- homiki.pl - http://homiki.pl -

Tęcza, pierścień i rosa Winkel – znaki lesbijek i gejów

W jaki sposób geje i lesbijki rozpoznają się w życiu codziennym? Nie chodzi tu o ukradkowe spojrzenia i mrugnięcia okiem lecz o znaki i symbole, które w ciągu ostatnich dziesięcioleci stały się znakami rozpoznawczymi dla społeczności homoseksualnej. Jak wy się rozpoznajecie? – często zadają mi to pytanie moi „heteryczni” znajomi. – Przecież jest was tak niewielu, a po niektórych wcale „tego” nie widać. Przecież nie tylko poznajecie się przez Internet albo w lokalach gejowskich…

To prawda. Zdecydowana większość gejów poznaje się przez siec wirtualną lub też siatkę powiązań i kontaktów towarzyskich. Do rzadkości należą znajomości zawierana przypadkiem, na ulicy. Wiadomo że wtedy najłatwiej o pomyłkę, a konsekwencje podrywania niewłaściwej osoby mogą być różne i często opłakane, chociaż…podobno „nie ma prawdziwych heteryków – są tylko niewłaściwie podrywani“. 😉Cóż, geje i lesbijki mają zdecydowanie trudniej niż klasyczni heterycy jeżeli chodzi o rozpoznawanie się. Ale jakoś trzeba sobie radzić. Już od lat 70-tych homoseksualiści amerykańscy zastanawiali się nad wypromowaniem uniwersalnego symbolu środowiska.
Najbardziej kolorowym symbolem stała się tęczowa flaga, zawierająca spektrum 6 kolorów: czerwonego, pomarańczowego, żółtego, niebieskiego i fioletowego, które reprezentować mają różnorodność wspólnoty gejów i lesbijek. Wybór tęczy jako symbolu ma swoje uzasadnienie historyczne. Już w Starym Testamencie tęcza pojawia się jako symbol łączności między niebem a ziemią i przymierza między Bogiem a człowiekiem a także rękojmią, ze potop nigdy nie zagrozi już rodzajowi ludzkiemu.W starożytnej Grecji tęcza była towarzyszką i atrybutem bogini Iris a w Chinach symbolizowała łączność przeciwieństw Yin i Yang. Starożytni Germanie uznawali tęczę jako drogę do Walhalli, miejsca, gdzie bóg Odyn przyjmował dusze poległych w walce bohaterów; czyli rodzaj panteonu. Pierwszą tęczowa flagę zaprojektował i własnoręcznie wykonał w San Francisco amerykański artysta Gilbert Baker w roku 1978.Sześciokolorowa tęcza zrobiła karierę w kręgach gejowsko-lesbijskich Powstała cała paleta produktów zawierających 6 kolorowych pasków: znaczki do przypinania, koszulki, ręczniki, dywaniku, podkładki pod mysz do komputera, czapeczki baseballowe, bielizna pościelowa czy bardzo popularne ostatnio w Niemczech wiatraczki ogrodowe, balkonowe czy wreszcie latawce. W Holandii i Niemczech przed wejściem do większych lokali gejowskich dumnie powiewają duże tęczowe flagi a na drzwiach mniejszych lokali znajdujemy tęczowej naklejki. Poszczególne kolory oznaczają: czerwony = życie, pomarańczowy = zdrowie, żółty = słońce, zielony = naturę, niebieski = sztukę a fioletowy = ducha harmonię.Od 1989 przedstawiciele środowiska skórzaków mają swoją własną flagę Leatherpride-Flagge. Jest ona w swym układzie podobna do tęczowego pierwowzoru lecz zawiera dodatkowo czerwone serce- symbol miłości. Białe paski oznaczają czystość i otwartego obopólnie akceptowalnego związku. Czarne i niebieskie paski oznaczają skórę i jeans. Istnieje jeszcze podobna flaga dla „miśków” różniąca się jednak kolorami w odcieniach brązu i beżu i odciskiem czarnej niedźwiedziej łapki.


Lambda – to litera alfabetu greckiego wybrana przez amerykańskich aktywistów GLBT już w roku 1970 jest oficjalnym symbolem walki o równouprawnienie homoseksualistów. Większość polskich organizacji gejowskich zarejestrowano oficjalnie w roku 1990 jako „Stowarzyszenie Grup Lambda”. Ten symbol nie jest tak często używany (jak kolorowa i radosna w swojej wymowie tęcza), podobnie jak „Różowy Trójkąt” czyli rosa Winkel, który był wykorzystywany przez nazistów w obozach koncentracyjnych dla oznaczania, czyli stygmatyzacji homoseksualnych więźniów, którzy musieli go nosić na obozowych pasiakach. W latach 70- przyjął się zwyczaj używania go do publicznego demonstrowania dumy z faktu, że jest się homoseksualistą. Różowy trójkąt jest popularny głównie w Europie na terenie Niemiec, podczas gdy tęczowa flaga przede wszystkim za oceanem. No i oczywiści u nas też, bo co Amerykanin wymyśli to Polak polubi…Pierścionek, obrączka na małym palcu lewej ręki stanowiła zawsze dyskretny sposób sygnalizowania swoich homoseksualnych preferencji, podobnie jak mały, złoty lub srebrny kolczyk umieszczony w prawym uchu.Ponieważ kobiety noszą kolczyki zdecydowanie częściej niż mężczyźni, zatem ich znaki rozpoznawcze są nieco inne. Nie jestem lesbijką, ale słyszałem, że wisiorek w formie podwójnej siekierki (tzw. Labrys), zabójcza broń, walecznego legendarnego plemienia Amazonek, sygnalizować może, że jego właścicielka obywa się bez mężczyzn. Stosowane często symbole planety Wenus w formie podwójnej, których pierścienie nakładają się na siebie również stanowią symbole lesbijskich preferencji, lecz także bardzo popularnego ruchu feministek.I jeszcze nowość, z którą w Polsce się nie spotkałem. Hanky Code stanowi nieskomplikowaną formę informowania o preferencjach seksualnych bez użycia słów. Kod ten stosowany jest właściwie wyłącznie w barach dla skórzaków i fetyszystów, posiadających darkroomy i inne podobne „atrakcje”. Polega on na umieszczaniu w tylniej kieszeni spodni jeansowych lub skórzanych chusty w odpowiednim kolorze po stronie lewej lub prawej. Hanky Code cieszy się coraz większą popularnością nie tylko w kręgach gejowskich, lecz stanowi, zwłaszcza w Ameryce i Holandii, charakterystyczny element całego środowiska SM.

Autorzy:

zdjęcie Janusz Boguszewicz

Janusz Boguszewicz [1]

tłumacz, belfer, germanista, publicysta, gej, komunista, ateista, czasami „mason” i anty-kaczysta. Ostatnio feminista i antyglobalista. WYKSZTAŁCIUCH. Współpraca z portalami homiki.pl, innastrona oraz magazynem Replika.