- homiki.pl - http://homiki.pl -

Kobiety z Lewego Brzegu

Książka Kobiety z Lewego Brzegu. Paryż 1900-1940 amerykańskiej literaturoznawczyni Shari Benstock, która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Sic! w przekładzie Ewy Krasińskiej i Piotra Mielcarka, to fascynująca opowieść o przedwojennej bohemie – paryskich Francuzkach i Amerykankach w Paryżu. U początków XX wieku zdecydowały się osiedlić nad legendarnym lewym brzegiem Sekwany, wyczuwając tam atmosferę sprzyjającą ich wewnętrznemu rozwojowi oraz twórczej pracy.

Te pisarki, redaktorki, wydawczynie, księgarki i gospodynie salonów współtworzyły kulturę i literaturę swoich czasów, budując w ramach niej własną, niezależną kulturę kobiecą. Benstock dowodzi, że ich wkład w kulturę i sztukę XX wieku nie został należycie opisany. Wiele uwagi poświęca niekonwencjonalnym stylom życia swoich bohaterek, narosłym wokół nich legendom i utrwalonym opiniom.

Bohaterkami książki są m.in. Gertrude Stein i Alice B. Toklas, Colette, Djuna Barnes, Edith Wharton oraz Anaïs Nin. W barwnej opowieści Benstock pojawiają się także męskie sławy epoki modernizmu, jak choćby James Joyce, Ezra Pound i Pablo Picasso.Shari Benstock, Kobiety z Lewego Brzegu. Paryż 1900-1940
Wydawnictwo Sic!
Przekład: Piotr Mielcarek i Ewa Krasińska
ISBN 83-88807-59-5