- homiki.pl - http://homiki.pl -

Darkroom


„Kim jest Krystian, pyta dziadek. Moim najlepszym przyjacielem, odpowiadam. Skąd, pyta dziadek. Ze szkoły, z Zagrzebia. Kim są jego rodzice, wypytuje dziadek. Mama jest muzułmanką, tata Serbem, a on jest pedałem, odpowiadam. Niezły kocioł, mówi dziadek i śmieją mu się oczy.”


„Darkroom” to pierwsza powieść urodzonej w 1968 roku w Zagrzebiu chorwackiej pisarki Rujany Jeger.

Obecnie Rujana Jeger mieszka w Wiedniu. Jest stałą felietonistką chorwackiego wydania „Cosmopolitan”, współpracuje ze szwedzkim czasopismem „Amelia” i wiedeńskim „Die Bunet Zeitung”.Powieść.
„Życie jest jak „darkroom” – nigdy się nie wie, kto i jak cię przeleci, a i ty nie wiesz, kogo i jak przelecisz. Ale jest zbyt podniecające, by po prostu z niego wyjść…” – tak brzmi życiowe motto jednego z bohaterów książki Rujany Jeger, geja Krystiana. Jego przyjaciółka, Morana, jest wyemancypowaną (ale bez przesady) kobietą, wychowaną w środowisku „bohemy intelektualno-artystycznej”, a więc ludzi żyjących niekonwencjonalnie, o otwartych, bezpruderyjnych umysłach, co pozwala jej żyć w ten sam sposób.


Lekka, przyjemna i inteligentna lektura. Okruchy dawnego, jugosłowiańskiego świata autorki i bohaterki przeplatane dowcipnym komentarzem do rzeczywistości emigracyjnej.


Rujana Jeger


Darkroom


wyd. I 2004 ISBN 83-89755-10-6


Przeł. z chorwackiego Dorota Jovanka Ćirlić

Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2004