Choroby męskiej skóry

Skóra jest organem, który spełnia wiele funkcji w organizmie człowieka. Pomimo mechanizmów obronnych, jakie skóra posiada, również i ona jest zagrożona chorobami. Choroby skórne mogą być uwarunkowane genetycznie, mogą wynikać z osłabienia organizmu, a także osłabienia samej skóry. Duży wpływ na rozwój chorób skórnych mają uszkodzenia mechaniczne.

Do najczęściej spotykanych chorób skóry męskiej możemy zaliczyć:

– wykwity, wypryski, znamiona
– choroby wywołane przez gronkowce ( ropne )
– choroby wywołane paciorkowcem
– drożdżyce
– grzybice
– mechaniczne uszkodzenia skóry
– choroby włosów, które również zaliczane są do chorób skóry.

Ostre zapalenie mieszków włosowych i figówka – choroby wywołane przez gronkowce

Ostre zapalenie mieszków włosowych jak i figówka są chorobami występującymi głównie na twarzy. Dotyczą głownie mężczyzn, a spowodowane są najczęściej przez golenie się. Objawami ostrego zapalenia mieszków włosowych jest pęcherzyk lub krosta ropna przebita włosem. Krosta ta jest twarda.
Figówka natomiast jest chorobą rozpoczynająca się od zapalenia mieszków włosowych. Schorzenie to jest przewlekłym zapaleniem mieszków włosowych oraz tkanki okołomieszkowej. Objawem również jest pęcherzyk lub krosta ropna przebita włosem. Włosy tutaj dają się łatwo usunąć. Leczenie jest bardzo trudne, ponieważ może dochodzić do samozakażenia.

Trądzik rożowaty

Trądzik ten dotyczy osób po czterdziestym roku życia, nieco częściej kobiet niż mężczyzn. Występuje tutaj jednak postać przerosła tego trądzika, która dotyczy tylko mężczyzn. Powstawaniu trądzika różowatego sprzyja wiele czynników, podstawowym z nich jest często występujący łojotok. Wpływ na chorobę mają także zaburzenia hormonalne oraz naczyniowo-ruchowe. Objawem tych ostatnich jest rumień. Dużą rolę na trądzik różowaty odgrywają zaburzenia ze strony układu pokarmowego, których powodem może być niedokwaśność soku żołądkowego albo infekcja bakterią helico bacter pylori. Zmiany chorobowe występują głownie na twarzy. Przy trądziku różowatym mogą także występować zapalenia brzegów powiek oraz samych spojówek.

W trądziku różowatym występuje postać przerosła, która dotyczy tylko mężczyzn. Polega ona na przeroście tkanek miękkich nosa. Nos staje się pobruzdowany, guzowaty i mocno zaczerwieniony. Sama chrząstka nosowa staje się dużo większa. W tym wypadku potrzebna jest interwencja chirurgiczna, która polega na ścinaniu nożem elektrycznym mas guzowatych.

Choroba przebiega w etapach i trwa wiele lat. W pierwszym stadium występują jedynie napadowe rumienie, które znikają samoistnie po pewnym czasie. W dalszym etapie pojawia się utrwalony rumień. W jego obrębie mogą pojawić się rozszerzone naczynia krwionośne, czyli teleangiektazje. W ostatnim, trzecim etapie, dołączają się wykwity w postaci grudek i krost.

Łupież rumieniowy

Wywoływany jest przez bakterie maczugowce. Występuje najczęściej u osób dorosłych, a zwłaszcza u mężczyzn. Lokalizuje się go w ciepłych i wilgotnych miejscach ciała, takich jak pachwiny, pachy, przestrzenie międzypalcowe. Charakterystycznym objawem jest lekkie swędzenie i złuszczanie się skóry. Zmiany są wyraźnie kliniczne, charakteryzują się łukowatymi ostro odgraniczonymi od otoczenia wykwitami plamistymi. Z początku są czerwone, z czasem stają się brunatne, mogą być rozmiarów dłoni. Leczenie jest miejscowe antybiotykami.

Choroby włosów

Choroby włosów mogą być spowodowane wieloma czynnikami zarówno wewnętrznymi jak zewnętrznymi, najczęściej mechanicznymi. Szkodliwe czynniki fizykalne, chemiczne czy leki, mogą doprowadzić do miejscowych lub ogólnych zaburzeń powstawania włosów. Również uszkodzenia kosmetyczne poprzez zbyt silne i źle dobrane środki do włosów oraz źle wykonywane zabiegi na skórze głowy. U mężczyzn charakterystyczne jest łysienie męskie androgenowe. Związane jest ono hormonami androgenami. Choroba ta występuje po 20 roku życia. Charakteryzuje się nabytymi niebliznowaciejącymi i niezapalnymi ogniskami wyłysienia. Mają one przeważnie kształt okrągły lub owalny, w niektórych przypadkach może dojść do całkowitej utraty włosów.

Grzybice

Grzyby są mikroorganizmami podobnymi do roślin, są one jednak pozbawione zdolności fotosyntezy. W przyrodzie rozpowszechnione jako saprofity, żyją na materiałach organicznych. Rozróżniono około 100 tys. rodzajów grzybów, z czego tylko 100 może spowodować choroby. Trzeba tutaj zaznaczyć, że grzyby stanowią pewną część prawidłowej flory człowieka, np. w przewodzie pokarmowym występują drożdże.

Grzybicą, czyli grzybami, najczęściej można się zarazić od zakażonych nią ludzi, zwierząt, a nawet roślin. Grzyby rozmnażają się przez pączkowanie pojedynczych komórek albo zewnątrzkomórkowo lub wewnątrzkomórkowo – przez podział strzępków. Niektóre grzyby potrafią wzrastać i rozmnażać się obydwoma sposobami.

Grzybica obrębna pachwin jest kolejnym schorzeniem występującym najczęściej u dorosłych mężczyzn. Zlokalizować ją można w obrębie skóry pachwin. Choroba jest charakterystyczna gdyż zmiany są rumieniowo złuszczające się, wyraźnie odgraniczone od otoczenia. Największe wykwity występują na obwodzie. Świeże zmiany charakteryzują się kolorem czerwonym, są rumieniowe, natomiast stare żółtobrunatne.

Grzybica dłoni i stóp jest również często występującym schorzeniem u obu płci. Grzybicą stóp łatwo można się zakazić, np. na basenie. Powstawaniu tego rodzaju grzybic sprzyja także ciasne obuwie, zbytnie przegrzewanie stóp, a także obuwie z tworzyw sztucznych, które ogranicza oddychanie skóry stóp. Z kolei grzybicą dłoni można się zakazić poprzez kontakt z zakażonymi przedmiotami lub bezpośredni kontakt przez dotyk z chorą skórą. Obydwie grzybice można podzielić na trzy rodzaje:

– suchą wyprzeniową, ze zmianami między palcami,
– suchą hiperkeratotyczną, czyli z nadmiernym rogowaceniem,
– potnicową, która charakteryzuje się rumieniowo złuszczającymi się wykwitami
Pojawiają się tutaj również pęcherzyki, którym towarzyszy świąd.

Autorzy:

zdjęcie Mikołaj

Mikołaj „jalokim” Maciejewski

autor zmigrowany z php-nuke – ID: 53; nazwa: Mikołaj „jalokim” M

16 komentarzyChoroby męskiej skóry

 • dariusz

  [Re: Choroby męskiej skóry]

  mam lupiez pstry i grzybice a nie mam odwagi isc do lekarza bo mieszkam w malym miescie i to by szybko sie roznioslo. a wtedy by sie wszyscy odemnie osuneli bo . w tym miescie jestem jedyna tolerancyja osoba . oni by tego nie zrozumieli. bylem w innym miescie ale mnie odeslali do mojego lekarza roddzinnego. prosze pomuzcie .darek782@wp.pl
  pozdrawiam papaski

 • Asia

  [Coś z włosami….?]

  Nie wiem co się dzieje, ale od jakiegoś czasu na poduszce i czasami na prześcieradle są plamki,które mają „konsystencję” gumową. Dokładnie można zdrapywać je z poduszki. Jestem naprawdę wystraszoną nie wiem o czym to świadczy, tym bardziej,żę dbam o swoje włosy często myję głowę. Może to efekt farbowania, lub używania prostownicy. Proszę, pomóżcie.

 • Sławek

  [Re: Choroby męskiej skóry]

  zrobiła mi się ochydna krosta na tyłku i nie wiem co to jest ratunku

 • Dorota

  [Re: Choroby męskiej skóry]

  Mam strasznie popękaną skórę na wewnętrznych stronach dłoni aż do krwi:((:(( Pomóżcie!! Żadne tłuste maści nie pomagają, robię wszystko w rękawiczkach gumowych,ale pod wpływem wody wszystko sie wysusza:((

 • Kolo

  [Re: Choroby męskiej skóry]

  Mam strasznie suchą skóre na dłoniach od strony wewnętrznej. Do tego stopnia że aż się złuszcza. Powstają bąble w których naskórek jakby odkleił się od reszty. Potem one pękają o tak schodzą całe kawałki skóry. Zadne kremy nie pomagają nawet najlepsze. Wykluczam alergioe na jakiś detergent gdyż od lat używam tych samym środków a to pojawiło się nie dawno. Jest jeszcze coś. „to” pojawia się co jakiś czas tj. mam to miesiąc potem schodzi jest wszystko wonderfull i tak przez jakieś dwa miesiące i znów wraca. Jak już całą skóra zejdzie to wtedy to mija. Wraca po jakimś cczasie i tak ciągle. Błędnie koło. Wstyd jest mi podać komuś dłoń bo to strasznie nieestetycznie wygląda. Cały czas chodzę z zacśniętymi rękoma i przez to one się pocom co powinno je nawilżyć a otóż nie. Nawet jeśli ich nie zaciskam to to wraaca. Proszę o pomoc. Najlepiej na maila: muzyk92 (at) gmail.com

 • jar....

  [Re: Choroby męskiej skóry]

  popekana skora do krwi ,trudno gojace sie rany, skora sie złuszcza płatami wysuszona po umyciu ,masci nie pomagaja- tylko mozna to natłuscic i tak w koło

 • jar....

  [Re: Choroby męskiej skóry]

  popekana skora do krwi ,trudno gojace sie rany, skora sie złuszcza płatami wysuszona po umyciu ,masci nie pomagaja- tylko mozna to natłuscic i tak w koło……rany popękanej skóry mozna leczyc linomag-czerwony z domieszka nowa-baza…i na noc rekawiczke foliowa to chyba jakaś egzema czy coś… jak leczyć ??!

 • Twoje imię j

  [Re: Choroby męskiej skóry]

  zaczerwienienie na wysokości jąder , pieczenie na skórze twarzy i gardła, oraz pod zgięciami stawowymi.

 • Twoje imię j

  [Re: Choroby męskiej skóry]

  zaczerwienienie naudach na wysokości jąder , pieczenie na skórze twarzy i gardła, oraz pod zgięciami stawowymi.

 • Ferid

  [Re: Choroby męskiej skóry]

  Niedawno dowiedziałem się, że mam łupież rumieniowy. Wstydzę się iść z tym do lekarza. Czy ktoś może napisać, jaki lek bez recepty mogę kupić, by jak najszybciej się tego pozbyć?

 • Mikado

  [Re: Choroby męskiej skóry]

  Trychologia to dziedzina nauki zajmująca się schorzeniami skóry głowy i włosami. Stworzona przez lekarzy dermatologów pozwala na precyzyjne i dogłębne diagnozowanie problemów związanych ze schorzeniami głowy. tutaj jest dużo http://www.handsomemen.pl/wlosy,choroby.html dwojego czasu dużo się tym interesowałem

 • Twoje imięmietek

  [Re: Choroby męskiej skóry]

  mam problem niewiem czy to skóra chora czy włosy otóż gdy założę spodnie to na nogach tak mnie włosy kłują jak wełną obłożył tak gryzie a jak się nogi spocą to jeszcze gorzej nie wiem gdzie się udać skóra jest czysta nic nie ma byłem po lekarzach żaden nie mógł powiedzieć co mi jest

 • Twoje imię Adam

  [Re: Choroby męskiej skóry]

  Też mam problem z popękaną skórą dłoni już kilka lat i nic nie pomagało, jedynie maść ELOCOM złagodziła to cierpienie ale tez nie na stale , bo po pewnym czasie to świństwo powraca i znowu muszę smarować.

 • damian

  [Re: Choroby męskiej skóry]

  mam jakas dziwna swedzaca czerwona plame kolo jader. i dziwnie sie slimaczy a jak wytre ten sluz to piecze. co to moze byc i jak to leczyc???

 • Mati

  [Re: Choroby męskiej skóry]

  mam coś nieciekawego na nogach to chyba grzybica dziwne dziurki miedzi palcami i na poduszkach smaruje różne maści ale żadna nie pomaga chciałem jeszcze dodać że chodzę na co dzień w gumowcach proszę o pomoc?

 • Dominik

  [Re: Choroby męskiej skóry]

  Mati – po pomoc zamiast tutaj, udaj sie poprostu do dermatologa. Bedzie najlepiej 🙂

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa