nauki traktuje to jego doniesienie bardzo poważnie. To ważny głos bez względu na to, jaki będzie efekt dalszych badań. A to, że jest ostrożny w wyciaganiu ostatecznych wnisków świadczy zdecydowanie na jego korzyść.

 • Adam

  [Re: Gen geja]

  Organizm ludzki to bardzo skomplikowany mechanizm.Nie należy zatem spodziewać się znalezienia jednego określonego genu determinującego seksualność.Natura zadbała bowiem o ,,rezerwy,,na wypadek gdyby coś nie zadziałało i odpowiedzialność za taki stan rzeczy ponosić będzie raczej zespół genów a także czynniki pozagenetyczne.Ostrożność badaczy jest tu bardzo pożądana.

 • Michał

  [Re: Gen geja]

  Ja znam bliźniaków jednojajowych z których tylko jeden jest gejem więc raczej to niejest genetyczne!

 • snih

  [Re: Gen geja]

  Taka oczywista rzecz, a trzeba ją udowadniać, żeby wszystkie koneserwatywne świnie miały czarno na białym, że skłonność do tej samej płci (jakże przyjemna!) to nie zboczenie, a coś zupełnie naturalnego.

  Polecam jeszcze wykład Wilsona o ewolucyjnym uzasadnieniu homoseksualizmu. Bardzo pouczający.

 • bonobo

  [Re: Gen geja]

  A jednak chyba wszystko zalezy tu od genetyki, bo dlaczegoz procent osob homoseksualnych pozostaje ten sam we wszystkich spoleczenstwach ? Mozna wedrowac po swiecie i znalezc tyle samo gejow w spoleczenstwach najbardziej restryktywnych, co w Holandii.
  Ktos mi powiedzial: „od czasu zaakceptowania zachowan gejowskich w Holandii mozna zauwazyc, ze procent ich w tamtym spoleczenstwie wyraznie wzrosl”. Otoz nie !!! Po prostu nikt tam juz nie zawraca sobie glowy udawaniem, ze jest hetero: jest ich jednak wciaz „tylko” 5 % !!! Jest jednak faktem, ze gejom znacznie latwiej zyc w duzych miastach niz we wsiach. Wiec, jesli moga, korzystaja oni z nadarzajacych sie okazji aby przenosic sie do jak najwiekszych aglomeracji i w ten sposob zwieksza sie ich procent w wielkich miastach. I tylko tam ich naprawde widac. Statystyki sa jednoznaczne: procent homo w Holandii jest taki sam jak na calym swiecie : 5 !!! Zatem wszedzie, gdzie przeprowadzono takie badania okazalo sie, ze procent osob zorientowanych homoseksualnie jest ten sam, niezaleznie od tradycji, kultury, prawa, czy religii danego spoleczenstwa.
  Czyz mozna wiec ten fakt uzasadnic wplywem kultury, „pierwszego razu” czy jakimkolwiek innym ? To, czy jest sie hetero czy gejem moze zalezec wylacznie od uwarunkowan genetycznych.
  Ogromnym nieporozumieniem jest tu dowodzenie, ze „homoseksualizm jest uleczalny”. Owszem, jest „uleczalny” w wypadku osob zorientowanych biseksualnie, choc te i tak chyba na zawsze pozostana biseksualistami. To przeciez oczywiste, ze mozliwe jest w tym wypadku wmowienie komus, ze poprzez modlitwe, psychoterapie, czy inne duperele bedzie mozliwe jego „uratowanie”. Ale tymi przypadkami jeszcze nikt powazny sie nie zajmowal.
  I tak trwa to mylenie pojec od wiekow.

 • ANDRZEJ

  [Re: Gen geja]

  Ja mam geny geja i chetenie się nimi podzielę. Chetnych prosze o kontakt

 • dr

  [Re: Gen geja]

  Teoria tego pana jest rzeczywiście ciekawa, aczkolwiek w kategoriach sf i to z rodzaju tych bez polotu. Typowałbym go do antynobla.
  Przyjęta metodologia pozostawia wiele do życzenia, zatem same wnioski również.
  Poza tym czemu mają służyć takie badania?

 • Guti

  [Re: Gen geja]

  tez mam geny geja… moge oddac za darmo…

 • Makis

  [Re: Gen geja]

  Mam geny geja, ale bym ich nie oddał 🙂

 • jenny

  [Re: Gen geja]

  żadnych faktów, przede wszystkim przypuszczenia, gdybania.. ani o krok do przodu, dużo szumu o nic.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa