Szampan dla Oskara!


150 lat temu, 16 V 1854 roku w Dublinie urodził się Oscar Fingal O'Flaherty Wills Wilde, zwany „pierwszym nowoczesnym homoseksualistą świata”. Był jednym z pierwszych nowożytnych pisarzy mających odwagę pisać o homoseksualizmie. Oskar pisał o trudności prowadzenia podwójnego życia w zakłamanym społeczeństwie i próbach ucieczki z tego zniewolenia.

Minęło 150 lat, świat się zmienił, ale nietolerancja i kołtuństwo nadal czują się dobrze. Potrzeba jeszcze wielu Oskarów mających chęć i odwagę przeciwstawić się „jedynie słusznemu” sposobowi myślenia i „jedynej słusznej” ideologii…Oskarze – gdziekolwiek jesteś – wznosimy toast na Twoją cześć!Trzymaj za nas kciuki!!

zapraszamy do przeczytania artykułu o Oskarze.

9 komentarzySzampan dla Oskara!

 • bimbalimba

  [Re: Szampan dla Oskara!]

  no stary, sliczna manipulacja ..gdzie wilde pisal o homoseksualizmie- chce tylko przypomniec , ze sam wpakowal sie w ta kabale wytoczywszy proces o znieslawienie- nazwanie go w liscie ‚sodomita’ … i kto go nazywa ‚pierwszym nowoczesnym homoseksualista’? to tak na poczekaniu wymyslone? co to mialoby w ogole znaczyc?- nie poruszal w swojej tworczosci zadnych ‚nowoczesnych ‚ watkow jedynie przyswajal tradycje poznego francuskiego romantyzmu …w ogole przypadek wilde’a jest chyba troche inny- jst przykladem jak dzialalo prawo w wiktorianskiej anglii- wilde’a skazano za sodomie bo byl irlandczykiem spoza arystokracji – i to granie na uprzedzeniach narodowo-klasowych jest w tej sprawie wazniejsze …

 • bukowski

  [Re: Szampan dla Oskara!]

  „pierwszy nowoczesny homosekualista” – określenie wzięte z ksiązki „Stu kochających inaczej, którzy mieli największy wpływ na dzieje ludzkości”.
  Wilde nie pisał o miłości między dwoma facetami? Chyba pisał:-)

 • bimbalimba

  [Re: Szampan dla Oskara!]

  no niestety, ksiazki mowiacej o zwiazku milosnym mezczyzn wilde nie popelnil … w de profundis pisze o swojej niesczesliwej bo odrzuconej, pogardzonej /przez partnera/milosci do douglasa ale to raczej utwor o charakterze bardziej ‚ogolnoludzkim’ niz jakos sczegolnie ‚gejowskim’.

 • bukowski

  [Re: Szampan dla Oskara!]

  No spierałbym się dalej:-)
  Tak czy owak, Oskar wielkim pisarzem był i jest pojmowany jako pisarz – gej.
  A urodziny, zwłaszcza takie okrągłe warto obchodzić:-)

 • bimbalimba

  [Re: Szampan dla Oskara!]

  o, tu sie zgodze, urodziny zawsze, byleby w milym towarzystwie i przy suto zastawionym stole

 • Rikki (rikki22@o2.pl)

  [Re: Szampan dla Oskara!]

  Tekst o Oskarze i książce ciekawy, choć cenniejszą niż „Portret…” dla nas pozycją Wilde’a wydaje mi się „De profundis”. Niestety, książka trudna do zdobycia i nie wznawiana od lat. On-line dostępna tylko w oryginale. A ma ona moc terapeutyczną – mnie kiedyś bardzo pomogła. W związku z tym serdeczna moja prośba: może ktoś się postara i – jeśli dysponuje polskim tłumaczeniem – przyśle mi skan albo zamieści tu na stronie?! Zrobilibyśmy w ten sposób kawał dobrej roboty. Bo rzecz naprawdę warto spopularyzować!

 • bukowski

  [Re: Szampan dla Oskara!]

  rikki22 – postaramy się poszukać:-)

 • Rikki

  [Re: Szampan dla Oskara!]

  :-))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
  Anioł jesteś! Daj mi jakoś znać, że już.

 • Rikki

  [Re: Szampan dla Oskara!]

  Nie udało sie znaleźć? Bardzo mi zależy… I jeszcze jedno pytanie: czy „Znikanie podmiotu…” P. Burgera ukazało się już po polsku może?

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa