Bo to jest w miłości najstraszniejsze


Napisany z pasją i wspaniałą ironią utwór, zbudowany na wzór mozaiki z 498 fragmentów, opowiada historię namiętnego związku dwóch kobiet. Akcja rozgrywa się w Paryżu i Zurychu lat 90. Véronique poznaje Nicole i dla niej wraz z dziećmi opuszcza męża, by na kilka dni przed rozwodem do niego wrócić. Nicole, jak romantyczni kochankowie, nie może pogodzić się z utratą ukochanej. Bo to jest w miłości najstraszniejsze to opis kolejnych etapów żałoby, zakończonej jednak wyzwoleniem.

Książka kryje w sobie jeszcze jeden temat – narodziny pisarki i jej dzieła. Maria Janion w swoim posłowiu analizuje topos miłości romantycznej, która w powieści Müller odżyła we współczesnej homoseksualnej formie.

Nicole Müller urodziła się w 1962 roku w Bazylei. Podróżowała do Chile, Boliwii i Peru. Uczyła się kaletnictwa, studiowała romanistykę i slawistykę. Pracowała jako dziennikarka, tłumaczka, lektorka, jako kierowca taksówki i przy taśmie produkcyjnej. Oprócz Bo to jest w miłości… , książki przetłumaczonej na sześć języków obcych, opublikowała też Mehr am 15. September (1995) i Kaufen! (2004).

„Efektem oślepiającego i ogłuszającego transu miłosnego musi być stale jątrząca się rana pamięci. Wspomnienia są, według Müller, jak pociski dum-dum, które wpadają w ciało i napotykają w nim opór, zaczynają kręcić się w kółko i wyszarpują straszliwe rany

Opowiadana fabuła daje się szybko streścić, co sama autorka czyni w krótkim wywodzie zatytułowanym Historia, poprzedzającym 498 fragmentów. Ale jednocześnie ostrzega: to, co najważniejsze, jest między wierszami” (Maria Janion)

„Subtelna powieść miłosna Nicole Müller jest artystycznym objawieniem” („Neue Züricher Zeitung”)

„Ta historia o miłości kobiety do kobiety jest w 150 procentach autobiograficzna” (Nicole Müller)

Nicole Müller, Bo to jest w miłości najstraszniejsze, przekład Alicja Buras,
posłowie Maria Janion, Sic!, Warszawa 2004, 135 x 205 mm, oprawa twarda, 122 s., cena 29,90 zł, ISBN 83-88807-53-6

2 komentarzeBo to jest w miłości najstraszniejsze

  • ebh

    [Re: Bo to jest w miłości najstraszniejsze]

    Bo to jest w tej książce najstraszniejsze, że jest do szpiku kości prawdziwa.

  • Erico

    [Re: Bo to jest w miłości najstraszniejsze]

    jest ta książka prawdziwa, ale do pewnego momentu. Zaczyna sie na tragedii i kończy na tragedii. A życie tez bywa piękne!

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa