Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne popiera związki gejów i lesbijek

Odmawianie parom jednopłciowym dostępu prawnego do zawarcia cywilnego związku małżeńskiego jest działaniem dyskryminującym i może mieć negatywny wpływ na dobro psychologiczne, psychiczne, społeczne i ekonomiczne gejów i lesbijek – uważają amerykańscy psychologowie. Zgodnie z rezolucją, przyjętą 28 lipca b.r. przez Kongres Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (APA – American Psychological Association), zabranianie parom jednopłciowym zawierania małżeństw jest działaniem dyskryminującym i w niesprawiedliwy sposób pozbawia te pary, ich dzieci i innych członków ich rodzin korzyści prawnych, finansowych i społecznych wynikających z cywilnych związków małżeńskich.

APA sprzeciwia się również działaniom dyskryminującym w kwestii adopcji dzieci przez pary jednopłciowe, opieki nad dziećmi, odwiedzin, rodzin zastępczych oraz świadczeń zdrowotnych dotyczących rodzicielstwa.

Obydwa stanowiska przyjęte zostały na podstawie materiału zawartego w zaleceniach przedstawionych przez Grupę Roboczą APA ds. Rodzin i Związków Jednopłciowych. Grupa robocza, mianowana przez Kongres APA w lutym 2004 r., miała za zadanie sformułowanie zaleceń dla APA, mogących stanowić dla psychologów punkt odniesienia w obecnej debacie nad cywilnymi związkami małżeńskimi par homoseksualnych. Zalecenia miały zostać sformułowane na podstawie badań nad rodzinami i związkami jednopłciowymi.

Podsumowując badanie, siedmioosobowy zespół psychologów złożony z ekspertów zajmujących się badaniami nad rodziną i związkami partnerskimi oraz specjalistów od spraw homo- i biseksualistów stwierdził, że dyskryminacja i uprzedzenia dotyczące orientacji seksualnej mają niszczący wpływ na dobro psychologiczne, psychiczne, społeczne i ekonomiczne lesbijek, gejów i osób biseksualnych. Stwierdzono również, że pary homoseksualne są w istotnym stopniu podobne do par heteroseksualnych, jak również, że orientacja seksualna rodziców nie ma wpływu na skuteczność metody wychowawczych ani też na przystosowanie społeczne, rozwój i dobro psychologiczne dzieci.

„APA dostrzega znaczenie instytucji cywilnego związku małżeńskiego, która niesie ze sobą status społeczny, ważne korzyści prawne, przywileje i prawa,” stwierdził psycholog Armand R. Cerbone, przewodniczący grupy roboczej, prowadzący prywatną praktykę lekarską w Chicago. „Dyskryminacja wszelkiego rodzaju ma ogromnie niszczący wpływ na ludzkie zdrowie i kondycję psychiczną. W kontekście toczącej się obecnie szerokiej debaty społeczno-politycznej APA i psychologowie musieli zająć się tym, co ich zdaniem jest tu w interesie publicznym.”

Mając na uwadze wyniki badań dotyczące wpływu dyskryminacji na psychikę ludzką oraz fakt, że nie ma naukowego uzasadnienia dyskryminowania par jednopłciowych w kwestii zawierania przez nie cywilnych związków małżeńskich, grupa robocza stanowczo zaleciła, by APA wspierała poszczególne stany przy wprowadzaniu instytucji jednopłciowych małżeństw cywilnych i uznawaniu praw rodzicielskich gejów i lesbijek. Zdaniem Cerborne’a z punktu widzenia dbałości o godność człowieka należy zwrócić uwagę na fakt, że zezwalanie parom jednopłciowym na zawieranie małżeństw może być szczególnie korzystne dla tych, którzy doświadczają dodatkowo dyskryminacji ze względu na rasę, przynależność etniczną, niepełnosprawność, płeć i tożsamość płciową, religię czy status społeczno-ekonomiczny.

Według danych Urzędu Obrachunkowego Stanów Zjednoczonych w USA istnieje ponad tysiąc federalnych przepisów prawnych, w których stan cywilny jednostki jest czynnikiem decydującym o przyznaniu różnorakich zasiłków, korzyści, praw i przywilejów.

Grupa Robocza APA ds. Rodzin i Związków Jednopłciowych: dr Armand Cerbone, Chicago, Illinois; dr Beverly Greene, St. John’s University; dr Kristin Hancock, Graduate School of Professional Psychology Uniwersytetu im. Johna F. Kennedy’ego; dr Lawrence A. Kurdek, Wright State University; dr Candace A. McCullough, Bethesda, Maryland; dr Letitia Anne Peplau, University of California, Los Angeles

Pełny tekst rezolucji dostępny jest pod adresem:

http://www.apa.org/releases/gaymarriage_reso.pdf

 


Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (APA – American Psychological Association) z siedzibą w Waszyngtonie jest największą organizacją akademicko-zawodową reprezentującą psychologów w USA i największym na świecie stowarzyszeniem psychologów. Należy do niego ponad 150 tysięcy badaczy, nauczycieli akademickich, lekarzy, konsultantów i studentów. Prace w ramach APA toczą się na 53 obszarach psychologii w 60 stowarzyszeniach lokalnych w USA i Kanadzie. Celem APA jest rozwijanie psychologii jako nauki, jako zawodu i jako środka promowania zdrowia, edukacji i godności ludzkiej.

Tłum. notatki prasowej APA – Uschi „Sass” Pawlik – Kobiety-kobietom.com

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa