- homiki.pl - http://homiki.pl -

Baby Neumann. Zwyczajny gej.


„Nie ma i tak żadnego boga, jest tylko
Barbara Streisand”Dla środowiska gejowskiego w Niemczech postać Baby Neumanna jest prototypem zwyczajnego geja, uosobieniem i ucieleśnieniem życia homoseksualistów. Baby Neumann jest przeciętnym reprezentantem społeczności gejów niemieckich, przeżywających swój niełatwy los, częste przykrości i upokorzenia dnia codziennego, który zdaje się przyciągać do siebie zdarzenia niezwykłe. Baby ma za sobą zwyczajne dzieciństwo:

Kiedy miałem pięć lat, zauważyłem po raz pierwszy, że coś ze mną jest nie tak. Mała Joni (zdrobnienie od Mitchel) pozwalała wszystkim małym chłopczykom w przedszkolu zaglądać pod spódniczkę – dostawała za to gumowego smerfa. Miała dzięki temu wkrótce największą kolekcję smerfów w Nadrenii Westfalii.

Mnie jednak nie interesowało coś, co znajdowało się pod spódniczką Joni i zachowałem moje smefry do dnia, w którym wszystkie (łącznie ze Smerfetką) ofiarowałem mojemu kumplowi Jimowi (słuchał Morrisona- tego od Doorsów). W zamian za to chciałem tylko dotknąć jego „siusiaka”. Oburzony Jim wrzucił mnie do piaskownicy. Moje smerfy mam do dziś, Jim w międzyczasie ożenił się i jest mechanikiem samochodowym.W wieku lat jedenastu Baby ujrzał Barbarę Streisand w „Hello Dolly”. Odtąd wiedziałem, że także we mnie jest jakaś Dolly: kobieta światowa, która wszystkich zna, gada szybciej niż karabin maszynowy i jest dowcipniejsza niż Hanka Bielicka a przede wszystkim nosi wielkie boa z piór i olbrzymie kapelusze. Takie przeżycia nie pozostają bez śladu. Do Coming – outu pozostał tylko jeden krok.Baby jest debiutantem w wielkim świecie homoseksualistów i odważnie a przede wszystkim z zaciekawieniem wkracza, niczym badacz egzotycznych krain – Tony Halik, w subkulturę gejowską, zgłębia zakamarki i tajemnice pedalskiego życia, a towarzyszy mu przeważnie: dzielny, wierny i platoniczny przyjaciel Karl. Wspólnie odkrywają: chóry męskie, (gdzie Baby na próbie swoim czosnkowym oddechem zatruwa radość wspólnego śpiewu), sauny i pikiety, kina z pornolami a także parady dumy i równości. Wraz z przyjaciółmi spędza po raz pierwszy gejowskie Boże Narodzenie i próbuje za pomocą ogłoszeń znaleźć faceta swojego życia. Na tym w zasadzie kończą się wszystkie jego przygody, uwzględniwszy fakt, iż intymne związki mijają mu przeważnie wraz z upływem jednej nocy.

„Nie jestem pisarzem” niepotrzebnie podkreśla autor, „piszę jednak, bo życie gejów jest takie dziwne, że muszę przelać je na papier, by móc w nie w końcu uwierzyć”.Baby jest postacią wymyśloną, pseudonimem zastępcy redaktora naczelnego jednego z największych czasopism na rynku niemieckim. Jego historyjki opowiedziane są nieco naiwnie i często niedbało – niewinnym tonem. Blaski życia codziennego rozświetla Baby często ikonami gejowskiej pop-kultury, czasem jest to Brad Pitt, czasem Joan Crawford. Jego prywatną świętością jest jednak Barbara Streisand, która rozkoszuje się z kieliszkiem Sherry w dłoni. Przyjaciel Karl zachwyca się jednak bardziej Diana Ross i The Supremes.Podobnie jak Ralf König (grafik i autor słynnych komiksów o tematyce gejowskiej a także scenariusza znanego u nas filmu „Mężczyzna- przedmiot pożądania”) Baby Neuman reprezentuje specyficzny rodzaj sarkastycznego humoru. Nie oszczędzając żadnego aspektu gejowskiej rzeczywistości, czy to przegięcie, czy też komiczna -śmiertelna powaga niektórych grup gejowskich, niedorzeczność niektórych środowisk, zachowań czy sytuacji- Neumann przedstawia je wszystkie bez skrupułów, nie wykluczając z nich siebie samego, w sposób prawdziwie demaskatorski i co tu dużo mówiąc dla niektórych (spoza tzw. środowiska) odkrywczy.

Historyjki Baby Neumanna, które ukazywały się najpierw w nieistniejącym już niestety niemieckim magazynie dla gejów i lesbijek „Magnus”, są rozrywkowe i w pewnej mierze uzależniające, podobnie jak scenariusze telewizyjnych telenowel i sitcomów. Autor zdecydował się więc w 1995 roku wydać je w formie książkowej jako zbiór opowiadań. W ten sposób powstał tomik „Das erste Mal/ Mój pierwszy raz.”Także w swojej drugiej książce „Ganz was anderes/ Coś zupełnie innego” Neumann kontynuuje swoją podróż w krainę pedalstwa, czyli gejowskiej codzienności. Baby poznaje, przeżywając przy tym wiele zabawnych perypetii, w ciągu 5 nowych rozdziałów Stany Zjednoczone. Wypróbowuje Ecstasy i bada przydatność biżuterii intymnej. Doświadcza przyjemności gejowskiej hodowli zwierzątek domowych, chorobliwej zazdrości oraz poznaje „ciotki heteryczki”.


To właśnie cały problem, że obraz geja jako przedmiot pożądania, powoli, ale całkiem skutecznie jest przejmowany przez środowisko heteryków,
podsumowuje Karl. Zainspirowani takimi zespołami jak Take That 16- letni heterycy pobiegli do siłowni i gabinetów odnowy biologicznej; każdy przeciętny heteryczek porównuje się teraz z reklamą wody Davidoff na plakacie, a co najgorsze oni kradną nam naszych projektantów jak Gaultier czy Calvin Klein i ich pomysły na nowe kreacje i kombinują z tego kolekcje dla szerokiego kręgu odbiorców. Wynikiem tego jest czysta konfuzja! To jeszcze jeden przykład na to, jak te ciotki heteryczki, nas, prawdziwych homoseksualistów wprawiają w zakłopotanie i są przyczyną tego całego zamieszania, zamiast, jak się należy grać w piłkę, nosić koszule polo, rżnąć w karty czy tez gwizdać na widok ponętnych babek.


Baby Neumann za pomocą trafnych point i łagodnego szyderstwa walczy i bawi się z uprzedzeniami i stereotypami dotyczącymi środowiska gejowskiego w Niemczech. Nikt i nic nie może czuć się przed nim bezpiecznie. Żadne przejawy „Gay-lifestyle” nie pozostają nietknięte i nieopisane. Jednak drugi tom historyjek Baby Neumanna jest bardziej poważny niż poprzedni. Zdarzają się momenty refleksji a czasem otrzeźwienia z traumy życia w środku tej jakże barwnej i ciekawej subkultury.


Bibliografia:

Baby Neumann, „Das erste Mal”, magnus Verlag Berlin 1995,

Baby Neumann, „Ganz was anderes! Geschichten”, Querverlag Berlin 1996

Zobacz także:

:: Gary Cooper w klubie dla skórzaków [1]

:: Melancholia [2]

:: Z mamuśką na paradzie [3]

Autorzy:

zdjęcie Axel Schock <BR>tłum. Janusz Boguszewic” title=”Axel Schock <BR>tłum. Janusz Boguszewic” width=”75″ /></div>
<div class=

Axel Schock
tłum. Janusz Boguszewic
[4]

autor zmigrowany z php-nuke – ID: 64; nazwa: AxelSchock