Sierpniowy numer „InterHom”

W lipcu wydawało się, że najgorętszy okres w życiu polskich lesbijek i gejów już minął, że nic ciekawego się nie zdarzy, a następnym wielkim „show” będzie dopiero proces Lecha Kaczyńskiego przed Sądem Administracyjnym, związany z bezprawnym wydaniem zakazu odbycia Parady Równości. Tymczasem życie, jak zawsze, okazało się nieprzewidywalne. Dzięki spektakularnej akcji niemieckich organizacji lesbijsko-gejowskich o naszych problemach znowu było bardzo głośno, i to tak bardzo, że usłyszała o nich cała Europa.

Demonstracja z udziałem deputowanych do Bundestagu oraz Parlamentu Europejskiego przed Ambasadą RP w Berlinie, a następnie Nagroda Odwagi Cywilnej przyznana Kampanii Przeciw Homofobii w czasie berlińskiego CSD, to wielkie i ważne wydarzenia, świadczące o tym, że ruch LGBT w Polsce jest coraz silniejszy, i oby tak dalej. Zresztą wszystko wskazuje na to, że intensywny rozwój wypadków będzie trwał. Przecież na 11 sierpnia Senat RP zaplanował posiedzenie plenarne, dotyczące przyjęcia ustawy o związkach partnerskich osób homoseksualnych! Informacje na ten temat znajdziecie w kolejnym numerze „InterHoma”, a o wydarzeniach w Berlinie przeczytacie już w sierpniu.

O AIDS i zakażeniach HIV mówi się w Polsce coraz mniej. Doszło nawet do tego, że rząd RP zapomniał przygotować na kolejne lata Programu Walki z AIDS. Brak takiego programu, zdaniem księdza Arkadiusza Nowaka, zagrażał dotychczasowemu finansowaniu leczenia chorych. Na szczęście przypomniano o tym w stosownym momencie, a nowy minister zdrowia, Marek Balicki, gwarantuje, że program powstanie na czas. Jest to o tyle istotne, że sytuacja epidemiologiczna związana z zakażeniami HIV drastycznie się ostatnio pogorszyła, a do państw uznanych za kraje największego ryzyka zaliczani są także nasi wschodni sąsiedzi: Ukraina, Rosja, Białoruś, Estonia. O tym wszystkim, jak też o ostatniej konferencji w Bangkoku, przeczytacie na naszych łamach.

Publikujemy też listę kolejnych pięciu homofobów, która tym samym powiększyła się już do 10 nazwisk. Wszystkie znajdziecie w naszej internetowej ankiecie i będziecie mogli oddać swój głos na największego z homofobów.

Będzie też wywiad z jedną z bardziej znanych w gejowskim środowisku osób, a mianowicie z filozofem dr Magdaleną Środą. „Boję się Polski Romana Giertycha. To nie moja Polska” — stwierdziła w rozmowie ze mną Pani Magda. Nie sposób nie przyznać jej racji. Ja też się boję takiego kraju. Tymczasem Mr Ge w swoim felietonie pisze przewrotnie, że on nie boi się rządów LPR-u, ponieważ nie są w stanie naruszyć fundamentów wolnego rynku, a w kolejnych wyborach i tak LPR znajdzie się poza parlamentem. Być może, ale czy aby taka teza nie jest zbyt ryzykowna?

Jeśli już o ryzyku mowa, to rozmawiamy także z dwoma chłopakami, którzy zaryzykowali wiele, ujawniając swoją orientację seksualną w popularnym polsatowskim programie „Bar”. Okazuje się, że polskie media nie potrafią profesjonalnie wykorzystać takiego wydarzenia, jakim jest publiczna deklaracja, że ktoś jest lesbijką lub gejem. Na Zachodzie wokół takich osób rozwinął się wielki biznes, który nabija kabzę producentom, a z samych zainteresowanych czyni niemalże superprodukt popkultury. Abyście mieli możliwość porównania, opisujemy także losy dwóch brytyjskich gejów, którzy zwyciężyli w programach reality show.
Zwycięzcą, ale w kategorii seriali telewizyjnych, okazał się zaś film „Sześć stóp pod ziemią”, który, jak się na to zanosi, przebije popularnością nawet taki hit, jakim był „Seks w Wielkim Mieście”. Publikujemy rozmowę z głównym bohaterem serialu Michaelem C. Hallem.


Wreszcie, poruszyliśmy kolejny temat istotny dla gejowskiej popkultury. Po clubbingu przyszła pora, aby odpowiedzieć sobie na pytanie: co dla lesbijek i gejów jest obecnie trendy? Okazuje się, że niekoniecznie musimy być w tym zgodni, ponieważ co innego jest trendy dla kobiet, a co innego dla mężczyzn. Nie można także doszukać się wspólnego cool-mianownika dla lesbijek i gejów.
Będą także dwa felietony: Bartosza Żurawieckiego oraz Marty Maciejewskiej i jak zawsze: newsy, recenzje, fragmenty książek („Dom na krańcu świata” Michaela Cunninghama i „Taka ładna” Małgorzaty Mostowik), najbardziej aktualny klubowy rozkład jazdy oraz omówienie strony www. Zachęcamy do lektury.Sergiusz Wróblewski
redaktor naczelny InterHom

Autorzy:

zdjęcie Sergiusz Wróblewski

Sergiusz Wróblewski

autor zmigrowany z php-nuke – ID: 47; nazwa: Sergiusz Wróblewski

4 komentarzeSierpniowy numer „InterHom”

 • Gość

  [Re: Sierpniowy numer]

  ‚polskie media nie potrafią profesjonalnie wykorzystać takiego wydarzenia, jakim jest publiczna deklaracja, że ktoś jest lesbijką lub gejem. Na Zachodzie wokół takich osób rozwinął się wielki biznes, który nabija kabzę producentom, a z samych zainteresowanych czyni niemalże superprodukt popkultury.’

  chcecie, zeby na sile wpychali ludziom ‚gwiazdy’ tylko dlatego, ze sa gejami/bo gwiazd-lesbijek na zachodzie nie ma- to tez poruszyliscie?/???

 • Jerzy(k) homik

  [Re: Sierpniowy numer]

  Tak sobie myślę, że nie chciałbym, aby „polskie media profesjonalnie wykorzystywały fakt, że ktoś jest lesbijką / gejem”… To jest obrzydliwe – coraz więcej spraw z życia osobistego ludzi staje się TOWAREM, produktem marketingowym.

  Niedługo pewnie będziemy oglądać reality show z domu starców, a telewidzowie będą głosować w audiotele (6 pln za sms), kto umarł łądniej – babcia Hela czy dziadzio Miecio…

  Ja tak nie chcę!!!!!!!

  Rzygać mi się chce.

 • Gość

  [Re: Sierpniowy numer]

  Popieram przedmówców.

 • Ana

  [Re: Sierpniowy numer]

  tak naprawde nie wiele moge napisac na temat tej gazetki bo nigdzie nie moge jej dostac.mieszkam we wroclawiu duze miasto a nigdzie jej nie ma oblecialam juz wszystko i nic…gdzie moge ja dostac?

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa