Rodziców pytania o homo

To ogromny szok dowiedzieć się, że moje dziecko jest orientacji homoseksualnej. I to bez względu na to, czy jest się matką czy ojcem, czy ma się syna czy córkę, czy się coś podejrzewało, czy wiadomość ta spadła jak grom z jasnego nieba. Najczęściej uczucia, które nami targają są bardzo silne i często sprzeczne. Z początku nie da się o tym mówić bez łez czy złości. Choć czasami wydaje się, że coming-out przychodzi łatwo, to zapewniam, że żadna matka ani ojciec nie czekają aż ich dziecko przyzna się do innej orientacji.

Każda rodzina jest inna, a każde zdarzenie unikatowe. Niektórzy rodzice dowiadują się przypadkowo, inni podczas rozmowy twarzą w twarz a jeszcze inni są poinformowani telefonicznie lub listownie przez życzliwych. Twoje dziecko może być jeszcze nastolatkiem lub osobą dorosłą; może już zaakceptowało to, kim jest a może wciąż jest zagubione i odczuwa przygnębienie. O ile twój gej lub twoja lesbijka może wyżalić się swojemu przyjacielowi, o tyle my – rodzice zostajemy sami. Sam na sam ze swoimi myślami…

…dlaczego mi to powiedział? dlaczego mi to powiedziała?

Wielu rodziców sądzi, że byliby szczęśliwsi, gdyby nigdy nie dowiedzieli się prawdy o swoim dziecku. Ale czy wówczas znaliby własne dziecko naprawdę? Znaczna część jego życia byłaby dla rodziców tajemnicą, część jego osobowości byłaby sekretem.
To, że dziecko powiedziało rodzicom o swojej seksualności jest oznaką miłości a także prośbą o wsparcie i zrozumienie. Dziecko powierza nam w ten sposób największą tajemnicę swojego życia.

… jak on mógł mi to zrobić? jak ona mogła mi to zrobić?

Wielu rodziców odczuwa gorzkie rozczarowanie tym, że ich dziecko jest gejem lub lesbijką. Uczucia te wynikają z przekonania, że homoseksualizm to kwestia wyboru, że jest to świadoma decyzja, może nawet podjęta właśnie po to by nas zranić. Jednak osoby homoseksualne nie wybierają swojej orientacji. Homoseksualność jest ich naturą.

Jedynym wyborem jakiego dokonują geje i lesbijki jest to, czy powiedzieć o sobie prawdę, czy lepiej pozostać w ukryciu. Ukrywanie wiąże się z ogromnym obciążeniem. Oznacza codzienne życie w kłamstwie. Kłopoty ze swoją akceptacją i psychiką. Może nawet doprowadzić do zaburzeń osobowości. A który rodzic chciałby, żeby jego dziecko miało właśnie takie życie?

…czy nasze dziecko powinno być leczone?

Nie ma czego leczyć! Homoseksualizm nie jest chorobą. W grudniu 1973 Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne ogłosiło, że homoseksualność sama z siebie nie jest zaburzeniem umysłowym ani chorobą. Ponadto lekarze z ATP oświadczyli, że nieetyczne jest podejmowanie prób zmiany orientacji seksualnej innej osoby.

Niemniej jednak, część gejów i lesbijek jest tak mocno przesiąkniętych przesądami i uprzedzeniami, że nie są w stanie zaakceptować swojej orientacji. W tych wypadkach należałoby skorzystać z pomocy psychologa lub psychiatry, żeby ułatwić danej osobie samoakceptację. Nie odkładaj tego na jutro.

…w którym momencie popełniłem błąd?

Wielu rodziców obwinia się za homoseksualizm ich dziecka. Nie ma się czemu dziwić jeśli przez całe lata uczono nas, że przyszłość ich dziecka zależy tylko od rodziców. Tymczasem nie udowodniono, że wychowanie rodziców ma wpływ na orientację seksualną ich dziecka. Co więcej wielu naukowców twierdzi, że seksualność człowieka zapisana jest już w jego genach.

…czy moje dziecko będzie dyskryminowane, może mieć problemy ze znalezieniem bądź utrzymaniem pracy, czy może paść ofiarą ataków?

Niestety tak. Homoseksualizm nie jest powszechnie akceptowaną orientacją. Szczególnie w Polsce, gdzie przejawy dyskryminacji osób homoseksualnych (tzw. homofobia) są na porządku dziennym. Akceptacja twojego dziecka w dużej mierze zależeć będzie od niego samego – od jego zachowania, sposobu bycia, manier a także środowiska w którym się znajdzie (miejsca pracy, zamieszkania).

Warto dodać, że w wielu środowiskach stosunek do homoseksualizmu zmienia się na lepsze, a coraz więcej osób jest pozytywnie nastawionych do gejów i lesbijek. Rośnie też liczba organizacji, które mają na celu zmieniać nastawienie społeczeństwa oraz pomagać osobom, które mają problemy ze swoją orientacją. W Polsce o prawa gejów i lesbijek walczą m.in. Kampania Przeciw Homofobii, Lambda czy Fundacja LBGT. (Listę organizacji działających na rzecz gejów i lesbijek w Polsce znajdziesz w outproud.org” target=”_blank”>http://www.outproud.org/>outproud.org

Autorzy:

zdjęcie Konrad Dutkowski

Konrad Dutkowski

autor zmigrowany z php-nuke – ID: 62; nazwa: KonradDutkowski

50 komentarzyRodziców pytania o homo

 • zawsze wierny

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  Taki artykul to bardzo potrzebna inicjatywa. Ach, gdyby podobne artykuly dla rodzicow i o rodzicach osob homoseksualnych zaczely sie pojawiac w prasie ogolnopolskiej. :-)))
  Albo taka akcja plakatow „niech nas zobacza” z rodzicami :-)…
  Myle, ze tak nastawiona akcja uswiadamiajaca mialby w rodzinnej Polsce razaca sile oddzialywania i uswiadamiania Polakow.

 • Gauloises

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  Hehehehe, w prasie ogolnopolskiej, pieknie. Tylko najlepiej jakby to był Super Expres, Fakt i Nasz Dziennik hehehe.

  Mimo wszystko inne znaczece dzienniki czytaja ludzie deczko inteligentniesi i podejrzewam, ze nie przekonanych to by nie przekonało. To musiałyby byc najwyzej jeden elemencik z wiekszej całości.

 • niunios

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  Na zachodzie takie ulotki sa na porzadku dziennym. Dlaczego nie ma takich w Polsce a jesli sa to dlaczeego nie docieraja tam gdzie maja docierac?

 • zawsze wierny ---> Gauloises

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  No wiesz, taki dobrze nakrecony reportaz o matce homoseksualisty, ktora zmaga sie z swoimi lekami i z homofobia otoczenia mysle, ze bylby silnie oddzialywujacy. Bo przeciez homofobia nie jest wymierzona wylacznie w homoseksualistow, ale i w ich rodzicow, pod warunkiem, ze sami rodzice nie sa homofobami. Ale i dla takich rodzicow pokazanie pozytywnego wzorca matki, ktora akceptuje, bylby bardzo pozadny dla swiadomosci Polakow.
  Jednak w Polsce matka to ciagle swietosc i pewnien ogolnie szanowany autorytet, zwlaszcza w srodowiskach koscielnych. Jesli w jej sercu znalazlaby sie milosc do homoseksualnego syna/corki to daloby to wielu osobom bezmyslnie niechetnym sporo tresci do przemyslenia.
  pozdrawiam

 • PTT

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  Czasem artykuły na ten temat jednak się pojawiają. I to w największych dziennikach/tygodnikach. Przykładem jest artykuł opublikowany w Angorze (przedruk ze Zwierciadła). Chciałem tutaj podać linka, ale za nic w świecie nie potrafię go z tej strony wydobyć, dlatego podam okrężną do niego drogę.
  http://www.angora.com.pl/czytaj/?ufgpye,3e57d8,bebldd – strona 46, dział „obyczaje”.

 • bukowski

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  Taka edukacja jest potrzebna. Zarówno takie (wydawało by się dla nas) proste, podstaowowe wiadomości, jak i opowieści rodziców o tym, jak zaakceptowali gejostwo/lesbijstwo swego dziecka.
  Ten tekst jest pierwszym i nie ostatnim, poruszającym ten temat.

 • Josh

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  Lambda Warszawa zorganizowała grupę dla rodziców gejów i lesbijek. Prowadzi tę grupę Pani Ewa, która jest w wieku zbliżonym do wieku naszych rodziców. Spotkania są w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. Można też zadzwonić do Lambdy pod warszawski nr telefonu zaufania dla gejów i lesbijek od poniedziałku do piątku w godzinach 18-21 i tam umówić się na spotkanie z osoba prowadzącą grupę dla rodziców.

 • sylvek

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  to wszystko sie pięknie mówi, ale sam fakt przełamania się i powiedzenia rodzicom nie jest prosty… ja jeszcze tego nie zrobiłem, bo mam obawy… ale w końcu mam dopiero 17, a to mało… zrobię to wkrótce… ale nie wiem, jaka będzie reakcja i to jest najgorsze. nie rozmawiam z rodzicami o tym, nie poruszamy tematów homoseksualnych w rozmowach, więc nawet nie wiem, jaka byłaby ich reakcja… jak powiem, to wtedy chyba będzie potrzebna im poradnia… matka – mocna wierząca chrześcijanka, każdy mój błąd traktuje jako ingerencję sił nieczystych, eh, szkoda gadać. ja nie jestem wierzący i to zapewne stałoby sie jej argumentem do tezy, że moja orientacja jest karą od Boga… tak bywa… cóż… dlatego boję sie powiedziec…

 • bukowski

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  sylvku – na wszystko przyjdzie czas!
  Więcej na temat coming – outów – w dziale „Źwiadectwa”

 • sylvek

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  wiem, że przyjdzie… oj, przed tym nie uieknę.. :p ale wiem, ze to zrobię i chcę jak najlepiej to zrobić… może na wigilii: mamusiu, poznaj mojego chłopaka… zobaczy się… 🙂

 • Hanka

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  myślę że nie jest dobrym pomysłem uświadamiać swoich rodziców w wigilię… Sylvku musisz jeszcze sam się do końca zaakceptować i przeczytać wiele książek… Miałam kolegę który przyznał się tylko matce, bo była „tolerancyjna”, a ojciec domyślał się, ale sądzę że nie dowie się od mojego kolegi. Sama jestem „hetero”, ale bardzo dużo czasu spędzałam z towarzystwem „homo”. Trzymam kciuki Sylvek za wybranie najlepszego czasu na „uświadomienie” Twoich Rodziców!!!

 • sylvek

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  ponoć wigilia to noc miłosierdzia i przebaczania… w przekonaniu mojej matki, ale ona i tak tego nie zaakceptuje… :/ ale cóż, chyba nie przejmuję sie tym zbytnio, zaczynam być wreszcie szczęsliwym

 • Hanka

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  najważniejsza jest samoakceptacja, ja sama siebie do końca nie akceptuję. Miałam mnóstwo partnerów i przez to jestem nieszczęśliwa. Teraz jestem w stałym związku od 2 lat, ale jakoś nie do końca jestem szczęśliwa… Życzę Ci i Wam wszystkim żebyście byli szczęśliwi!!!

 • sylvek

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  Ja się akceptuję, zawsze się akceptowałem. Bo to podstawa do szczęścia. A teraz nie ukrywam, że jestem gejem, jeśli ktoś pyta, albo milczę wymownie, albo od razu mówię… zresztą, coraz więcej znajomych się dowaduje o mnie. I chyba o to chodzi, że się nie wstydzić tego, kim jestem. :] pozdrowionka

 • marcela

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  Wazne jest to co czujesz ty a nie twoi rodzice czy znajomi. Jezeli wiesz o tym,ze twoi rodzice nie zaakceptuj twojej milosci,narazie nie mow im
  o tym (tak bedzie lepiej).Nie przejmuj sie, i nie zadreczaj myslami , z czasem wszystko sie rozwiaze. Pozdrowienia

 • [Re: Rodziców pytania o homo]

  A moi rodzice wiedzą i najbardziej dyskryminowana jestem… w domu. Ale co tam, bywa. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z konsekwencji jakie nas czekają.

 • kami

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  Ostatnio powiedzialam mojej mamie o sobie. Przyjela to z lekkim szokiem…chyba normalne. minely juz 2 tygodnie od tamtego czasu, ale ona wciaz nie umie chyba sobie za bardzo z tym poradzic. To tez wydaje mi sie naturalna reakcja, jednak bardzo bym chciala zeby to jak najszybciej minelo, zebym mogla czuc sie szczesliwa w pelnii bo teraz gdy mama tak to odczuwa nie czuje sie calkiem dobrze. Jesli chodzi o znajomych to jraf sie poszerza i z wszystkimi relacje malo tego ze sie nie zmieniaja na gorsze , one sa wrecz 1000 razy lepsz szczere , duzo lepiej nam sie rozmawia. jednak czas na to by przezyc swoj coming-out nie moze byc przyspieszany przez nikogo. to jest indywidualna decyzja kazdej osoby z „branży”, kazdy do tego w koncu dochodzi, kazdy odcuwa te potrzebe i nie nalezy jej przyspieszac.
  Jestem szczesliwa z tego powodu kim jestem, nigdy nie chcialabym byc inna badz kochac inaczej niz kocham teraz:)

  pozdrawiam

 • Jan Walczak

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  Szukam na Polskich stornach takie tematy, bo mieszkam juz od 15 lat w Niemczech a rodzice sa z Polski i chyba bardziej tak jak Polaki na ten temat raguja.
  Myslalem ze moji rodzice by zrozumieli, bo sa dobrze skrzalceni, ale normalnie byl to dla nich horror i potrzebowali pomocy…ktorej nie dostali, w koncu moja matka nawet powiedziala babci…i babcia ktora jest bardzo wierzaca lepiej chyba z tym sobie daje rade niz rodzice. Na poczatku bylo to naprawde „psychoterror”…teraz sie polepszylo, byly rozmowy o to ze nikt nie jest winnym …ze nie trafilem no to decyzji…ze po prostu jest tak..

  Teraz juz wiedza 9 miesiecy od kwietnia mam chlopaka ktory morze do mnie przychodzic i zostawac na noc, oni go lubia, choc sobie zycza zebym byl „normalnym”.

 • Michał

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  Tak sobie czytam i wszystko fajnie tyle że ja będąc gejem i stawiając się na miejscu rodzica hmmm nie przekonało by mnie to Dlaczego , a no dlatego że w tym wszystkim zapomniano o uczuciach osób , rodziców którzy się z tym borykają . Brak tam jakich kolwiek rad , czegoś co pomogło by im zmienić albo wpłynąć na ich świadopmść na to co czują . Ja wiem co mówię bo moja rodzina wie i wie że mam stałego partnera a raczej męża jeśli to tak można nazwać i wiem jak mówią o mnie o tym wszystkim i fakt że to wynika z ich niewiedzy i zasłyszanej bajce to jednak tenartyków niczego by nie zmienił nawet jednego poglądu . Ale ciesze się że wyszła taka inicjatywa bo to oznacza że mam nadzieję będze ten pomysł rozwijany i kopiowany przez inne stronki czy organizacje bo jest to potrzebne bo ludzie się tego poprostu boją . Trzeba im przybliżać uw termat uświadamioać że my borykamy się o wiele bardziej z tym niż nasi bliscy że to rzutuje na nasze całę życie .

 • Krzysiek

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  Ja jestem żonatym facetem (jestem BI) – i pierwszą osobą,- która zadała pytanie (o moją orientację) – była moja córka,/cytuję: ty jesteś jakiś nieszczęśliwy…..- (dla czego? -nie od razu odpowiedziałem?. )- Ale ONA ma 22 lata i odpowiedż jakaś musi być /czekała/- i powiedziałem – wiedziałam! ( nie osądziła – tylko mamie nic nie mów! – (niech dalej nic nie wie,- bo Ona jest z tobą szczęśliwa). I tak w błogim kłamstwie żyjemy.
  P.S. Jak Chcecie Państwo podyskutować,- zapraszam. (adres: interw. detr.).

 • Nieznajoma

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  Mam wprawdzie tylko 12 lat, ale czuje, że jestem lesbijką. Moi przyjaciele widzą o tym i mnie zaakceptowali, ale moi rodzice nie zrobią tego, ponieważ jak słyszę ich wypowiedzi w mojej obecności na temat homoseksualistów, wstyd mi się robi, że mam takich rodziców! Wogóle mają swoje racje, a inne dyskriminują, są rasistami i katolikami! Jak myśle, że będę się z moją orientacją ukrywać całe życie robi mi sie nie dobrze! Ale nie chce, aby moja własna rodzina mnie odrzuciła!

 • Twoje imię zofia

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  chce wiecej wiedziec o wplywie testosteronu na organizm 27 letniego mezczyzny po co sie stosuje gdy mw takie skutki uboczne

 • Prince_of_Darkness

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  o mnie wie moja mama 🙂 jest nam łątwiej żyć tzn ona moze ze mną normalnie pogadać i wie, że ja jej ufam 🙂

 • kris

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  ja jeszcze nie powiedziałem, i od jakiegoś czasu myśle o tym, by powiedzieć, ale to nie jest takie proste, ale dziś po przeczytaniu waszych komentarzy i „świadectw”, jestem coraz bliższy tego, ale nadal nie wiem czy potrafie, i jak inni to odbiorą…

 • Keduś

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  Moi rodzice wiedzą od pół roku, że jestem gejem i nic to nie zmieniło… W domu jest horror… gdy chce tylko gdzieś wyjść to mnie mama sprawdza, jak mnie w ogóle wypuści (bo tata się od pól roku do mnie nie odzywa)… jestem traktowany jak piąte koło u wozu i czarna owca… więc nie piszcie, że coming out to fajna sprawa, bo ja przez to zmarnowałem moje szczęśliwe budowane przez 19 lat życie…

 • Didi

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  Coming out to kwestia indywidualna tak naprawdę nie ma złotego środka na ujawnienie się wśród członków rodziny, to przede wszystkim kwestia kontaktu i więzi z rodzicami, tego kontaktu trzeba się nauczyć i to nie postępuje z dnia na dzień. Tak mi powiedziała P.Psycholog…ja ujawniłam się wtedy kiedy Mnie zaczęło przerastać. Nic dziwnego, że rodzice reagują często negatywnie na takie wiadomości. Myślę, że najpierw trzeba stopniowo z Nimi rozmawiać na różne tematy i budować więź, mówić o swoich emocjach i uczuciach. I kiedy zbuduje się taką wieź to napewno będzie łatwiej o uznanie..nigdy nie jest za późno. Ja mam 19 lat i pracuje nad tym po tym jak popełniłam błąd mówiąc im to, czego tak bardazo nie chcieli usłyszeć… na początku poznania swojej orientacji nie zależało mi na opinii innych i na uznaniu przez otoczenie, bo generalnie nie obchodzi Mnie to co mówią inni, to jest moje życie i każy ma prawo przeżyć je tak jak chce, ważne aby było godne i uczciwe, nie krzywdzące innych. Teraz kiedy wchodzę w dorosłe życie zależy mi na poparciu rodziny i ich wsparciu, bo jednak rodzina jest ważna i każdy człowiek który ma uczucia chciałby być kochanym takim jakim jest i czuć się dobrze wśród swoich najbliższych, z własnego doświadczenia wiem jak ciężko jest udawać i nie móc uzewnętrznić swoich uczuć, to jest bardzo przykre i krzywdzące, dlatego uczmy się kontaktu, rozmawiajmy, otwórzmy swoje serca…bądzmy wyrozumiali i przede wszystkim cierpliwi…

 • nonim

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  Chciałabym żeby moja mama zatolerowała mnie taką jaką jestem.Ale do niej niedociera to że jestem szczęśliwa i że tak jest mi dobrze.Mam nadzieję że to niedługo się zmieni i dogadam się z rodzicami bo niechcę się zmieniac.
  Takich artykułów powinno powstac wiecej.
  pozdrawiam.

 • SebastiAN

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  mam 16 lat i jestem gejem myślę że po przeczytaniu waszych komentarzy przyjdzie mi łatwiej „uswiadomić” moich bliskich ciesze sie że powstała taka strona to jest bardzo pomocne pozdrawiam

 • Krzysztof

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  Chciałbym zaoferować swoim rodzicom rzetelna książkę o homoseksualizmie. Czy mógłby ktoś polecić me tytuł w wydaniu polskojęzycznym?

 • Ola

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  Posłuchjcie.
  Nikogo nie mozna dyskredytować. Więc także i tych, których orientacja nie jest prawidłowa.
  Niestety, NIEPRAWIDŁOWA.
  W naturze w pary łączą sie osobnicy płci przeciwnej. I takie jest niestety prawo natury, której my jesteśmy częścią. A więc homoseksualizm nie jest normą.
  Ale, jeśli dwie osoby tej samej płci, dorosłe, decydujące o swoim zyciu nie widza potzrby terapii i chcą być na siłę razem, zachowajmy dozę tolerancji.
  jednak nie optujmy i nie wymagajmy legalizacji takich związków, praw do adopcji, bo natura rządzi się swoimi, logicznymi prawami i to ona wyznacza prawa i zasady życia.

 • Twoje imię Helena

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  Tak,jestem matka lesbijki i teraz po siedmiu latach od chwili gdy corka mi o tym powiedziala,moge powiedziec ze jestem dumna z niej.Uwazam ze to kim ona jest nie jest wazne,ale wazne jaka ona jest.Moja corka jest pracowita i ambitna dziewczyna i jest bardzo szczesliwa w swoim zwiazku a ja mam jeszcze jedna corke,bo tak traktuje jej partnerke.Napewno jest mi latwiej,gdyz mieszkalismy w USA ale moi znajomi zaakceptowali moja corke taka jaka jest i teraz kiedy wrocilismy do Polski a corka zostala w NY chce tutaj rozmawiac z rodzicami i pomagac im uporac sie z tym problemem,jezeli tak to mozna nazwac.

 • Dominika

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  Mam 17lat.Boję się przyznać moim rodzicom(katolikom,nieuznającym homoseksualizmu) o tym że jestem les.Mało tego wmówione mają że kol która przychodzi do mnie co dziennie i z którą b.czesto sypiam jest tylko moją przyjaciółką z drużyny a tak naprawde nie jest gdyż jestem z nią w związku homoseksualnym już od 7miesięcy. Jej mama wie o nas i nie przeszkadza jej to,pragnie by dziecko jej było szczęśliwe.Chciałabym aby każy rodzic taki był 🙁

 • pt

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  masz 17 lat, babe od 7 miesiecy ik do tego uprawiasz sport? zyc nie umierac, masz fajne zycie i nie gryzmol, ze cos nie tak. spijajcie z siebie rozkosz-)))

 • D.

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  Jestem matką syna homo, dorosłego. Mieszka sam daleko od nas, nie akceptujemy jego życia, jego akceptujemy. Poziom jego agresji wobec nas przekroczył ostatnio nasze granice, pomimo, że traktujemy go ciepło, serdecznie, widując 3 razy w roku.
  Homoseksualizm nie jest wrodzony.
  Homoseksualizm się leczy, a jego przyczyny tkwią na ogół w rodzinie. Jesteśmy klasycznym przypadkiem, nie wiedzieliśmy, że fundujemy synowi takie życie. Nadopiekuńcza matka, słaby ojciec, pewne predyspozycje syna (nadzwyczajna wrażliwość i odrzucenie ojca – zrobił to mając 2 lata).
  Nie wciskajcie kitu, że to norma. To jest patologia – z całym szacunkiem dla tych, którzy się tacy czują.
  Wpiszcie sobie w google słowo „odwaga”.
  Tam jest mnóstwo materiałów i książka „Wyjść na prostą”. Tej książce nie da się zaprzeczyć. Napisał ją człowiek, który jest terapeutą, który sam z homoseksualizmu wyszedł

 • L.

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  „Wyjść na prostą”? Richard Cohen? Zabawne ze raz za razem lapia go w towarzystwie meskich prostytutek.

  „Leczenie”? Wiesz jak odbywa sie takie „leczenie”? Na dzien dobry terapia awersyjna, elektrowstrzasy, hipnoza, narkotyki, koktajle hormonalne. Po czyms takim nie jest sie heteroseksualnym. Jest sie aseksualnym wrakiem z kompletnie zniszczona psychika.

 • pt

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  slusznie napisal L. ta poprzednia osoba podajaca sie za matke geja sieje nienawisc wobec homo. jakby to bylo w anglii to poszlabys babo na 7 lat do pudla. a ze zyjemy w panstwie wyznaniowym to bandyci katoliccy moga glosic swoja nienawisc do homo. h…j z wami katoliccy mordercy! ja mam was gdzies-))

 • jk

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  do matki geja…ty mowisz o agresji syna wobec ciebie.ty lepiej spojrz jaka ty jestes agresywna wobec niego!!!i ty mowisz ze go akceptujesz? to zadna akceptacja. nie chcialbym takaiej matki. wstydzilbym sie. jestes totalnie stuknieta baba.

 • Altena

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  Przykro to czytać. Rodzice niestety często obwiniają siebie za homoseksualizm dzieci, moi mają tak samo. Niestety nie umieją odróżnić źródeł naukowych od homofobicznych podających się za naukowe, stąd kiedy jakiś homofob powie publicznie, że homoseksualizm to choroba, to jest dla nich równie wiarygodny jak naukowcy, którzy WIEDZĄ, że choroba to nie jest. Serdeczne współczucia dla syna tej pani, nie chciałabym mieć takiej matki. To już moi rodzice, pomimo, że nie potrafią zaakceptować do końca córki lesbijki i oczywiście wstydzą się przed konserwatywnymi krewnymi, potrafią uznać moje prawo do normalnego życia z moją partnerką.

 • Robert

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  To, że pani syn jest agresywny wobec pani, mimo że go pani akceptuje, może świadczyć o tym, że chce się niejako na pani zrewanżować za to, że nie stworzyła mu pani ( i pani małżonek) ciepłego i dobrego domu, przez co ma teraz takie, a nie inne uczucia. Drzemią w nim bowiem ogromne pokłady gniewu, których często nie jest nawet świadomy. To dobrze, że w ogóle pani jest zainteresowana losem swojego syna i że przyznaje się do błędów. Chyba rzadko jest to spotykane u rodziców, którzy raczej wolą zaakceptować czyny homoseksualne dzieci niż dociec prawdziwych źródeł tego stanu i starać się im pomóc.

 • wojtek

  [pytanie]

  czy jesteście OK? bo moje dziecko jeste homo i boję się o niegoi drugiego. Ja nie mam nic do Was ale wasze hormony i adrenalina buzuje i gdzie to wyładowujecie, czy nie w pubach gdzie jest dużo narkotyków, innych …. jak sobie rodzic ma z tym poradzić, z tą myślą?
  Czy mogę i powinieniem pójść z moim homo do lekarza, czy też nie prowokować.jestem postmodernistom, wartości są dla mnie względne, ale rodzina jest dla mnie najważniejsza jak mam zaakceptować homo dziecka, kiedy jest świat tylko wartości hetero i społeczny, i polityczny i kulturowy? jak z tym dać sobie radę dajęcie staremu radę chłopcy a może dziewczynki homo, Wasz od dzisiaj przyjaciel , wczoraj wróg bo jego dziecko jest inne, dzięki z góry

 • Rafał

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  Wiesz teraz Wojtku, że stereotyp homoseksualisty jest tylko stereotypem. Najlepsze, co mozesz dać swojemu synowi, to przede wszystkim wsparcie, nie osadzanie go, nawiazanie z nim dobrych stosunków. Bądź po prostu ojcem, nie takim jednak, jak wiekszość stereotypowych ojców, którzy niby sa twardzi, nie ukazują uczuć, a jak przyjdzie coś do czego to uciekają w alkohol lub inne uzaleznienia. Rozmawiaj z nim, bądź otwarty, szczery. Jeżeli chodzi o leczenie, to powinno zalezeć tylko od niego. Szczere rozmowy, czy dobrze się z tym czuje, jak widzi siebie w tym wszystkim pozwola nawiazać wam kontakt. Jezeli prawdziwie kochasz syna, to chyba hetero otoczenie nie powinno Cie obchodzić. Liczy sie osoba. Jezeli syn akceptuje siebie, to Ty tez powinieneś go zaakceptować. Myśle, ze w przeszłosci wiele razy go zawiodłeś, wiec teraz bąć mężczyzną.

 • G

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  Uważam że część dotycząca samotności, jest trochę naciągana ponieważ… Niestety ale my jako osoby homoseksualne mamy o wiele większy problem ze znalezieniem partnera/partnerki w społeczeństwie polskim… nie twierdze że jesteśmy skazani na samotność… ale smutną prawdą jest to że jesteśmy o wiele bardziej na nią narażeni… I to nie tylko w relacjach partnerskich, ale także jeśli chodzi o rodzinę i najbliższych. Poza tym związek na całe życie w Polsce jest bardzo trudny, bo odbiega znacząco od stereotypowego wizerunku małżeństwa. Co może rodzić nienawiść kierowaną w stronę par homoseksualnych… Jestem jeszcze młody i staram się patrzeć w przyszłość z optymizmem… Ale ta cała nienawiść szerząca się wśród polityków, ludzi i w końcu znajomych, sprawia iż perspektywa życia będąc gejem wydaje się usłana wieloma przeszkodami, z którymi nie wiem czy dam sobie rade…

 • praszczak

  []

  Jestem synem jednej z czterech matek gejów z tekstu „Urodziłam geja” („Polityka” z 19 stycznia 2008). Ponieważ utrzymujemy b.dobre kontakty nie musiałem długo namawiać mamy do spotkania z dziennikarką tygodnika i osobistych zwierzeń na temat moich upodobań, jak to przyjęła etc. Zgodziła się zresztą także na zdjęcie.
  Przede wszystkim zrobiła to dla gejów oraz ich matek/rodziców obawiających się coming-outu i konsekwencji z niego wynikających. Nie jest to wszystko łatwe, ba – dla młodego człowieka niekiedy może wręcz okazać się bardzo bolesne. Przypadki wyrzucania z domu własnych dzieci są jednak na szczęście rzadkie, a ewentualny gniew i rozczarowanie wcześniej czy później miną. Dlatego coming out wobec najbliższych jest – moim zdaniem -konieczny, bo ułatwia dalsze życie (należy oczywiście wybrać dobry moment). Matki na ogół zresztą domyślają się lub wręcz wiedzą o odmiennych skłonnościach. Tak było w każdym razie u mnie.
  Szczerość znacząco poprawiła wzajemne relacje w mojej najbliższej rodzinie. Artykuł jeszcze bardziej nas do siebie zbliżył. Trzeba było stawić również czoła homofobii, która dotknęła moją mamę po publikacji. Ale, uwierzcie, było warto!

 • Anna

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  Redakcja programu „Miasto Kobiet” w TVNStyle przygotowuje podobny program. Chciałybyśmy zaprosić do programu rodziców, którzy zaakceptowali orientacje seksualną swoich córek, synów i zechcą podzielic się z nami swoimi doświadczeniami. To będzie rozmowa na temat miłości i akceptacji! Osoby, które zechca nam pomóc prosze o kontakt na adres e-m ail reda-kcjagtz@gazeta.pl. Dziekujemy!

 • Kamil

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  Dam wam taką radę lepiej nie mówić rodzicom,że jest się gejem lub lesbijką ja to zrobiłem i bardzo tego żałuje ale udało mi się nieźle na ściemniać,że robiłem test psychologiczny jak rodzice się zachowują w takiej sytuacji gdy dziecko mówi im,że jest osobą homoseksualną i wierzcie uwierzyli ufffff…..całe szczęście by był to horror jak kolega wyżej napisał…

 • nie gej

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  zmiana orientacji osoby po prostu sie nie da!

  heh najpierw trzeba bylo by czlowieka zabic by zmienic mu orientacje

  czlowiek to orientacja itd..
  Zmienic co za ciemnota?

  czemu sa jeszcze takie herezje

 • 18Lena

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  A co mam zrobić, jeśli oświadczam rodzicom swoją orientację, a oni nadal nie przyjmują tego do wiadomości? Nadal chcą szukać mi chłopaka na siłę i zmuszają do życia według ich zasad?

 • uczen7LOlbn

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  a com mam zrobic jezeli uczy mnie gej ?? a jak sie we mnie zakochaa ??

 • Dominik

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  a jesli uczy Cie heteroseksualna kobieta i sie w Tobie zakocha, to co zrobisz?:-).

  http://dominik-gay.blog.onet.pl

 • uczen7LOlbn

  [Re: Rodziców pytania o homo]

  jak fajna to spoxx ;d;d ale on cos sie dziwnie na mnie patrzy ;//

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa